Katarzyna Piotrowska i wnętrze domu inspirowane naturą

Inspiracje do aranżacji wnętrz można czerpać praktycznie ze wszystkiego, również z otoczenia, a więc i natury. Najlepszym przykładem może być klimatyczny dom w Serocku, którego wyjątkowość opiera się zarówno na urzekającym położeniu, jak i imponującym wykończeniu wnętrz. Czy w dobie obecnych, coraz bardziej innowacyjnym trendów da się stworzyć aranżację, która będzie podkreśleniem piękna przyrody? Projektantka Katarzyna Piotrowska poradziła sobie z tym zadaniem doskonale.

Katarzyna Piotrowska i funkcjonalne wnętrze wzbogacone naturą

Jaka może być aranżacja domu, do którego z każdej strony wdziera się przyroda – wiekowy ogród i rozległy sad? Odpowiedź może być tylko jedna: wnętrze musi być „naturalne”. Wprowadzenie nowoczesności mogłoby przytłoczyć rozpościerające się z okna widoki, dlatego też odpowiedzialna za projekt projektant Katarzyna Piotrowska, zgodnie z życzeniem inwestora, wykorzystała w przestrzeni materiały funkcjonalne, aczkolwiek ściśle związane z naturą.

Jasny przedpokój z lustrem - projekt Katarzyna Piotrowska
Katarzyna Piotrowska i wnętrze domu inspirowane naturą – zdjęcia Fotomohito

Należy do nich między innymi bielone drewno spajające podłogę w strefie dziennej oraz w części prywatnej, prawdziwy marmur, który dominuje w łazience, a także len, który jest tekstylnym motywem przewodnim całej aranżacji. Nie sposób również nie zauważyć elementu historycznego, jaki do tego wnętrza wnosi autentyczna cegła, która pamięta czasy Powstania Warszawskiego. W projekcie dominuje naturalna klasyka w postaci bieli, a także neutralna paleta barw, która koresponduje z pięknem krajobrazu.

„Ten projekt wyróżnia zarówno spójność we wnętrzach, jak i zachowanie harmonijnej relacji projektu z naturą. Jest to połączenie nowoczesności z przytulnością, funkcjonalności z dobrym designem i jakością” – mówi Katarzyna Piotrowska i jednocześnie podkreśla, że w inwestycji zlokalizowanej w Serocku niebagatelną rolę odgrywa również oświetlenie.

Sypialnia na poddaszu - projekt Katarzyna Piotrowska
Katarzyna Piotrowska i wnętrze domu inspirowane naturą – zdjęcia Fotomohito

Niech stanie się naturalna światłość!

Kolorystyczno-aranżacyjne tło dla natury i sztuki trzeba podkreślić starannie dobranym podświetleniem, które wpisze się we wnętrzarski kanon piękna, jednocześnie stanowiąc funkcjonalne dopełnienie. Stworzenie odpowiedniej gry światła i cieni we wnętrzu nie było łatwym zadaniem z uwagi na wysokość pomieszczeń, która nie przekraczała 210 centymetrów.

Kręte schody w salonie - projekt Katarzyna Piotrowska
Katarzyna Piotrowska i wnętrze domu inspirowane naturą – zdjęcia Fotomohito

To właśnie z tego względu w projekcie nie można było wykorzystać systemów wpuszczanych, dlatego też Katarzyna Piotrowska postanowiła stworzyć jasną, ale przytulną przestrzeń między innymi przy wykorzystaniu opraw marki AQForm, które wyróżnia ciekawa forma i jakość światła. Wystarczy spojrzeć na jeden z reflektorów z kolekcji ROTTO, który znalazł swoje zastosowanie w kuchni – jego potencjał kryje się przede wszystkim w możliwości obracania oprawy wokół własnej osi, a tym samym kierowania źródła światła w pożądanym na daną chwilę kierunku.

Jasna kuchnia z zabudową meblową w kolorze drewna - projekt Katarzyna Piotrowska
Katarzyna Piotrowska i wnętrze domu inspirowane naturą – zdjęcia Fotomohito

Zarówno architekci, jak i inwestorzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że podstawą każdej realizacji są funkcjonalne rozwiązania, które nie zaburzą przyjętej koncepcji. W tym wnętrzu należą do nich między innymi schody z poręczą w formie designerskich lameli, pojemne zabudowy znajdujące się w strefie przechowywania oraz w części kuchennej, a także praktyczne w codziennym użytkowaniu oświetlenie.

Jasna kuchnia z zabudową meblową w kolorze drewna - projekt Katarzyna Piotrowska
Katarzyna Piotrowska i wnętrze domu inspirowane naturą – zdjęcia Fotomohito

Stworzenie komfortowego projektu ponad osiemdziesięciometrowej przestrzeni, na którą składa się 9 pomieszczeń, z pewnością było sporym wyzwaniem nie tylko ze względów powierzchniowych, ale również z uwagi na chęć połączenia nowoczesności i funkcjonalności z inspirującymi żywiołami przyrody.

Jak widać, przewaga naturalnych materiałów, wykorzystanie stonowanej kolorystyki oraz sprytne przemycenie udogodnień, bez których dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia, pozwala na uzyskanie perfekcyjnego kompromisu pomiędzy zewnętrznym pięknem a estetyką wnętrza.

Kominek w salonie - projekt Katarzyna Piotrowska
Katarzyna Piotrowska i wnętrze domu inspirowane naturą – zdjęcia Fotomohito

Pracownia Katarzyny Piotrowskiej

Pracownia Katarzyny Piotrowskiej została założona w 2018 roku. Dla architektki każdy projekt jest osobną historią, za którą stoją czyjeś marzenia, wyobrażenia i oczekiwania, które stara się spełnić. We wnętrzach ceni sobie przede wszystkim ponadczasowość i harmonię.

Zdjęcia: Fotomohito

Zobacz również: Dom Kampinos, czyli mix polsko-duński | Wnętrza domu w zabudowie bliźniaczej

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter