Plantacja autorstwa Alicji Patanowskiej – stare szklanki i rośliny

Plantacja autorstwa Alicji Patanowskiej to projekt nagradzany na festiwalach dizajnu, zdobyły m.in nagrodę Must Have w Łodzi i Mazda Design 2018, można spotkać w muzeach całego świata – w Londynie, Nowym Jorku, Paryżu, Singapurze czy Szanghaju.

Projekt plantacja autorstwa Alicji Patanowskiej

Plantacja autorstwa Alicji Patanowskiej to projekt który powstał z potrzeby znalezienia nowej funkcji dla porzuconych starych szklanek i kieliszków. Efektem końcowym projektu jest spoczywający na szklance porcelanowy komponent, który umożliwia obserwowanie procesu wzrostu roślin – zarówno ich łodyg, jak i systemu korzeniowego. Toczone na kole garncarskim obiekty z porcelany są odpowiednie do hodowania w nich roślin, przy czym po odwróceniu do góry dnem mogą być wykorzystywane jako mini-szklarnie, idealne w okresie kiełkowania nasion.

Plantacja autorstwa Alicji Patanowskiej - stare szklanki i rośliny

Artystka zaprojektowała cztery porcelanowe kształty – do każdego musimy dobrać naczynie szklane – kieliszek czy szklankę – ocalimy w ten sposób od wyrzucenie, nadamy jej nowe życie i nową funkcję, a jednocześnie w mieszkaniu czy domu – urządzimy małą plantację.

Kolekcja PLANTACJA, wyróżniona wieloma międzynarodowymi nagrodami, to zestaw czterech porcelanowych komponentów, pasujących do zwykłych szklanek i kieliszków, zaprojektowany do uprawy ziół i roślin ozdobnych metodą hydroponiczną – w samej wodzie, bez użycia ziemi. Taki sposób hodowli umożliwia śledzenie wzrostu zarówno łodygi jak i korzenia rośliny. PLANTACJA idealnie nadaje się też do ukorzeniania szczepków roślin.

Plantacja autorstwa Alicji Patanowskiej - stare szklanki i rośliny

Użyj własnej niepotrzebnej szklanki, nałóż na nią jeden z czterech dostępnych kształtów PLANTACJI, włóż do porcelanowego komponentu roślinę, wypełnij szklankę wodą i ciesz się własną domową hodowlą. Jeden z komponentów po odwróceniu do góry nogami działa jak mini szklarenka świetnie nadająca się do kiełkowania nasion. Cała kolekcja Plantacji składa się z czterech osobnych porcelanowych komponentów, sprzedawanych pojedynczo, bez szklanek. Każydy element posiada oddzielne opakowanie.

Alicja Patanowska

Alicja Patanowska łączy życie w dwóch miastach (Wrocławiu i Londynie), szkło z porcelaną i sztukę z projektowaniem. Umiejętności rzemieślnicze są kluczowe dla jej praktyki artystycznej i projektowej – tworzy poprzez pracę w materiale. Często używa terminu projektowanie w działaniu (ang. design through making), które zakłada laboratoryjną pracę, manualne eksperymentowanie z materiałami.

Plantacja autorstwa Alicji Patanowskiej - stare szklanki i rośliny

Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu (2012) oraz Royal College of Art w Londynie (2014). Mieszka we Wrocławiu. Jej produkty są dostępne m.in. w Merci w Paryżu, Barbican Center w Londynie, Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku i Deutsche Bank Kunsthalle w Berlinie. Jest laureatką m.in. nagrody Gazety Wyborczej WARTO, British Glass Biennale, plebiscytu must have!, a jej prace stanowią część kolekcji sztuki i wzornictwa min. Shanghai Museum of Glass.


Zobacz również: Szklane dzieła sztuki od GAF Studio | NOTI STUDIO x Alicja Patanowska – wyjątkowa współpraca

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter