Nowe rozwiązania akustyczne dla biur

Stworzenie przestrzeni biurowych sprzyjających rozwojowi i zdrowiu pracowników to nie lada wyzwanie dla architektów. W trakcie wszystkich prac budowlanych i renowacyjnych muszą oni bowiem położyć odpowiedni nacisk nie tylko na kwestie związane z funkcjonalnością i designem wnętrz, ale także ich akustyką. A tu przychodzą nowoczesne rozwiązania z serii Rockfon dB. Teraz unikalne połączenie wysokiej izolacyjności akustycznej i dźwiękochłonności pozwala zapewnić optymalną akustykę w każdym środowisku pracy.

Głośniej = wolniej

Nowoczesne biura muszą być tak zaprojektowane, by uwzględniać coraz szerszą gamę zajęć, zastosowań i stylów pracy, a jednocześnie zagwarantować dostęp do obszarów wyciszonych, które sprzyjają koncentracji i kreatywności. Nawet rozmowa telefoniczna czy dźwięki emitowane przez urządzenia biurowe, mogą poważnie obniżać wydajność pracowników. Jak wynika z raportu „Budownictwo na potrzeby biur: zdrowie, dobre samopoczucie i produktywność w ekologicznych biurach” sporządzonego przez World Green Building Council, wydajność pracowników z powodu rozpraszającego hałasu spada aż o 66%!

Hałas i stres

Głośne środowiska pracy negatywnie oddziałują na koncentrację, jakość pracy i zdolność zapamiętywania informacji. Badania jednoznacznie pokazują, że istnieje związek między stresem, niskim poziomem zadowolenia z pracy, wzrostem liczby nieobecności, a nadmiernym hałasem. Poprawa środowiska akustycznego w biurach skutkuje obniżeniem poziomu stresu aż o 27% (raport „Produktywność: w jaki sposób akustyka w przestrzeniach otwartych wpływa na wydajność pracowników”).

Biura od nowa

Nowe projekty muszą uwzględniać zmiany stylu pracy. Wyzwaniem są nie tylko przestrzenie otwarte typu open space, w których, by zapewnić dobrą komunikację słowną, kluczowe jest pochłaniania dźwięku, ale także pomieszczenia, w których odbywają się poufne narady czy konferencje – tu ważna będzie z kolei izolacyjność akustyczna.

Zastosowanie płyt akustycznych z serii dB pozwala na osiągniecie wymogów w zakresie poufności rozmów (izolacyjność przegród) , jak i w zakresie czasu pogłosu w decydujący sposób  wpływającego na zrozumiałość mowy w pomieszczeniu (pochłanianie dźwięku)– mówi Artur Pacyna, manager ds. technicznych w Rockfon.

Do tej pory architekci musieli wybierać pomiędzy izolacyjnością a dźwiękochłonnością. Część rozwiązań akustycznych odpowiada na potrzebę izolacyjności, czyli redukcji dźwięków dochodzących z zewnątrz, ale także tych wychodzących na zewnątrz. Nie umożliwiają one jednak właściwego pochłaniania dźwięków w pomieszczeniach. Inne z kolei skutecznie pochłaniają dźwięki, ale nie zapewniają wystarczającej izolacyjności akustycznej. Produkty z linii Rockfon dB łączą w sobie izolację akustyczną sąsiadujących pomieszczeń oraz dobrą dźwiękochłonność wszędzie tam, gdzie wymagana jest prywatność oraz komfort komunikacji.

Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter