Konkurs na projekt Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie rozstrzygnięty!

Konkurs na projekt Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie rozstrzygnięty!

W rozstrzygniętym 21 lipca konkursie na nową siedzibę oddziału gdańskiego Narodowego Muzeum Morskiego w Łebie zwyciężyła warszawska pracownia plus3-architekci. Zespół w ciągu ostatnich kilku lat z impetem startował w wielu konkursach architektonicznych, również międzynarodowych. Zdobyte w ten sposób doświadczenie zaprocentowało w 2016 roku już trzema zwycięstwami, w tym dwa z nich należą do wyjątkowo prestiżowych: muzeum w Łebie, oraz nowa siedziba akademii muzycznej w Bydgoszczy.

Zwycięski projekt ma szansę stać się nową ikoną Łeby oraz miejscem współtworzenia tożsamości tego regionu. Budynek poprzez swoje rozwiązania architektoniczne i funkcjonalne będzie głęboko zakorzeniony w miejscu i regionie w którym powstanie. Charakter obiektu określa przede wszystkim frontowa falująca fasada, pokryta giętymi drewnianymi listwami. Bryła może przywodzić na myśl wypłukany przez morskie prądy kawałek drewna. Swym kształtem i lekkim nachyleniem nawiązuje także do kadłubów statków, fal i nadmorskich wydm. Warto także zwrócić uwagę na nietuzinkowe rozwiązanie elewacji bocznych, z których zwieszono okrętowe liny. Będzie to na pewno lokalna atrakcja, oraz element animujący fasady. Pomiędzy linami ukryto zewnętrzną klatkę schodową prowadzącą na punkt widokowy na dachu.

Docenionym przez Sąd Konkursowy atutem zwycięskiej pracy jest połączenie komunikacyjne i funkcjonalne, poprzez wewnętrzne foyer budynku, pomiędzy promenadą spacerową przy kanale portowym, a zbiornikiem wodnym Łabędzi Staw. Stworzy to potencjał do rozwoju atrakcyjnych terenów położonych po wschodniej stronie Muzeum. Wnętrze wystawiennicze co do zasady będzie jednoprzestrzenne, z możliwością podziału na poszczególne części tematyczne. Estetyka i użyte w nim materiały, w dużej części drewno, nawiązują do architektury morskiej.

Do udziału w konkursie zakwalifikowano 19 zespołów. Sąd konkursowy nie przyznał wyróżnień. Drugą nagrodę w konkursie otrzymało konsorcjum Pilch Architekci Sp. z. o. o. oraz Hartuna Sp. z o.o. a trzecią warszawska pracownia 22architekci Sp. z o.o.

Zwycięski zespół konkursowy plus3-architekci Sp. z o.o.

Autorzy:
arch. Katarzyna Głażewska
arch. Krzysztof Bagiński
stud. arch. Dominika Muras
Zespół:
arch. Magdalena Mularzuk
arch. Patryk Rosiński
arch. Robert Łada
arch. Tomasz Marciniak
stud. arch. Maciej Osuch
stud. arch. Piotr Cyranowski
stud. arch. Zygmunt Śliwiński

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter