Nowe życie krzesła siatkowego – Projekt68

Nie każdy pamięta, że w czasach PRL-u zostało zaprojektowane i wyprodukowane na zlecenie PSS”Społem” siatkowe krzesło projektu Henryka Sztaby. Krzesło bardzo szybko zostało jednym z bardziej rozpoznawalnych mebli tamtych czasów. Dziś projekt po 50 latach zostaje reaktywowany za sprawą inicjatywy Projekt68 za którą stoją Pulina Smagalska i Tomasz Sztaba.

Projekt68 to inicjatywa, którą założyli we dwójkę Tomasz i Paula z miłości do ładnych rzeczy, do designu oraz do dziadzia Tomasza – Henryka Sztaby. Sami na co dzień pracują w zupełnie innych branżach. Tomasz obecnie prowadzi bistro w Szkole Sportowej Marcina Gortata. Paula – zajmuje się marketingiem i od kilku lat pracuje w agencjach marketingowych. Oboje lubią jak w ich życiu dużo się dzieje, dlatego postanowili założyć Projekt68 i wskrzesić produkcję kultowego designu z czasów PRL-u.

O projekcie!

Projekt tworzony jest wraz z rodziną i przyjaciółmi. Najważniejszą osobą jest projektant – Henryk Sztaba. Od niego przy każdym obiedzie rodzinnym dowiadują się nowych ciekawostek na temat projektów, historii oraz technicznych niuansów z jego czasów. Samą produkcją zajmuje się przyjaciel rodziny, którego dziadek współpracował z projektantem i który stworzył maszyny do produkcji krzesła. Graficznie natomiast pomaga im siostra Pauli oraz koleżanka Tomasza. Wszystko co niezwiązane z produkcją starają się robić bezkosztowo lub w formie barteru działając w formie startupu.

Krzesło siatkowe!

Produkt, który tworzą to krzesło siatkowe, które w 1968 roku zostało zaprojektowane przez dziadzia Tomasza, Henryka Sztabę. Sam projekt został wykonany w oparciu o dostępne wtedy materiały. Tak aby spełniał maksymalnie możliwie swoją rolę – trwałego mebla do użytku zewnętrznego. Obecnie krzesło, które produkują, jest w pełni nadzorowane przez projektanta w oparciu o oryginalne, odręczne rysunki. Krzesło malowane jest proszkowo (pierwsze partie z lat 60 malowane były tworzywem w zawiesinie, sprowadzanym z Francji, natomiast poprzez deficyt dolarów tworzywo zostało zamienione na farby proszkowe), dzięki czemu mogą osiągnąć dowolny kolor z palety RAL.  Krzesło zostało zaaranżowane również w wersji wysokiej (hoker/krzesło barowe) poprzez projektanta Piotra Płoskiego ze studio smallna, którego projektowanie odbyło się przy nadzorze dziadzia Henryka. Projekt hokera został wykonany w 2017 roku.

Przyszłość Projektu?

Projekt w przyszłości ma skupiać się nie tylko na krześle siatkowym ale również na projektach dziadzia. Nie zostały one wyprodukowane, ale Paula i Tomasz posiadają ich odręczne rysunki techniczne. Celem Projektu 68, jest między innymi wznowienie produkcji krzesła siatkowego oraz rozwinięcie sprzedaży na całym świecie. Dodatkowo chcą wprowadzić na rynek meble zaprojektowane w czasach PRL, które nigdy dotąd nie ujrzały światła dziennego.

My natomiast zadaliśmy kilka pytań, na które odpowiedzi możecie przeczytać poniżej:

Czemu zdecydowaliście się na wskrzeszenie produkcji mebla z PRL a nie projekt czegoś zupełnie nowego?

Krzesło zaprojektował dziadzio Tomka – w tym roku projekt obchodzi swoje 50 urodziny, myślimy, że to idealny moment na wskrzeszenie produkcji tego ponadczasowego krzesła. A na projekt czegoś zupełnie nowego – mamy jeszcze czas 😉

Gdzie jest produkowane jest krzesło?

Krzesło produkowane jest w Polsce, na dolnym śląsku czyli w rodzinnych stronach projektanta – dziadzia Henryka. Produkcją zajmuje się wnuczek kolegi dziadzia, który swoją drogą stworzył maszyny do produkcji tego krzesła.

Czy posiadacie jeszcze prawa autorskie do innych mebli?

Tak, posiadamy rysunki projektanta mebli, które do tej pory nie zostały wyprodukowane. Oczywiście mamy nadzieję, że uda nam się wprowadzić je na rynek.

Udostępnij ten artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter