Nowy fotel Chips zaprojektowany dla marki TON

Nowy fotel Chips zaprojektowany dla marki TON

Łagodne łuki, kontrastujące materiały i ręcznie gięte drewno. Już od 15 stycznia będziemy częścią prestiżowego projektu “Das Haus –Interiors on Stage” podczas imm Cologne 2018. Częścią tej instalacji będzie nowy fotel klubowy Chips marki TON, zaprojektowany przez czeską projektantkę Lucie Koldovą.

„Lubię pracować z transparentnymi materiałami, więc zaprojektowałam wizualnie lekkie, ale celowo przewymiarowane oparcie, wypełnione perforowaną tkaniną, obramowaną ręcznie giętym drewnem” wyjaśnia sekrety modelu Chips Lucie Koldová. Jej charakterystyczny styl, znany z projektów opraw świetlnych, pozwala na harmonijne, wzajemne przenikanie otoczenia i fotela. „Od początku chciałam stworzyć fotel zdefiniowany przez łagodne łuki oraz wygodę siedzenia, zachęcający od pierwszego spojrzenia. To wyrazisty model z własną historią. W przeciwieństwie  do klasycznego fotela, chciałam żeby był sexy” dodaje projektantka.

Chips trafia w sedno. Wyraziste, przewiewne oparcie, będące jednocześnie fragmentem podstawy fotela, kształtem przypomina ziemniaczany chips. Lekkie oparcie kontrastuje z grubym siedziskiem, ułożonym na giętoklejonej formatce drewna. Komfort siedzenia zwiększa dodatkowa poduszka pod plecy. “Spodziewałam się, że najtrudniejszą częścią projektu będzie uformowanie oparcia. Co zaskakujące, okazało się najwięcej uwagi poświęcić trzeba było podstawie, która wraz z oparciem przenosić będzie duże siły wywierane przez użytkowników” wyjaśnia projektantka.

Oprócz swych intrygujących kształtów, Chips jest interesujący również ze względu na technologię ręcznego gięcia. Wszystko zaczyna się od parowania bukowego drewna w specjalnych łaźniach parowych, gdzie pozostaje przez kilka godzin. Po uplastycznieniu, drewno umieszczane jest w metalowych formach, zabezpieczane specjalnymi kołnierzami, które pozawalają nadać mu nowe kształty. Następnie drewno jest suszone i sezonowane przez kilka tygodni, a potem szlifowane, bejcowane i lakierowane. W Bystřice pod Hostýnem meble produkowane są w ten sposób od 1861 roku.

“Das Haus – Interiors on Stage” to szczególny rodzaj instalacji, której celem jest promocja wybitnych osobowości ze świata designu. Organizatorzy targów imm cologne zapraszają wybranego projektanta do zaprojektowania swojej wizji domu – nie wyznaczając żadnych ram czy granic. Na imm cologne 2018 swoją wizję domu przedstawi czeska projektantka Lucie Koldova. Instalacja Lucie Koldova, o powierzchni 180 metrów kwadratowych, stanie w hali 2.2 w segmencie „Pure Editions”. „Das Haus 2018” będzie mniej kształtowany przez ściany, bardziej przez przestrzenie, w których światło, pojawiające się w różnych formach i kontrolowane w różny sposób. Światło będzie nie tylko wyznaczać przestrzeń, ale także wspierać jej funkcję i konkretne odczucia. Projektując różne układy oświetlenia i specyficzne dla światła emocje Koldova może osiągnąć ciekawe wizualne sprzeczności. Ponieważ doświadczamy różnych stresujących sytuacji w naszym codziennym życiu, projektant stara się znaleźć równowagę w swojej wersji „Das Haus”.

Udostępnij ten artykuł

Zapisz się do newslettera

Wpisz szukane słowo i kliknij enter