Kuchnie wielofunkcyjne: Jak wykorzystać przestrzeń w kuchni, aby spełniała różnorodne potrzeby domowników?

W dzisiejszych czasach kuchnie odgrywają znacznie większą rolę niż tylko miejsce przygotowywania posiłków. To serce naszych domów, miejsce, w którym spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi, pracujemy zdalnie i uczymy dzieci gotować. W związku z tym rośnie potrzeba stworzenia kuchni wielofunkcyjnej, która spełni różnorodne potrzeby wszystkich domowników. Jak to zrobić? 

Kuchnie wielofunkcyjne

Odrabianie lekcji przy stole kuchennym to dla wielu wciąż wspomnienie z dzieciństwa. W tych wspomnieniach pojawiają się wąskie kuchnie ze słabym oświetleniem i wciśnięty przy ścianie taboret. W dobie pracy zdalnej, a często także zajęć zdalnych dla dzieci, przestrzeń do wygodnej nauki i pracy jest na wagę złota. Czy kuchnia w 2023 roku może być przystosowana nie tylko do codziennego gotowania, ale także do spędzania czasu z bliskimi i pracy? Przekonaj się, jakie elementy są najważniejsze przy projektowaniu wielofunkcyjnej kuchni.

Kuchnie wielofunkcyjne: Jak wykorzystać przestrzeń w kuchni, aby spełniała różnorodne potrzeby domowników?

Wykorzystaj inteligentne rozwiązania przechowywania

Przestrzeń w kuchni jest często ograniczona, dlatego warto zainwestować w inteligentne rozwiązania do przechowywania. Wysokie, funkcjonalne szafy z szufladami pozwalają wykorzystać dostępną powierzchnię do maksimum. W takich szafach możemy przechowywać wszystkie niezbędne przybory kuchenne, garnki, patelnie, ale także produkty spożywcze czy przyprawy. Warto również pomyśleć o szufladach z organizerami, które ułatwią segregację i przechowywanie drobnych akcesoriów, a także o wygodnych koszach i karuzelach Cargo.

Kuchnie wielofunkcyjne: Jak wykorzystać przestrzeń w kuchni, aby spełniała różnorodne potrzeby domowników?

– Blat roboczy w kuchni jest na wagę złota, dlatego projektujmy kuchnie, gdzie wszystkie przybory, sprzęty, akcesoria możemy schować. W ten sposób nie tylko zapewnimy sobie przestrzeń do codziennego gotowania, ale także z większym spokojem zaprosimy naszych najmłodszych domowników do wspólnego gotowania. Brak niebezpiecznych przyborów w zasięgu ręki malucha oszczędzi nam sporo nerwów — mówi ekspert Castorama, Dagmara Stachurska-Bojko.

Strefy pracy dla różnych aktywności

Kuchnia to miejsce wielu codziennych aktywności, nie tylko przygotowywania posiłków. Dlatego warto podzielić ją na strefy pracy, aby każdy domownik mógł swobodnie korzystać z niej bez wzajemnego przeszkadzania. Strefa gotowania powinna być odpowiednio wyposażona w wygodny blat z zachowaniem zasad trójkąta roboczego. Warto również pomyśleć o dedykowanej przestrzeni do pracy przy laptopie lub czytania, co umożliwi wykorzystanie kuchni jako miejsce do pracy i nauki. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie zabudowy kuchennej, z której utworzymy wygodne siedzisko. Wydzielona strefa w kuchni to miejsce, gdzie skupimy się na pracy lub nauce, a także dodatkowa przestrzeń do przechowywania i spędzania czasu z bliskimi.

Wybierz odpowiednie oświetlenie

Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w kuchni. Jasne, równomiernie rozłożone światło nad blatem roboczym ułatwi gotowanie i przygotowywanie posiłków. Możemy zdecydować się na lampy podszafkowe LED, które dokładnie oświetlą blat, a wieczorem nadadzą delikatnego klimatu kuchni. Główna lampa kuchenna to bardzo ważny wybór. Jeżeli w kuchni będziemy spożywać posiłki, to lampa zdecydowanie powinna znaleźć się nad stołem. W zależności od wielkości kuchni żyrandol nie powinien być zbyt duży, aby nie „zagracał” zbytnio przestrzeni. Ważne jest także zainstalowanie punktowego oświetlenia w strefach czytania lub pracy, aby umożliwić korzystanie z kuchni także po zmroku. Tu świetnie sprawdzą się reflektory szynowe LED, dostępne w sklepach Castorama w różnych kolorach i rozmiarach.

Kuchnie wielofunkcyjne: Jak wykorzystać przestrzeń w kuchni, aby spełniała różnorodne potrzeby domowników?

– Oświetlenie, w szczególności w małej kuchni, to kluczowy aspekt, który pozwoli nam na wygodne funkcjonowanie w kuchni. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu źródeł światła każda strefa będzie odpowiednio doświetlona i wszyscy domownicy będą mogli korzystać z kuchni według własnych potrzeb. Do kuchni dzielonych na strefy zdecydowanie polecam użycie kilku mniejszych źródeł światła jak np. taśm led, reflektorów czy kinkietów, raczej niż jednej centralnej lampy – dodaje ekspert.

Kuchnie wielofunkcyjne to odpowiedź na nowoczesne potrzeby domowników, którzy pragną wykorzystać przestrzeń w kuchni w pełni. Inteligentne rozwiązania przechowywania, podział na strefy pracy oraz odpowiednie oświetlenie to kluczowe aspekty, które pomogą spełnić te oczekiwania. Projektując kuchnię, warto kierować się potrzebami i preferencjami swojej rodziny, aby stworzyć miejsce, w którym przyjemnie spędza się czas, gotuje i dzieli się wspólnymi chwilami.


Zobacz również: Castorama przy ul. Bartyckiej – wyjątkowa przestrzeń na mapie Warszawy | Jak tanio urządzić balkon? Pomysły i inspiracje

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter