MLY Studio: projekty użytkowe i dekoracyjne

MLY Studio: projekty użytkowe i dekoracyjne

Pracownia projektowa MLY Studio, założona została w 2010 roku w Warszawie przez Magdalenę Łysiak, absolwentkę projektowania ceramiki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W pracowni powstają projekty i formy zarówno użytkowe jak i dekoracyjne do wnętrz, naczynia, talerze, kubki i czarki do herbaty, wykonane z kamionki i porcelany

Jak sama mówi: „Moje projekty są wynikiem pogłębionej obserwacji struktur otoczenia oraz inspiracji czerpanej z natury. Skupiam się przede wszystkim na funkcjonalności i łączeniu zmysłów w odbiorze moich projektów”.

Magdalena pracuje obecnie nad serią naczyń i form dekoracyjnych „Mikrostruktury”, inspirowanej strukturami organicznymi.

Najważniejszym źródłem pomysłów są rozmaite struktury, głównie czerpane ze świata form organicznych. Lubię wnikać w głąb naturalnych systemów, wchodzić w intelektualne gry z biologiczną czy chemiczną strukturą świata.
 „Mikrostruktury” to jeden z projektów, które prowadzę równolegle od kilku lat. Inspiracją był mikroskopowy świat bakterii, proces wzrostu organizmów i ich rozwój, połączenie ich prostoty i funkcji – są najprostszą formą życia, dobroczynną siłą a zarazem śmiertelnym zagrożeniem. Okrągłe kształty naczyń widziane z góry, przywodzą na myśl naczynia laboratoryjne, tzw szalki Petriego, używane do hodowli bakterii i grzybów. Jest w tym pewien paradoks, że tworząc formy nimi inspirowane, poddaję je następnie procesowi wypalania w wysokiej temperaturze, zabójczej dla wszelkich mikroorganizmów. Serię projektów zapoczątkowała grupa form dekoracyjnych, wykonanych w porcelanie, o wysokości od 20 do 80cm. Było to wyzwanie pod względem technologicznym ale też fascynującym poszukiwaniem zależności i formy” – mówi Magdalena Łysiak.

„Drugim głównym tematem są „Piguły”, na które ciągle szukam nowych rozwiązań, na płaszczyźnie czy też w formach przestrzennych. To dla mnie projekt o wielu znaczeniach i zastosowaniach, wykraczających poza materiał ceramiczny” – dodaje.

Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter