Mango Studio i krakowski apartament Angel Plaza

Zabytkowa kamienica w samym sercu Krakowa i ultranowoczesna plomba architektoniczna. W niej tradycyjne kamieniczne wnętrze z całą gamą technologicznych udogodnień. Mezalians? Nic podobnego – bardzo udany mariaż. To właśnie ten kontrast wyznaczył kierunek stylistycznych poszukiwań architektek z krakowskiej pracowni Mango Studio. Dzięki ich wyczuciu i świadomości roli otoczenia powstał eklektyczny, choć stylowy apartament.

Przeznaczenie  i założenia projektu

O wyborze rozwiązań architektonicznych w dużym stopniu zdecydowało również docelowe przeznaczenie mieszkania. Ten niewielki, dwupokojowy apartament, z którego okien widać Kościół Mariacki, powstał dla celów zawodowych. Właściciel udostępnia mieszkanie odwiedzającym go partnerom biznesowym. W związku z tym, miała cechować go hotelowa elegancja, pełna funkcjonalność i komfort użytkowania.

Mango Studio i krakowski apartament Angel Plaza, widok na salon z dużym stołem, czterema krzesłami, sofa i stolik

Były to jedyne wskazówki, jakie niezwiązany emocjonalnie z projektem właściciel przekazał architektkom z pracowni Mango Studio. Inwestor zostawił w ich gestii wszelkie inne decyzje dotyczące aranżacji wnętrza. Ta swoboda twórcza zaowocowała powstaniem niebanalnego, eklektycznego projektu Angel Plaza, który śmiało łączy starą architekturę z nowym wyposażeniem.

Ukłon w stronę nowoczesności

Mijając lobby recepcji budynku wchodzimy bezpośrednio do apartamentu, który od progu wita nas widokiem salonu połączonego z częścią kuchenną. Główne pomieszczenie zachowuje swój uniwersalny, subtelny charakter dzięki zastosowaniu stonowanych beżów i bladych brązów. Kolory powtarzają się w obiciach kanapy i krzeseł, materiale, z którego wykonane są zasłony, jak i wybarwieniu mebli. Ściany salonu również pomalowano na delikatny kolor kości słoniowej, metodą na tzw. pudełko, czyli łącznie z sufitem.

Mango Studio i krakowski apartament Angel Plaza, jasno-brązowa sofa z białym pledem i stolik

To typowy zabieg kamieniczny stosowany w wysokich, reprezentacyjnych wnętrzach. Dla przełamania wyważonej kolorystyki zastosowano kilka wyraźnych kontrapunktów, jak dywan o mocnym czarno-białym wzorze czy ciemny odcień drewnianych elementów stołu i krzeseł. Na podłodze w części dziennej apartamentu znalazł się postarzany parkiet we francuską jodłę, który wraz z elementami sztukateryjnymi na ścianach nadaje klasyczny ton całemu wnętrzu.

Luksus i elegancja

Panuje on także w sypialni, która najbardziej chyba przywodzi na myśl klimat hotelowej elegancji. Wypełnia ją biel, krem, rozbielona szarość i pudrowy róż, na tle których wybija się ciepły odcień drewnianych, urzekających prostotą mebli. Tu także na ścianach nie zabrakło sztukaterii, która doskonale współgra  z tapetą w srebrne pionowe pasy. Z sypialni, tak jak i z salonu jest wyjście na taras, którego aranżację również powierzono Mango Studio.

Mango Studio i krakowski apartament Angel Plaza, jasna sypialnia i duże łóżko

Zamiast dotychczasowych płytek, architektki postawiły na tarasie na drewniany parkiet, który dobrze koresponduje z wystrojem wnętrza. Według tej samej idei zorganizowano luksusową łazienkę. Nieoczywisty charakter nadaje jej tradycyjna złota armatura umywalkowa i zdobycze najnowszej technologii w postaci washletu i relaksujących dyszy do masażu w natrysku.

Udogodnienia w projekcie

Udogodnienia łazienkowe stanowią tylko jeden z elementów rozbudowanej automatyki inteligentnego apartamentu. Goście mają do swojej dyspozycji także system sterowania strefami świetlnymi i temperaturą pomieszczenia, czujniki zmierzchowe czy też automatyczne zasłanianie okien. Eleganckie panele sterujące wpisują się w styl tego wyjątkowego wnętrza projektu Mango Studio, w którym obraz z projektora rzucany jest na fragment ściany okolonej sztukaterią, tworząc tym samym zgodne porozumienie tradycji i technologii.

Mango Studio i krakowski apartament Angel Plaza, zestaw audio w salonie

Część kuchenna w projekcie Mango Studio

Część kuchenna stanowi kolejny argument przemawiający na korzyść takiego mariażu. Klasyczne w formie fronty zabudowy meblowej w kolorze kawy z mlekiem zyskały nowoczesny sznyt dzięki wyraźnemu połyskowi, jaki dobrze znamy z minimalistycznych, nowoczesnych kuchni. Biznesowe przeznaczenia mieszkania miało wpływ na wybór zastosowanych sprzętów kuchennych. Zamiast pojemnej, wysokiej lodówki znajdziemy jej małą, podblatową wersję, a w miejsce dużego piekarnika architektki przewidziały profesjonalną lodówkę na wino.

Mango Studio i krakowski apartament Angel Plaza, zabudowa w kuchni

Projekt ten dowodzi, że połączenie ponadczasowej klasyki i nowoczesnych technologii jest rozwiązaniem nie tylko uniwersalnym, ale i ponadczasowym. Pomimo tego, że od powstania Angel Plaza minęły dwa lata, apartament nie pozostaje w tyle za najnowszymi trendami w architekturze wnętrz, będąc jak dobre wino – im starszy, tym bardziej szlachetny.

O innych projektach Mango Studio możecie przeczytać tutaj i tutaj.

Zdjęcia: Marcin Sroka

Zobacz również: Dwupoziomowy apartament z widokiem na ogród | 72-metrowy apartament w Krakowie dla rodziny 2+1

Mango Studio i krakowski apartament Angel Plaza, biała umywalka w łazience, bateria w kolorze złotym
Mango Studio i krakowski apartament Angel Plaza, jasna sypialnia i duże łóżko
Mango Studio i krakowski apartament Angel Plaza, piękna podłoga i ciemna, drewniana komoda
Mango Studio i krakowski apartament Angel Plaza, jasna sypialnia i duże łóżko
Mango Studio i krakowski apartament Angel Plaza, piękna, przestronna kuchnia
Mango Studio i krakowski apartament Angel Plaza, jadalnia, duży stół i cztery krzesła
Mango Studio i krakowski apartament Angel Plaza, zestaw audio w salonie
Mango Studio i krakowski apartament Angel Plaza, piękna, nowoczesna łazienka z kabiną prysznicową
Udostępnij ten artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter