Jak urządzić małą kuchnię – praktyczne porady

Duża kuchnia to marzenie większości z nas, zwłaszcza tych, którzy wprost kochają gotować. Niestety, bardzo często metraż tego pomieszczenia nie powala swoją wielkością. Małe, wąskie kuchnie, a także te pod skosem stanowią nie lada wyzwanie aranżacyjne. Jak sobie z nim poradzić? Jak urządzić małą kuchnię, aby była funkcjonalna i estetyczna? Doradzamy!

Marcin Kieliszek - redaktor portalu PLN Design

Jak zaprojektować małą kuchnię? To jedno z najważniejszych miejsc w domu, dlatego musi być zarówno wygodne w użytkowaniu, jak i atrakcyjne wizualne. Wbrew pozorom nawet niewielki metraż nie stanowi przeszkody w aranżacji kuchni. Trzeba jedynie wiedzieć, jak do niej podejść. O czym warto pamiętać? Przeczytaj i dowiedz się!Marcin Kieliszek, PLN Design.

Urządzanie małej kuchni – najważniejsze zasady

Przede wszystkim istotne będzie mądre zaplanowanie przestrzeni, aby zagospodarować małą kuchnię w zgodzie z zasadami ergonomii. Należy także wziąć pod uwagę pewne kompromisy i nie przesadzać z ilością oraz wielkością sprzętów AGD oraz akcesoriów kuchennych. Równie istotne okaże się inteligentne balansowanie kolorami i oświetleniem.

Jak urządzić małą kuchnię - foto Andrea Davis - Unsplash

Jak wykorzystać przestrzeń w małej kuchni?

W niewielkiej kuchni liczy się każdy centymetr miejsca. Istotna okaże się odpowiednia organizacja i minimalizm, ale też kreatywne pomysły. Pamiętaj, że przestrzeń można zagospodarować nie tylko w poziomie, ale i w pionie. Mała kuchnia to miejsce wprost stworzone do tego, aby umieścić w niej wiszące szafki i stojaki, które pomogą Ci przechować jak największą ilość akcesoriów i produktów, bez straty cennego miejsca.

Warto również poszukać ciekawych alternatyw. Zamiast zlewu dwukomorowego, można zdecydować się na model jednokomorowy. Płyta grzewcza dwupalnikowa często okaże się lepszym pomysłem niż ta wyposażona w aż cztery palniki. Tradycyjny piekarnik możesz natomiast zastąpić piekarnikiem z funkcją mikrofali.

Jakie meble do małej kuchni?

Meble kuchenne do małej kuchni – które będą najlepsze? Tak naprawdę nie można w tym przypadku mówić o sztywnych regułach, jednak zdecydowanie najlepiej sprawdzają się minimalistyczne, ale pojemne szafki. Można pokusić się także o zamówienie mebli na wymiar. Jest to szczególnie polecane rozwiązanie w przypadku kuchni o nietypowym metrażu – na przykład bardzo wąskich lub ze skosami.

Jak urządzić małą kuchnię - foto Beazy - Unsplash

Ciekawą opcją może okazać się także rozkładany stolik, zamiast klasycznego oraz mobilne meble kuchenne, które w razie potrzeby można łatwo przesunąć na inne miejsce. Warto pomyśleć także o nowoczesnym rozwiązaniu, jakim jest zabudowa cargo. Pozwala ona na wykorzystanie całości przestrzeni wewnątrz szafek kuchennych oraz znacznie ułatwia dostęp do przechowywanych przedmiotów i produktów.

Meble w małej kuchni – o tym warto pamiętać

W małej kuchni najlepiej sprawdzają się meble kuchenne z połyskiem. Szczególnie te wykonane w jasnych kolorach. Dlaczego? Właśnie takie meble najlepiej odbijają światło, dzięki czemu cała przestrzeń zostaje optycznie powiększona. W małej kuchni doskonale wyglądają białe szafki, jednak można zdecydować się również na fronty w kolorze szarości lub jasnego drewna. Można przełamać je blatem w ciemniejszym kolorze. Najważniejsze, aby nie przesadzić z ilością kolorów, aby dodatkowo nie przytłoczyć i tak niewielkiego już wnętrza.

Jak urządzić małą kuchnię - foto Beazy - Unsplash

Szafka na kółkach?

Jak umeblować małą kuchnię? Warto postawić na kreatywne i mobilne rozwiązania. Szafki na kółkach lub wygodne wózki kuchenne okażą się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Ponieważ zawsze możesz przestawić je w dogodne na daną chwilę miejsce, znacznie ułatwią one swobodne poruszanie nawet po najmniejszej kuchni. Praktyczne w małej kuchni okażą się także meble składane, które możesz dowolnie rozkładać i składać w każdej chwili. Obawiasz się, że nie będą one wyglądały estetycznie? Nic bardziej mylnego! Nowoczesne meble mobilne projektowane są w taki sposób, aby atrakcyjnością wcale nie odbiegać od swoich konwencjonalnych odpowiedników.

Otwarte półki

To kolejny pomysł na zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni. Otwarte półki pozwalają na przechowanie dużo większej ilości akcesoriów kuchennych. Oczywiście nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Otwarte półki aż proszą się o idealny porządek zachowany przez cały czas, co dla niektórych może okazać się bardzo trudnym wyzwaniem. Spora ilość dodatkowego miejsca powinna jednak przekonać Cię do tego, aby spróbować tego rozwiązania również w swoim domu.

Jak urządzić małą kuchnię - foto Good Soul Shop - Unsplash

Drzwi w małej kuchni

W małej kuchni najlepiej sprawdzą się drzwi przesuwne lub ich brak. Jeśli więc tylko masz taką możliwość, najlepiej zrezygnuj z ich wstawiania. Kuchnia otwarta zawsze będzie sprawiała wrażenie dużo większej. Klasycznie otwierane drzwi mogłyby znacznie utrudniać zagospodarowanie przestrzeni i zmniejszyć swobodę poruszania się po pomieszczeniu.

Sprzęt AGD

Przy wyborze sprzętu AGD liczy się nie tylko jego funkcjonalność oraz estetyka. Pamiętaj o tym, że mała kuchnia wymaga od Ciebie pójścia na pewne kompromisy. Zwracaj więc uwagę na wymiary wszystkich sprzętów, które wybierasz w sklepach. Może mniejsza lodówka lub węższa kuchenka okażą się zupełnie wystarczające do Twojej kuchni? Oczywiście, wielkość sprzętów AGD to kwestia indywidualna, jednak także w tym przypadku warto postawić na minimalizm.

Jak urządzić małą kuchnię - foto JOSBRA design - Unsplash

Spędzanie czasu w gronie rodziny

Dla wielu rodzin kuchnia to ulubione miejsce do wspólnego spędzania czasu. Co jednak zrobić, gdy pomieszczenie nie jest zbyt duże? Na to także znajdzie się sposób! Jeśli to możliwe, stół kwadratowy lub prostokątny możesz postawić przy ścianie. Takie rozwiązanie znacznie ogranicza metraż Twojej kuchni? Zdecyduj się na stolik rozkładany. A jeśli ta opcja także Cię nie przekonuje, możesz kuchenny blat roboczy zmienić w stół z krzesłami. Dostaw do niego stołki barowe i gotowe! Warto pomyśleć o zabudowie w kształcie litery l. Jej zakończenie to część blatu, która może świetnie sprawdzać się w roli stołu i stworzyć wystarczającą przestrzeń do spożywania posiłków z najbliższymi.

Kolorystyka w małej kuchni

Na pewno nie raz zdarzyło Ci się słyszeć, że jasne odcienie optycznie powiększają wnętrza. Jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy. Biel, pudrowe, delikatne odcienie oraz szarość zdecydowanie królują w niewielkich kuchniach. Pamiętaj jednak, że to „dawka czyni truciznę”, dlatego też wcale nie musisz rezygnować całkowicie z ciemnych kolorów w swoim projekcie. Aranżacja małej kuchni może się udać nawet, jeśli zastosujesz w niej ciekawe połączenia barw. Należy jednak pamiętać przy tym o zachowaniu podstawowych zasad aranżacyjnych, które pomogą uzyskać Ci atrakcyjny efekt wizualny, bez szkody dla niewielkiej kuchni.

Jak urządzić małą kuchnię - foto Kam Idris - Unsplash

Jasne kolory

Jasne barwy to bardzo dobry pomysł dla małej kuchni. Warto stosować je nie tylko na ścianach, ale również wybierając meble lub dodatki. Co ważne, mała kuchnia w jasnych kolorach wcale nie musi być monotonna i zimna. Warto pomyśleć o dodatku ciepłych, drewnianych elementów lub barwnych akcesoriów, które skutecznie ożywią wnętrze i nadadzą mu przytulnego charakteru.

„Nie” dla ciemnych barw?

Skoro jasne odcienie powiększają optycznie przestrzeń, można pomyśleć, że ciemne barwy działają dokładnie odwrotnie. I w rzeczywistości tak właśnie jest. Nadmiar ciemnych kolorów przytłoczy i optycznie zmniejszy małą kuchnię. Jednak nie oznacza to, że musisz całkowicie z nich zrezygnować. Ciemny kolor ściany znajdującej się naprzeciwko okna nada głębi pomieszczeniu. A to jeszcze nie wszystko! Dodatki w ciemnych kolorach będą prezentować się bardzo nowocześnie i elegancko. Możesz zdecydować się na czarną powierzchnię blatu lub inne elementy wyposażenia kuchni.

Jak urządzić małą kuchnię - foto Ellen Tanner - Unsplash

Z czego zrezygnować, czyli sztuka minimalizmu

Nie ulega wątpliwości, że jeśli chcesz dobrze urządzić małą kuchnię, musisz nauczyć się sztuki kompromisów. Niestety, niewielki metraż zawsze nieco Cię ograniczy. Nie oznacza to jednak, że mała kuchnia nie może być atrakcyjna i zachwycać swoją dekoracyjnością. Tak naprawdę nawet w niewielkim pomieszczeniu możesz zdecydować się na zastosowanie dowolnego stylu wnętrzarskiego. Minimalizm jest wskazany, ale niekoniecznie w kwestii estetyki, a raczej wyposażenia. Ogranicz ilość szafek, dodatków i sprzętów to niezbędnego minimum. Dzięki takiemu zabiegowi Twoja kuchnia nie tylko będzie wydawać się o wiele bardziej przestronna, ale też łatwiej będzie ją utrzymać w czystości.

Mała kuchnia z wyspą i salonem

Wysoko na liście sprytnych rozwiązań jest połączenie małej kuchni z salonem. Brak podziału pomiędzy tymi dwoma pomieszczeniami znacznie ułatwia funkcjonowanie, nawet jeśli mieszkanie nie należy do dużych. Wyspa kuchenna umożliwi Ci uzyskanie przestrzeni idealnej do gotowania i spędzania czasu z rodziną.

Jak urządzić małą kuchnię - foto Francesca Tosolini - Unsplash

Mała kuchnia w bloku – jak ją zaaranżować?

Mała kuchnia w bloku to zmora wielu osób. Niestety, nawet całkiem spore mieszkania rzadko kiedy mogą pochwalić się dużą przestrzenią kuchenną. Jak temu zaradzić? Praktyczne ustawienie mebli i długi blat roboczy to klucz do sukcesu – zwłaszcza, jeśli Twoja kuchnia jest wąska. Ważne, aby wykorzystać potencjał całego pomieszczenia w stu procentach. Małą kuchnię w bloku najlepiej zaaranżować w oparciu o meble na wymiar, jednak nie jest to żadną regułą. Często korzystnym rozwiązaniem okazuje się również wybór sprzętów AGD pod zabudowę.

Mała kuchnia pod skosem

Skosy to zmora nie tylko małych kuchni. Co ciekawe, ten drobny mankament łatwo przekuć w atut całego wnętrza. Jak więc urządzić małą kuchnię ze skosami? Przede wszystkim aranżacja będzie wymagała wykonania dokładnych pomiarów oraz zastosowania sprytnych rozwiązań. Przestrzeń należy zagospodarować w taki sposób, aby nie ograniczała ona swobodnego poruszania się po pomieszczeniu, a ściana pod skosem nie stanowiła problematycznej przeszkody.

Jak urządzić małą kuchnię - foto Tina Dawson - Unsplash

Rola oświetlenia

Aranżacja pomieszczenia o niewielkim metrażu wymaga zastosowania sprytnych rozwiązań. Odpowiednie oświetlenie wpływa nie tylko na funkcjonalność pomieszczenia i komfort przygotowywania dań. Równomiernie rozmieszczone źródła światła mogą optycznie powiększyć nieco metraż kuchni. Postaw na niewielkie lampy, które swoją bryłą nie przytłoczą wnętrza. Warto przy tym pamiętać, że w niewielkim pomieszczeniu zdecydowanie lepiej sprawdzi się światło w chłodnej lub neutralnej barwie. Oczywiście, ciepłe światło nadaje wnętrzu przytulniejszego wyrazu, ale też słabiej je rozjaśnia, przez co może wydawać się ono zdecydowanie mniejsze.

Pamiętaj o porządku!

Podstawową zasadą w każdej małej kuchni jest zachowywanie porządku. W takim pomieszczeniu liczy się każdy centymetr kwadratowy. Produkty żywnościowe czy sprzęty kuchenne tłoczące się na blacie sprawią, że cała kuchnia wyda się jeszcze mniejsza i bardzo chaotyczna. Co za tym idzie, nie zrobi najlepszego wrażenia wizualnego. Jeśli w Twojej małej kuchni zawsze będzie panować idealny porządek, na pewno zyska ona kilka dodatkowych centymetrów metrażu i wyda się o wiele bardziej przestrzenna. Pomocne w utrzymaniu ładu okażą się praktyczne pojemniki na przechowywanie produktów oraz funkcjonalne przegródki. Dzięki nim w praktyczny sposób zorganizujesz przestrzeń wewnątrz szafek, dzięki czemu pomieści się w nich wszystko, czego potrzebujesz.

Jak urządzić małą kuchnię - foto Evy Prentice - Unsplash

Jaki styl pasuje do małej kuchni?

Styl skandynawski, nowoczesny, a może boho? Czy istnieje styl, który najlepiej sprawdzi się w przypadku niewielkiego metrażu? Nowoczesne małe kuchnie mogą wyglądać różnie i tak naprawdę tylko od Ciebie zależy, w jakim klimacie zaaranżujesz swoje pomieszczenie. Z reguły minimalizm i prostota sprawdzają się najlepiej, jednak nie jest to żadna reguła. Pamiętaj tylko o tym, aby nie popaść w przesadę i zbyt dużą ilością dodatków nie przytłoczyć i nie zmniejszyć optycznie pomieszczenia.


Zobacz również: Szara kuchnia – aranżacje, pomysły i inspiracje | Biała kuchnia – porady, aranżacje i inspiracje

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter