Montaż okapu kuchennego – jak zrobić to dobrze?

Nie w każdej kuchni można zamontować okap z wyciągiem. W większości bloków, zamiast urządzenia tego typu, należy zastosować pochłaniacz. Jeżeli nie ma jednak przeciwwskazań do zamontowania okapu z wyciągiem, warto rozważyć takie rozwiązanie. Okap z wyciągiem jest bowiem nawet 4-krotnie efektywniejszy niż pochłaniacz, choć nieco trudniej się go montuje. A zatem – jak zrobić to poprawnie?

Okap kuchenny z wyciągiem – zalety

Okap z wyciągiem pracuje w obiegu otwartym. Musi być podłączony do kanału wentylacyjnego – najlepiej osobnego. Ewentualnie – jeśli w budynku jest tylko jeden kanał – trzeba zastosować podwójną kratkę wentylacyjną (dolną część pozostawić bez zmian, do górnej – podłączyć okap). Można również wyprowadzić rurę okapu bezpośrednio na zewnątrz, przez ścianę. Okap z wyciągiem ma wiele zalet:

  • skutecznie usuwa z kuchni nieprzyjemne zapachy;
  • eliminuje kurz i drobnoustroje (minimalizuje ryzyko wystąpienia alergii);
  • jest nawet o 80% wydajniejszy niż pochłaniacz;
  • jest tańszy w eksploatacji (nie trzeba wymieniać w nim filtrów węglowych);
  • zapobiega skraplaniu się pary wodnej w kuchni;
  • pracuje ciszej (zwłaszcza, jeśli silnik okapu znajduje się na zewnątrz).
Montaż okapu kuchennego - jak zrobić to dobrze

Jednak nawet najlepszy, najdroższy i najbardziej funkcjonalny okap z wyciągiem nie będzie spełniał swojej funkcji, jeżeli zostanie źle zamontowany. Dlatego, jeśli ktoś nie ma niezbędnej wiedzy ani doświadczenia, powinien powierzyć to zadanie fachowcom. Inwestor, który chce samodzielnie zamontować okap i poprowadzić rury odprowadzające, musi zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Odległość od płyty grzewczej. Jak wysoko powinien znajdować się okap kuchenny?

Dystans między okapem a płytą grzewczą jest różny, zależnie od dwóch czynników:

  • rodzaju okapu (np. okap przyścienny, okap sufitowy, okap do zabudowy);
  • rodzaju kuchenki (np. ceramiczna płyta grzewcza, indukcyjna, kuchenka gazowa).

Informacje o optymalnej odległości znajdują się w instrukcji obsługi okapu. W dużym uproszczeniu, jeżeli jest to okap przyścienny, wyspowy, do zabudowy lub teleskopowy – optymalna odległość wynosi od 45 do 75 cm, w przypadku okapów sufitowych – ok. 150 cm. Mniejszy dystans powinien dzielić okap od kuchenki indukcyjnej lub ceramicznej, większy – od kuchenki gazowej, szczególnie starszego typu. Nieco inna zasada odnosi się do okapów skośnych: powinny być oddalone od kuchenek gazowych o ok. 40 cm, od pozostałych – o ok. 70 cm.

Poprowadzenie i wyciszenie rur wentylacyjnych

Do zamontowania okapu z wyciągiem należy użyć sztywnych i gładkich rur z PVC, o przekroju dostosowanym do średnicy wylotu silnika (mogą być okrągłe, ale też kwadratowe lub prostokątne). Warto zrezygnować z przejściówek, ponieważ zwężają przekrój – w efekcie okap pracuje głośniej. Rury powinny być krótkie i poprowadzone łukiem, np. pod kątem 45 stopni. Żeby okap pracował ciszej, system rur wentylacyjnych w suficie można dodatkowo wygłuszyć wełną mineralną (nie dotyczy modeli z silnikiem montowanym na zewnątrz).

Montaż okapu kuchennego - jak zrobić to dobrze

Miejsce na ścianie, w którym biegnie rura, należy zakryć specjalną maskownicą. Osłony mogą być okrągłe, kwadratowe lub prostokątne. Jeżeli pomieszczenie jest zbyt wysokie, być może konieczne będzie zastosowanie przedłużek maskownic.

Montaż na solidnej ścianie

Okap kuchenny należy zamocować na stabilnej ścianie, najlepiej z betonu, cegły lub pustaków. Dzięki temu urządzenie będzie pracowało ciszej (nie wpadnie w drgania). Analogicznie, okap będzie pracował głośniej np. na ścianie z gipsu, jeżeli płyty g-k zostały zamontowane na metalowych profilach, niewyłożonych od wewnątrz wełną.

W przypadku okapów wyspowych sufit musi być solidny, zwłaszcza jeśli jest podwieszany. W przeciwnym razie podczas czyszczenia lub przesuwania okapu, na suficie mogą powstawać pęknięcia.

Komfort obsługi

Okap powinien znajdować się na takiej wysokości, by domownicy mogli go wygodnie obsługiwać. To ważne zwłaszcza wówczas, gdy dany model nie został wyposażony w sterowanie za pośrednictwem pilota.

Montaż okapu kuchennego - jak zrobić to dobrze

Serwis urządzenia

Właściwie zamontowany okap może bezawaryjnie pracować nawet przez kilkanaście lat. Jednak nawet najlepsze urządzenie po pewnym czasie może się zepsuć. Serwisant powinien mieć łatwy dostęp do wszystkich kluczowych podzespołów okapu, dlatego nie należy uszczelniać silikonem brzegów maskownicy. W przeciwnym razie, podczas naprawy urządzenia, może dojść do uszkodzenia ściany.

Montaż okapu kuchennego z wyciągiem nie jest szczególnie skomplikowany, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach i zawsze stosować się do wytycznych producenta. Jeżeli użytkownik będzie ich przestrzegał, okap posłuży mu przez wiele lat. Jeśli ktoś nie ma niezbędnego doświadczenia ani wiedzy, warto poprosić o pomoc fachowców.


Zobacz również: Bardzo mała łazienka – aranżacje, inspiracje i pomysły | Kolor musztardowy we wnętrzach – porady i aranżacje

 

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter