Muzeum Polaków Ratujących Żydów na shortlist East Centric Arhitext Awards

Zaprojektowane przez pracownię Nizio Design International Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej trafiło na shortlist East Centric Arhitext Awards. Na krótkiej liście konkursu dla najlepszych środkowoeuropejskich projektów architektonicznych i urbanistycznych ostatnich lat, znalazły się 34 ze 134 projektów rozpatrywanych przez międzynarodowe jury. Muzeum w Markowej nominowano w jednaj 6 konkursowych kategorii: „Public Buildings”. Laureaci nagrody zostaną ogłoszeni w październiku 2019, podczas 3 edycji Triennale East Centric Architecture w Bukareszcie.

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, które jest pierwszą w Polsce instytucją upamiętniającą Polaków, którzy w trakcie II wojny światowej nieśli pomoc Żydom, zostało otwarte w marcu 2016 roku. Pracownia Mirosława Nizio konkurs na opracowanie koncepcji muzeum wygrała w 2009 roku.

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej imienia Rodziny Ulmów w Markowej prjektu Nizio Design International

Zaprojektowana przez zespół pracowni Mirosława Nizio architektura i ekspozycja upamiętniają dramatyczne wydarzenia z 24 marca 1944 roku. Podczas II wojny światowej w Markowej hitlerowscy żandarmi rozstrzelali Wiktorię i Józefa Ulmów, szóstkę ich dzieci oraz ukrywane przez nich żydowskie rodziny. W 1995 roku izraelski instytut Yad Vashem przyznał Ulmom tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Projekt pracowni Nizio Design International

Żelbetowy budynek Muzeum Polaków Ratujących Żydów wcina się w teren działki, zespalając się z otoczeniem. Jego elewacje, obłożone blachą kortenową, przyciągają uwagę i pod wpływem naturalnego procesu korozji zmieniają wygląd, ukazując upływ czasu. Ascetyczna bryła budynku Muzeum przywodzi na myśl dom. Architekci zderzyli w projekcie symboliczną wizję domu, kojarzącego się z miłością i bezpieczeństwem z formami kompozycyjnymi wyrażającymi niepokój i zagrożenie. Wpisując się w kontekst miejscowości i szeroko pojmowanej historii, przypomina zwiedzającym dzieje i życie przedwojennej Markowej.

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej imienia Rodziny Ulmów w Markowej projektu Nizio Design

Muzeum Ulmów na shortlist East Centric Arhitext Award

Nominowany projekt Muzeum Ulmów zostanie pokazany podczas wystawy towarzyszącej Triennale East Centric Architecture, które potrwa w Bukareszcie od 7 do 20 października. W ostatnich dniach wydarzenia, międzynarodowe jury East Centric Awards pod przewodnictwem duńskiego architekt Marka Jaya, oceniać będzie prezentacje przygotowane przez twórców nominowanych obiektów. Konkurs współorganizowany jest przez magazyn „Arhitext” we współpracy m.in. z Rumuńską Izbą Architektów. Zwycięscy zostaną ogłoszeni podczas gali East Centric Awards już 20 października.

Wnętrze Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej imienia Rodziny Ulmów w Markowej projektu Nizio Design

Pracownia Nizio Design International

Pracownia Nizio Design International została założona w 2002 roku przez Mirosława Nizio. Firma ma wieloletnie doświadczenie w przygotowywaniu projektów architektonicznych, rewitalizacyjnych i ekspozycyjnych oraz w ich kompleksowej realizacji.

Wnętrze Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej imienia Rodziny Ulmów w Markowej projektu Nizio Design International

Skupione wokół studia zespoły architektów zajmują się realizacją najważniejszych przestrzeni dla kultury w kraju, zapewniając całościową obsługę – od badań społecznych, analiz, przez wypracowanie koncepcji, przygotowanie projektu wykonawczego, aż po nadzór autorski i realizację. Do współpracy przy opracowywanych projektach zapraszani są specjaliści z dziedziny kultury, nauki i sztuki.

Pracownia zaprojektowała wiele ciekawych inwestycji takich jak Centrum Edukacji Historycznej w Radzyminie czy projekt Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji.

Zobacz również: Metamorfoza Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu | Na styku sztuki i architektury

Wnętrze Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej imienia Rodziny Ulmów w Markowej
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter