Kolejny Red Dot wędruje do TON

Kolejny Red Dot wędruje do TON

Kolekcja Leaf z włoskiego studia E-ggs, zdobyła kolejną, siódmą z rzędu  nagrodę.  Krzesło i stół prezentowane przez TON na ubiegłorocznych targach Salone del Mobile, zdobyły nagrodę Red Dot Design Award.

“Naszym zadaniem było zaprojektować produkt lekki, funkcjonalny, pasujący do filozofii i procesu produkcyjnego firmy TON” powiedziała Gaia Giotti ze studia E-ggs. “Ponieważ firma postanowiła  produkować z drewna, my postanowiliśmy poszukać inspiracji w naturze i drzewach. Solidne podstawy stołu i krzeseł symbolizują pień drzewa. Z drugiej strony lekkie, formowane siedziska reprezentują liście. Ich kształt widoczny jest w przekroju oparcia” dodaje Giotti .

W trakcie procesu projektowania wielką wagę przykładano do ergonomii i wytrzymałości. Testowano obciążenie stu trzydziestu kilogramów symulując prawie pół miliona  cykli siadania. Z uwagi na ich niską wagę, krzesła z powodzeniem mogą być używane zarówno w restauracjach, jak i prywatnych rezydencjach.

“Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że jury uhonorowało również stół” podkreśla dyrektor marketingu TON, Jan Juza. “Stół i krzesło łączy zaokrąglone zakończenie szczytu nóg. Zwracający uwagę element jest jednocześnie elementem konstrukcji stołu” dodaje. Oskrzynia stołu została tak zaprojektowana, że pod wieloma kątami wygląda jakby blat lewitował na podstawą. Stół jest dostępny w dwu kształtach: koła i prostokątu.

“W mojej opinii sukces tej kolekcji zapewniła czysta linia kształtu i silne powiązanie konceptualne z naturą” dodaje Juza.  Odpowiedzialność za środowisko to ważny temat w TON. W roku 2015, TON zdobył certyfikat  PEFC, który ogniskuje uwagę na odnawialnej gospodarce zasobami leśnymi i ochronie środowiska. Obecnie, firma kupuje 70% surowca drzewnego z terenów Czech i Słowacji, objętych tym certyfikatem. Ponadto, firma wciąż dąży do zwiększenia udziału certyfikowanego surowca w produkcji. “Oprócz certyfikowanego drewna, używamy również lakierów wodorozcieńczalnych, sortujemy i używamy ponownie materiały odpadowe. Nasza  kolekcja tapicerek zawiera teraz również skóry firmy Elmo, najbardziej przyjaznej dla środowiska garbarni na świecie” zauważa Juza.

Centrum Wzornictwa Północnej Westfalii w niemieckim Essen, przyznaje nagrody Red Dot  od 1995 roku, konkurs stał się jednym z największych na świecie. Konkurs podzielony jest na trzy kategorie– Red Dot Award: Communication Design, Red Dot Award: Design Concept i Red Dot Award: Product Design. Zainteresowanie zdobyciem tych tytułów rośnie z każdym rokiem. Tylko w ostatniej kategorii ( w której zwyciężyła kolekcja Leaf)  zgłoszono ponad 5 500 produktów z 54 krajów.

 

Udostępnij ten artykuł

Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter