Ograniczenia podsuwają najciekawsze pomysły – 3XB Architekci

Studio projektowe 3XB Architekci tworzy trzech architektów: Filip i Paula Banach oraz Jakub Szeszycki. Ich praca często polega na dostosowaniu projektów budynków do określonych, niełatwych lokalizacji, jednak tym razem podjęli oni szczególne wyzwanie. Jak zaprojektować dom jednorodzinny na działce mierzącej jedynie 9 metrów szerokości? Jak się okazuje, to zadanie zależy od wyobraźni, a nie od ograniczonej wielkości terenu. Nie ma projektów niemożliwych dla kreatywnego zespołu architektów 3XB.

Działka, na której ma stanąć dom jednorodzinny, jest wyjątkowo trudna, ponieważ mierzy tylko 9 metrów szerokości. Oznacza to, że budynek z zewnątrz może mieć zaledwie 6 metrów. Mimo że z dwóch stron ograniczy go zabudowa sąsiedzka, to niewątpliwą zaletą jest bliskość jeziora i wspaniały widok. Nietypowy rozmiar działki nie jest przeszkodą, gdy spojrzymy na powstały projekt architektoniczny domu.

Ograniczenia podsuwają najciekawsze pomysły - 3XB Architekci

Inspiracją dla bryły budynku i zaprojektowanych wnętrz było maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni oraz zagwarantowanie komfortu i prywatności przyszłym domownikom. Ważne było także zapewnienie odpowiedniego doświetlenia dla wszystkich wnętrz, przy dość rozbudowanym jak na rozmiar działki programie.

Proste figury geometryczne

Nowoczesna bryła domu złożona jest z dwóch prostych figur geometrycznych. Parter zaplanowany został na planie prostokąta. W wytycznych projektu ma być zbudowany z cegieł i zawierać dwa wejścia. Pierwsze od strony garażu i drugie od strony jeziora. Do ogrodu można dostać się przechodząc przez dolny taras i schodząc szerokimi schodami. Górna kondygnacja jest również prostokątna, nieco wydłużona poprzez wysunięty na przód taras z przeszkloną balustradą, niczym nieograniczającą pięknego widoku na jezioro. Całość ma zostać zwieńczona spadzistym dachem ze świetlikami wpuszczającymi dodatkowe światło do salonu.

Ograniczenia podsuwają najciekawsze pomysły - 3XB Architekci

Razem z inwestorami architekci doszli do wniosku, że głównym atutem działki, na której ma stanąć dom, jest jej bezpośredni kontakt z jeziorem i widok na wodę. Sama działka jest bardzo wąska i daje małe pole do manewru. Po jej obu stronach znajdują się zabudowania sąsiadów, co odbiera intymność w ogrodzie. Co więcej, stojąc na terenie działki bujna roślinność znajdująca się przy jeziorze zasłania piękny widok na wodę. Szukając optymalnego doświetlenia wnętrz i otwartego widoku na jezioro, architekci doszli do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie zlokalizowanie części dziennej na górnej kondygnacji.

Taki zabieg pozwolił optymalnie doświetlić salon ogromnym przeszkleniem od strony jeziora oraz oknami dachowymi wpuszczającymi światło w głębi domu. Dodatkowym atutem jest niczym nieograniczony piękny widok na jezioro, którym mogą się cieszyć wszystkie osoby przebywające w domu. Przy tradycyjnym podejściu do rozmieszczenia funkcji, widok na jezioro byłby jedynie z sypialni właścicieli, a tym samym zarezerwowany tylko dla wybranych.

Pracownia 3XB Architekci

Pracownia 3XB Architekci została założona w październiku 2016 roku. Ich misją jest tworzenie architektury i wnętrz mających pozytywne oddziaływanie na życie swoich klientów. Takich przestrzeni, które są jak najbardziej przyjaznym tłem dla rozgrywającego się życia. Pracownia ma na swoim koncie takie projekty jak dom jednorodzinny na działce mierzącej jedynie 9 metrów szerokości, projekt stodoły w nowoczesnym stylu, wnętrze mieszkania w Poznaniu czy dom z motocyklem.

Pracownia: 3XB Architekci Filip Banach
Zespół: Filip Banach, Paula Banach, Jakub Szeszycki

Ograniczenia podsuwają najciekawsze pomysły - 3XB Architekci Ograniczenia podsuwają najciekawsze pomysły - 3XB Architekci Ograniczenia podsuwają najciekawsze pomysły - 3XB Architekci Ograniczenia podsuwają najciekawsze pomysły - 3XB Architekci Ograniczenia podsuwają najciekawsze pomysły - 3XB Architekci Ograniczenia podsuwają najciekawsze pomysły - 3XB Architekci Ograniczenia podsuwają najciekawsze pomysły - 3XB Architekci

Udostępnij ten artykuł

Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter