Mebel o zmiennej postaci

Mebel o zmiennej postaci

Alicja Prussakowska zaprojektowała wyjątkowy mebel. Czemu? Główną cechą projektu jest jego podatność na bycie kształtowanym przez użytkownika. Mizu jest projektem magisterskim wykonanym na Wydziale Form Przemysłowych Akademii im. Jana Matejki w Krakowie.

Elastyczne półki z fornirowanej sklejki pozwalają na uzyskanie unikatowego kształtu i kompozycji.  Podciągając i opuszczając mosiężne zaciski, zmieniamy kształt półek, ich wzajemne relacje, całościowy wyraz mebla. Możemy traktować to jako zabawę lub logistyczne przedsięwzięcie – tu nie ogranicza nas rygor stałych wysokości i szerokości prostokątnych półek. Swoje miejsce znajdą przedmioty duże, jak i te niewielkie, nieśmiało chowając się między szczelinami półek.

Rama mebla wykonana jest z dębowych listew, które połączone są tradycyjnymi złączami stolar­skimi (złącza czopowo-widlicowe pojedyncze na jaskółczy ogon). Poszczególne listwy łączone są bez użycia wkrętów, czy śrubek, a jedynie przy pomocy młotka. Łączenia te z czasem nie stracą na swej trwałości. Przywodzą na myśl dobrą, rzemieślniczą pracę, fachowość, rysunek usłojenia – ciepło i nostalgię. Drewnianą ramę stabilizuje skrzynia wykonana z płyty meblowej pokryta czarnym lakie­rem wykończonym na wysoki połysk. Z przodu znajduje się szuflada, a po bokach małe skrzynki. Użytkownik otwiera szuflady chwytając je od dołu, gdzie znajdują się wyfrezowane otwory.

Alicja Prussakowska jest absolwentką Wydziału Form Przemysłowych, Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie a obecnie współtworzy studio projektowe Derstone. Jesteśmy przekonani, że jeszcze o młodej projektantce usłyszymy, a u nas na pewno o niej przeczytacie.

Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter