Minimalistyczne mieszkanie w Gdańsku dla młodego małżeństwa

Minimalizm, dobry design, naturalne materiały – tak najkrócej określiłyby swój projekt architektki ze studia Ony-X. Oszczędne w formie wnętrza mieszkania w Gdańsku stworzyły dla pary wielbicieli umiaru i dobrego designu.

Minimalistyczne mieszkanie w Gdańsku

Nowa Letnica – dynamicznie rozwijająca się gdańska inwestycja, przyciągająca młodych ludzi nowoczesną zabudową i świetną lokalizacją. Jej największe walory to bliskość morza i terenów zielonych, a zarazem dobre połączenie z centrum miasta. Trochę w kontrze do tłocznego, nowoczesnego charakteru otoczenia, architektki z Ony-X Studio stworzyły wnętrze minimalistyczne i klasycznie eleganckie. Takie, jakie wymarzyli sobie inwestorzy – młode małżeństwo mieszkające 
z psem, Fridą.

Jasna sofa w salonie w mieszkaniu w Gdańsku
Minimalistyczne mieszkanie w Gdańsku projektu ONYX – Studio Projektowania Wnętrz

Wnętrze dla wielbicieli nowoczesnych rozwiązań

Bardzo szybko znalazły wspólny język z właścicielami – wielbicielami nowoczesnych rozwiązań i designu z najwyższej półki – i dostały wolną rękę w projektowaniu ich 90-metrowego mieszkania. Architektki zaczęły od modyfikacji układu funkcjonalnego, tak aby uzyskać jak największą przestrzeń części dziennej. W tym celu wyburzono wszystkie istniejące ściany działowe i postawiono je na nowo. Nowy układ zakładał też rezygnację z jednego pokoju oraz jednej z łazienek. Modyfikacji uległ też projekt kuchni, która z odrębnego pomieszczenia zmieniła się w aneks w części dziennej.

Biało-czarne wnętrze projektu pracowni Ony-X Studio
Wnętrze zaprojektowano dla wielbicieli nowoczesnych rozwiązań

Właściciele, niezbyt często gotujący, przystali na bardzo minimalistyczne założenie dotyczące aneksu – ukrycie większości sprzętów i wyposażenia, wizualne oddzielenie strefy kuchennej wyspą z wysokimi hokerami oraz położenie nacisku na eleganckie, ciemne wykończenie. Zabudowę kuchenną wykończono fornirem, a ścianę nad cienkim, kompaktowym blatem przykryto taflą matowego szkła, tworzącą z frontami szafek wizualną całość.

Konsekwentny dobór kolorystyki i materiałów wykończeniowych

Podstawą projektu wnętrz gdańskiego mieszkania był konsekwentny dobór kolorystyki i materiałów wykończeniowych. Czerń i biel ścian łączy się z naturalnym drewnem podłogi wyłożonej deskami dębowymi (DĄB ELEGANCE Jawor Parkiet Fertig Deska) i szlachetnymi, jasnymi tkaninami obiciowymi o delikatnej fakturze. Drzwi w białym holu zamontowano bez widocznych ościeżnic, co sprawia, że stały się naturalnym przedłużeniem ściany, a listwy przypodłogowe przybrały formę minimalistycznych, cienkich linii. Nowocześnie zaprojektowana łazienka także wpisuje się w estetykę reszty wnętrz. Ściany wyłożono podłużnymi płytkami w kolorze grafitowym (Italgraniti Group), które stały się idealnym tłem dla minimalistycznej szafki z umywalką (Inbani) i nowoczesnej armatury ze stali szczotkowanej.

Kuchnia w czerni projektu Ony-X Studio
We wnętrzu dominuje czerń i biel

Dobry design – idealna wisienka na torcie

W kwestii doboru mebli i dodatków właściciele i architektki byli zgodni – miały być monochromatyczne i prezentować najwyższej klasy wzornictwo. W salonie stanęła obszerna sofa z tapicerką w złamanej bieli (De Padova), a w jadalni czarny stół na grubej, rzeźbionej na wzór kolumny nodze (Gubi) i lekkie krzesła z ramą ze stali nierdzewnej (Carl Hansen & Son). W pomalowanej na czarno sypialni znalazło się miejsce na łóżko z szarym, tapicerowanym zagłówkiem (De Padova) i lampki nocne wykonane z białego papieru ryżowego – małe, stołowe wersje lampy wiszącej nad stołem – stylizowane na tradycyjne chińskie lampiony (&Tradition).

Przestronny, jasny salon w mieszkaniu projektu Ony-X Studio
We wnętrzu znajdziemy najwyższej klasy wzornictwo

W całym mieszkaniu postawiono na oszczędne dekoracje, a sztuka na ścianach nawiązuje do stosowanej estetyki wnętrz. Wszystkie możliwe do ukrycia sprzęty, takie jak telewizor, zostały schowane. Zamiast patrzeć w ekran, właściciele wolą bowiem spoglądać przez delikatne osłonięte przejrzystą tkaniną okna – z ich usytuowanego na 17. piętrze mieszkania rozpościera się piękny widok na morze.

Czarna łazienka z wanną w projekcie pracowni Ony-X Studio
Czerń dominuje również w części łazienkowej

Zapytane o najkrótsze określenie zaprojektowanego przez siebie wnętrza, Augustyna Grzybowska
i Joanna Dolot wymieniają właśnie te trzy aspekty: oszczędność formy, wykorzystanie naturalnych materiałów wysokiej jakości i dobór designerskiego wyposażenia klasy premium. Zrozumienie potrzeb inwestorów zaowocowało stworzeniem mieszkania idealnie dopasowanego do ich stylu życia. Eleganckiego, monochromatycznego i konsekwentnego. Jeden element jednak zdecydowanie wyróżnia się na tle ciemnych powierzchni i wykończenia w stonowanej bieli, czerni i szarości. To Frida – trzecia lokatorka mieszkania, której lśniące rude futro dodaje mu jedynie szlachetności.


Projekt: Ony-X Studio | ony-x.studio
Zdjęcia: Yassen Hristov | yassenhristov.com

Zobacz również: Apartament w sercu Browarów Warszawskich | Monochromatyczny apartament w Gdyni

Czarna kuchnia z wyspą w projekcie pracowni Ony-X Studio
Kuchnia połączona z jadalnią w projekcie pracowni Ony-X Studio
Jasne zasłony w monochromatycznym wnętrz
Jasna sofa w salonie w mieszkaniu w Gdańsku
Minimalistyczne mieszkanie w Gdańsku dla młodego małżeństwa mieszkającego z psem
Minimalistyczne mieszkanie w Gdańsku dla młodego małżeństwa mieszkającego z psem
Minimalistyczne mieszkanie w Gdańsku dla młodego małżeństwa mieszkającego z psem
Czarna ściana w sypialni z dużym łóżkiem
Minimalistyczne mieszkanie w Gdańsku dla młodego małżeństwa mieszkającego z psem
Czarna łazienka z prysznicem
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter