Nobo design: krzesło z udogodnieniami dla osób starszych

Nobo design: krzesło z udogodnieniami dla osób starszych

O Nobo design pisaliśmy przy okazji projektu „Krakowskie baby”. Warto zwrócić uwagę, że to studio projektowe ma swoim dorobku również projekt krzesła.

Krzesło Closer to przykład projektowania zrównoważonego i uniwersalnego. Proste, o nowoczesnej formie siedzisko, w dyskretny sposób kryje w sobie wiele udogodnień dla osób starszych. Siadanie może sprawiać dużo trudności – przeważnie dotyczy to osób starszych, ale także tych ze schorzeniami i dolegliwościami fizycznymi. Ruchy wykonywane podczas siadania i wstawania, mogą obciążać wiele istotnych części ciała. Osoby starsze, które w charakterystyczny sposób siadają bokiem (tzw. siadanie kontrolowane) często borykają się z trudnością utrzymania stabilności i ciężko spadają na siedzenie.

Wyzwaniem projektowym było stworzenie projektu, który odpowiada na pytanie: Jak wspomóc starsze osoby podczas siadania, tak aby nie podkreślać formą mebla dysfunkcji użytkownika?

Krzesło posiada ruchome siedzisko, które obraca się wokół własnej osi, co pozwala na wygodne manewry i zmianę pozycji osoby siedzącej. Jego oparcie zostało ukształtowane tak by dawać komfort plecom. Podczas wstawania i siadania można oprzeć się o oparcie przedramieniem i przenieść część ciężaru ciała na oparcie. Ostateczna forma krzesła została wypracowana wspólnie z zespołem VOX meble pod kierunkiem Piotra Kuchcińskiego i włączona do kolekcji 4 You by VOX. Krzesło Closer otrzymało wyróżnienie za ergonomie w międzynarodowym konkursie TOP DESIGN Award 2013.

Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter