Na początku listopada zakończono budowę nowych przestrzeni biurowych przy ulicy Cybernetyki w Warszawie. Koncepcję architektoniczną kompleksu opracowało biuro JEMS Architekci.
Neopark projektu JEMS Architekci
Zespół, którego inwestorem jest spółka Yareal Polska, z założenia miał być przeciwieństwem wyizolowanych, spełniających jedynie funkcję biurową budynków. Zieleń, przestrzenie publiczne i rozrywkowo-wypoczynkowe to niezbędne elementy nowoczesnej, miejskiej inwestycji, które stały się również ważną częścią położonego u zbiegu ulic Wynalazek i Cybernetyki Neoparku. Budowę ukończono na początku listopada.
Neopark został zaprojektowany w oparciu o koncepcję kampusu. Centralną częścią jest wewnętrzny zielony dziedziniec, który wraz ze zlokalizowaną na parterze restauracją i przylegającym do niej tarasem, stanowi przestrzeń spotkań i odpoczynku. Pasowy układ elewacji i tarasowe, zazielenione uskoki otwierają się na ten kameralny, publiczny plac. Monochromatyczne, geometryczne fasady budynku kontrastują z kolorową, różnorodną zielenią łąkową.
Przestronny kompleks
Na kompleks składają się dwa budynki biurowe, o łącznej powierzchni biurowej 24 000 m2. Na terenie Neoparku można też znaleźć infrastrukturę rowerową, stacje ładowania samochodów elektrycznych czy urządzenia do recyclingu. Ze względu na ekologiczny charakter inwestycji, została ona wyróżniona certyfikatem BREEAM.
Jest to kolejna inwestycja biurowa na Dolnym Mokotowie, jednak w zdecydowany sposób wyróżniająca się. Szklane płaszczyzny fasady są przełamane łąkową zielenią dziedzińca, a funkcja biurowa uzupełniona jest wypoczynkową . Kompleks jest miejscem przyjaznym dla osób, które będą w nim pracować. W rejonie kojarzonym z natłokiem biurowej infrastruktury jest to bardzo istotne.
Pracownia JEMS Architekci
Pracownia JEMS Architekci została założona w 1988 roku, jednakże zespół architektoniczny będący zalążkiem biura działa nieprzerwanie od początku lat 80-tych. Rozpoczynając samodzielną praktykę w okresie transformacji ustrojowej JEMS włączył się w nurt odbudowy polskiej kultury architektonicznej. Obecnie trzon zespołu tworzy ośmiu wspólników i partnerów.
Partnerska współpraca realizowana w formule biura – warsztatu, przy współuczestnictwie całego zespołu JEMS, tworzy przestrzeń rozmów i poszukiwań, wymiany idei i poglądów. JEMS jest biurem otwartej dyskusji i debaty. To ich wartość fundamentalna.
Zobacz również: Warszawski wieżowiec projektu JEMS Architekci | Hotel Puro Warszawa