Kawalerka w stylu skandynawskim z elementami loftowymi

Kawalerka w stylu skandynawskim z elementami loftowymi

To urokliwe mieszkanie, należące do młodej singielki, znajduje się w samym centrum Gdańska. Kawalerka była kiedyś mieszkaniem dwupokojowym – ciasnym, ciemnym oraz niefunkcjonalnym. Po remoncie i wyburzeniu dzielących pomieszczenia ścian, powstała jasna i przyjazna przestrzeń. Mimo, że mieszkanie ma łącznie niecałe 30m2, a po remoncie składa się w zasadzie z jednego pomieszczenia, zachowano potrzebne do funkcjonowania minimum intymności.

Ze względu na ogrom prac związany z generalnym remontem mieszkania (obejmujący wyburzanie, budowę nowych oraz „prostowanie” istniejących ścian, nową wylewkę posadzki oraz remont instalacji) fundusze przeznaczone na wykończenie, materiały dekoracyjne i meble były ograniczone. Aby zmieścić się w zastanym budżecie, pracownia make Architekci we współpracy z biurem projektowym Archikolektyw, zaproponowała aranżację złożoną ze sprytnie przerobionych i zaaranżowanych mebli oraz dodatków z umiarkowanej półki cenowej.

Aranżacja całego mieszkania została zaplanowana jako spójna dla wszystkich pomieszczeń, oparta na stylu skandynawskim z loftowymi elementami. W obszarze głównego pomieszczenia dominuje jasna kolorystyka. Postawiono tu na biel i drewno. Główną ścianę wykończono tapetą, doskonale imitującą białą cegłę. Sięga ona aż do aneksu sypialnego, który w ciągu dnia jest ukryty za zasłoną. Aby zachować spójność, te same zasłony przyozdabiają okna. Delikatną kolorystkę postanowiono przełamać stosując zdecydowane, czarne elementy. Kuchnia stanowi odmienną kolorystycznie część, nadając dynamizmu całemu wnętrzu. Pomiędzy nimi znajduje się jadalnia, z wygodnym miejscem do siedzenia dla trzech osób. Łazienka to jedyne „zamknięte” pomieszczenie w mieszkaniu, jednak jest kolorystycznie i stylistycznie związana z pozostałą jego częścią. Ze względu na niewielki jej metraż zastosowano prysznic. Lustro nad umywalką, stanowiące centralny element łazienki, przyciąga wzrok dekoracyjnym oświetleniem.

Mieszkanie jest niewielkie, więc wyjątkowo ważne było rozmieszczenie w nim jak największej ilości miejsc do przechowywania. Było to możliwe dzięki zastosowaniu szafek wiszących na ścianie z telewizorem, konsoli z szufladami znajdującej się w centralnym punkcie pomieszczenia, jak i szafy zajmującej całą ścianę w przedpokoju. Ta część wyposażenia, jak i sofa oraz cała zabudowa kuchenna została zakupiona w Ikei. Kilka autorskich pomysłów zostało zrealizowanych na samej budowie, dzięki czemu powstały wykonane własnoręcznie: lampa nad stołem jadalnianym, wieszak na dodatki kuchenne z rur stalowych czy łóżko, którego stelaż został złożony z Europalet. Całości dopełniają dodatki, w których można rozpoznać przedmioty zaprojektowane i wykonywane przez polskich młodych i zdolnych projektantów. Uwagę zwracają krzesło Diago produkcji Tabanda ustawione przy biurku, lampka od specjalizujących się w akcesoriach z betonu Projekt B25, niezwykłe poduszki od miau Design, zegar o drewnianej, geometrycznej tarczy od LAVA Design oraz elementy zastawy zaprojektowane przez KABO & PYDO dla AVANT Fabryka Porcelitu. Część dekoracji została wypatrzona w kolekcjach VOX – jak lampa podłogowa, pojemniki i inne drobne dodatki.

W efekcie, projektanci z pracowni make Architekci zaprojektowali funkcjonalną przestrzeń, która wydaje się być większa niż w rzeczywistości, a zastosowane materiały i kolorystyka sprawiają, że mieszkanie jest jednocześnie nowoczesne i przytulne.

Udostępnij ten artykuł
Wpisz szukane słowo i kliknij enter