The Orchid Educational Pavillon to perła architektoniczna w świecie ekologii. Budynek pełniący funkcję sali wykładowczej wspiera eko – design i wytycza nowe trendy w projektowaniu w zgodzie z matką naturą.
Ogród Etnobotaniczny Oxaca – Meksyk jest jednym z niewielu zachowanych miejsc na Ziemii o unikalnej faunie i florze. Wzniesiony w nim „Pawilon Edukacyjny Orchidei” to najnowszy projekt architektów z FGP Atelier. Głównym zamysłem było zbudowanie przyjaznego, nieingerującego w strukturę ogrodu budynku, czerpiącego z naturalnych źródeł pozyskiwania energii. OEP powstało, aby inspirować młode pokolenia, w utrzymywaniu miejsc różnorodnych biologicznie i edukować młodych architektów w dziedzinie ekologicznego projektowania.
Instalacja pawilonu wymaga bardzo małych nakładów energii, gdyż jej większość wydobywana jest za pomocą paneli słonecznych, specjalnych systemów irygacyjnych i ogrzewania geotermalnego. Daje to przykład jak technologia, natura i ludzkość współgrać mogą w małoinwazyjny dla siebie sposób. Otwarty dla studentów dach widokowy i szklana, futurystyczna konstrukcja umożliwiają obserwacje ogrodu botanicznego z wielu możliwych punktów. Ruchoma platforma przeznaczona dla fotografów pozwala na zmianę punktu obserwacyjnego, otwierając im dostęp do niecodziennych kadrów. Prosty i symetryczny szkielet zapewnić ma odpowiednią trwałość hali, która według koncepcji architektów ukazywać ma nowe kierunki dla przyszłych pokoleń. Przestrzenne i rozświetlone pokoje pełnią funkcję sal, w których studenci z Uniwersytetu Przyrodniczego Oxaca odbywać będą wykłady i ćwiczenia. Wartym rozwinięcia, jest temat specjalnie zaprojektowanej klimatyzacji czerpiącej moc z wody deszczowej. Ekologiczny system zbiera deszczówkę, która chłodzona przez podziemną instalację, utrzymuje odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza panującego wewnątrz budynku. Instalacja elektryczna w ponad 90% bazuje na energii słonecznej, a jej nadmiar może rozdysponować między okolicznymi ośrodkami kultury i stróżówkami leśników ogrodu. Ciekawostką jest, że pawilon zaprojektowany i zbudowany został przez architektów i budowniczych zamieszkujących meksykańską Oxaca.
Analizując dzisiejsze trendy w projektowaniu, projekt FGP Atelier plasuje się w czołówce najbardziej ekologicznych i energooszczędnych budowli świata. A Wy, jak zapatrujecie się na eko-design? Myślicie że w Polsce będą powstawać takie „perełki”?