Najciekawsze mikromieszkania – wyniki konkursu Homebook!

Znamy wyniki konkursu “MINImum powierzchni, MAXImum funkcjonalności”, zorganizowanego przez serwis Homebook.pl. Swoje autorskie projekty mikromieszkania zgłosiło ponad 130 architektów wnętrz!

Konkurs „MINImum powierzchni, MAXImum funkcjonalności”

W kwietniu br. platforma Homebook.pl ogłosiła konkurs dla architektów i projektantów z całej Polski na stworzenie oryginalnej aranżacji mikromieszkania o powierzchni 25 m2 + antresola. Akcja była odpowiedzią na rosnącą popularność kompaktowych lokali, które – jak wynika z badań przeprowadzonych przez infuture hatalska foresight institute – w przyszłości staną się jednymi z najczęściej wybieranych metraży.

Wika architekci projekt wyróżniony w konkursie Homebook MINImum powierzchni MAXImum funkcjonalności

Zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie oryginalnego mieszkania, w którym na minimalnej powierzchni zostaną wprowadzone rozwiązania umożliwiające pogodzenie wielu funkcji.  Dodatkowo, architekci musieli zmieścić się w określonym budżecie i wykorzystać produkty partnerów konkursu (Amica, Ceramika Paradyż, Kludi, Koło, Magnat i Swiss Krono).

Organizacja mikroprzestrzeni

– Temat konkursu był niezwykle trudny, bo wymagał poradzenia sobie z ograniczającą, pionową mikroprzestrzenią, do tego bez narzuconego użytkownika, co dla wielu projektantów i projektantek mogło być dużym wyzwaniem zmuszającym do abstrakcyjnego myślenia – ocenia Jakub Szczęsny, architekt  wnętrz i wykładowca poznańskiej School of Form, członek Jury.

Symetria projekt wyróżniony w konkursie Homebook MINImum powierzchni MAXImum funkcjonalności

Wśród wszystkich nadesłanych prac, Jurorzy wyłonili aż 13 najciekawszych projektów:

– Byłem zaskoczony liczbą nadesłanych zgłoszeń. Stąd duże wyzwanie w ich ocenie –  każda jest złożonym projektem wnętrz, gdzie poza walorami wizualnymi, równie istotny jest opis autora, uzasadniający przyjęte rozwiązania. Zwracałem szczególną uwagę na propozycje mocno odbiegające od przysłowiowego dekoratorstwa, kładące nacisk na budowanie architektury wnętrza, przestrzeni do życia. Niektórzy uzyskiwali ten efekt poprzez wydzielenie poszczególnych stref, inni niwelując granice między nimi. Każda z tych opcji jest dobra. Szanuję również sięganie po nieoczywiste rozwiązania, materiały, wszystko to co kwestionuje status quo branży wnętrzarskiej – komentuje Szymon Hanczar, architekt i projektant wnętrz, jeden z członków Jury.

Piotr Skorupski Studio Architektury „Minimalistyczny loft z grafiką”

Zgodnie z ocenami Jury, zwycięzcą konkursu zostało biuro projektowe  Piotr Skorupski Studio Architektury z konceptem “Minimalistycznego loftu z grafiką”. Zdobywca 1. miejsca otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł, a jego projekt zostanie zrealizowany we wrocławskiej inwestycji Minimaxy.

Biała kuchnia z czarnymi dodatkami - projekt Piotr Skorupski Studio Architektury

Propozycja Piotra Skorupskiego to koncept wyróżniający się elastycznością wykorzystania przestrzeni. Zwiększenie powierzchni użytkowej mieszkania zrealizowano poprzez rozbudowanie antresoli w formie podwieszanego pomostu, umożliwiającego dostęp do szafek mocowanych na ścianie. Wśród propozycji znalazły się również mobilny, chowany blat stołu, który w zależności od potrzeb może służyć jako miejsce do pracy lub pełnić funkcję jadalni oraz schody w postaci zabudowy meblowej. Projekt zdobył uznanie Jury dzięki ponadczasowej stylistyce i neutralnej kolorystyce, umożliwiającej swobodę w aranżacji.

Biała kuchnia z czarnymi krzesłami - projekt Piotr Skorupski Studio Architektury

Kuba Krysiak “Podstawa do zamieszkania”

Na 2. miejscu znalazł się Kuba Krysiak i praca “Podstawa do zamieszkania”. Koncepcja zakłada wstawienie do mieszkania wielofunkcyjnego bloku meblowego. Mebel zainspirowany PRL-owską meblościanką rozszerza jej podstawową funkcjonalność przez większą integrację z mieszkaniem:

Kącik wypoczynkowy w mieszkaniu - projekt Kuba Krysiak

– “Podstawa do zamieszkania” to projekt, który ujmuje materiałową skromnością i pomysłem na schody zgrabnie wpasowane w strefę w głębi traktu, stanowiąc świetne tło dla przyszłego życia i towarzyszących mu przedmiotów  – ocenia Jakub Szczęsny.

Laureat 2. miejsca otrzyma od organizatorów Wacom MobileStudio Pro – lekki, przenośny komputer, pełen kreatywnych narzędzi obsługiwanych najnowszym piórem Wacom Pro Pen 2.

Drewniane schody w mieszkaniu - projekt Kuba Krysiak

Wyróżnienia w konkursie „MINImum powierzchni, MAXImum funkcjonalności”

W gronie wyróżnionych projektów mikromieszkania, które zostały docenione przez Jury i zostaną opublikowane na łamach serwisu Homebook.pl, znalazły się: LENA INTERIORS, sandroom, Adam Chyliński FIUUdesign, Pracownia projektowa Poco Design, Solido, mow.design, SYMETRIA | pracownia architektury, Projekt MIMO, WIKA ARCHITEKCI, KID architects oraz mor.e studio.

Adam Chyliński Fiuudesign projekt wyróżniony w konkursie Homebook MINImum powierzchni MAXImum funkcjonalności

– Konkurs stał się idealną okazją do przyjrzenia się kondycji polskich projektantów (zarówno wnętrz, jak i architektury), oraz możliwościom, jakie dają materiały, urządzenia i elementy wyposażenia dostarczane przez firmy sponsorskie. Jestem pewien, że konkurs umożliwi obserwowanie podnoszącego się poziomu rodzimych projektantów i producentów, ale również stanie się szansą na zaistnienie wielu młodych talentów – komentuje Jakub Szczęsny, Juror konkursu.

Wszystkie prace zgłoszone do konkursu możecie obejrzeć na portalu Homebook.pl

Lena Interiors projekt wyróżniony w konkursie Homebook MINImum powierzchni MAXImum funkcjonalności

Jury konkursu mikromieszkania „MINImum powierzchni, MAXImum funkcjonalności”

W skład Jury oceniającego zgłoszone projekty weszli znani architekci i specjaliści:  Jakub Szczęsny, Szymon Hanczar, Natalia Hatalska, analityczka trendów, Yassen Hristov, fotograf i założyciel agencji fotograficznej Hompics, Filip Rybacki, Prezes spółki Dzisiejszy Dom, inwestora Minimaxy,  Anna Poprawska, Brand & Product Marketing Director at Grupa Domodi (Homebook.pl, Domodi.pl, Allani.pl) oraz Zuza Dominów, Relationship Manager Homebook.pl.

Głównym organizatorem konkursu jest platforma Homebook.pl. Partnerem strategicznym została wrocławska inwestycja Minimaxy.

Biała jadalnia - projekt Piotr Skorupski Studio Architektury
Schody na antresolę - projekt Piotr Skorupski Studio Architektury
Jasna kuchnia - projekt Piotr Skorupski Studio Architektury
Jasny salon - projekt Piotr Skorupski Studio Architektury
Jasna antresola - projekt Piotr Skorupski Studio Architektury
Rzut mieszkania - projekt Piotr Skorupski Studio Architektury
Rzut mieszkania projektu Piotra Skorupskiego Studio Architektury
Drewniana zabudowa w mieszkaniu - projekt Kuba Krysiak
Mor e studio projekt wyróżniony w konkursie Homebook MINImum powierzchni MAXImum funkcjonalności
Mow design projekt wyróżniony w konkursie Homebook MINImum powierzchni MAXImum funkcjonalności
Pracownia projektowa poco projekt wyróżniony w konkursie Homebook MINImum powierzchni MAXImum funkcjonalności
Projekt Mimo projekt wyróżniony w konkursie Homebook MINImum powierzchni MAXImum funkcjonalności
Sandroom projekt wyróżniony w konkursie Homebook MINImum powierzchni MAXImum funkcjonalności
Solido projekt wyróżniony w konkursie Homebook MINImum powierzchni MAXImum funkcjonalności


Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter