Parterowy dom atrialny projektu biura Perscripta

Ostatnio trafiliśmy na projekt parterowego domu atrialnego. Został on zaprojektowany przez Perscripta. Dom przecięt(n)y powstał dla starszego małżeństwa. Najważniejsze dla inwestorów było to, aby zachować jak najwięcej prywatności i jednocześnie mieć możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu. Ze względu na wiek inwestorów istotą było również to, żeby dom nie stwarzał barier i był maksymalnie dostępny. Tutaj oczywistym wydawał się pomysł zaprojektowania domu parterowego, jednak niewielka działka zaczynała stwarzać problem z pierwszymi założeniami projektu czyli prywatnością i wypoczynkiem na ogrodzie. Wytyczne miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz sąsiedztwo, narzucały nachylenie dachu 30’. Tak zrodził się pomysł sięgnięcia do sprawdzonej koncepcji domu atrialnego.

Przeciętną bryłę domu z dachem dwuspadowym rozcięliśmy na dwie części i rozsunęliśmy do granic działki. Dzięki temu uzyskaliśmy miejsce na atrium oraz podział budynku na część dzienną i nocną. W odsuniętych od siebie częściach domu wydzielono strefę dzienną z salonem, jadalnią i kuchnią, oraz strefę nocną z sypialnią mówi architekt Jeremiasz Złotecki

Pomiędzy nimi powstało zasłonięte przed wzrokiem sąsiadów atrium – miejsce odpoczynku domowników oraz przeszklone korytarze tworzące system komunikacyjny wewnątrz budynku. Przecięcie domu pozwoliło zrealizować wszystkie założenia projektu ale jednocześnie sprawiło, że przeciętna bryła budynku stała się nieprzeciętna i wyjątkowa.

Udostępnij ten artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter