Nowe oblicze polskich gospodarstw wiejskich według BXBstudio

Polska interdyscyplinarna pracownia architektoniczna BXBstudio Bogusław Barnaś podejmuje twórcze wyzwania z zakresu urbanistyki, architektury i designu. Aktualnie zaprezentowała projekt nowej farmy. Zakłada on przekształcenie starych obiektów wiejskich jak np. tradycyjne domy i stodoły w nowe budynki, które będą spełniały wiele funkcji.

Projekt pracowni BXBstudio Bogusław Barnaś

W nowych gospodarstwach dawna tradycja będzie łączyła się z nowoczesnością. Podczas procesu realizacji dotychczasowe stodoły przejdą całkowitą transformację, zyskując nowy współczesny wydźwięk.

“Ta kombinacja pozwala nam kreować interesujący design w formie „The Polish Farmhouse”, gdzie w miejscu pięciu budynków gospodarczych zaprojektowaliśmy pięć “polskich stodół”, które tworzą ciekawą przestrzeń” – mówi przedstawiciele BXBstudio.

Nowe oblicze polskich gospodarstw wiejskich według BXBstudio

Z jednej strony powstanie dziedziniec wraz z istniejącym, zabytkowym domem mającym ponad 100 lat, a po przeciwnej stronie będą stały stodoły otwierające się na piękny krajobraz. Stary dom stanie się miejscem przeznaczonym na przyjęcia lub realizowanie hobby, może także służyć jako dom dla gości. Nowy dom rodzinny (Polish Barns) posiada unikalny układ przestrzenny. Składa się z garażu i siłowni przy poboczu, zaś od strony dziedzińca jest strefa wejściowa i kuchnia. Pokoje dziecięce i gabinety usytuowane zostały w w otoczeniu drzew i sadu. Na tyłach domu znajduje się część prywatna, którą może pełnić rolę np. salonu dla rodziców. Powierzchnia mieszkalna jest otwarta na otoczenie ze wszystkich stron.

Filozofia projektowania w odniesieniu do projektu „The Polish Farmhouse” kładzie duży nacisk na relacje między człowiekiem a naturą w odniesieniu do miejsca, historii i tradycji. Owe powiązania wynikają z poznania kontekstu kulturowego oraz współczesnej struktury i designu.

Nowe oblicze polskich gospodarstw wiejskich według BXBstudio

„Wierzymy, że ten rodzaj otwartości w odniesieniu do dziedzictwa i tradycji pozwoli nam odkryć twórcze bogactwo. Ten rodzaj tworzenia przestrzeni nada naszym budynkom trwałość i ponadczasowość” – dodają architekci. „Wierzymy również, że w ten sposób budynki nie będą anonimowe ani pozbawione duszy i będą czymś ważniejszym niż tylko nowoczesne obiekty”.

Nowo zaprojektowane polskie gospodarstwa wiejskie wyróżniają się unikalnym kształtem, którego forma wynika z odniesienia do istniejącego układu, terenu, osi widoków, funkcjonalnych potrzeb. Architekci starali się też zachować podział na strefy mieszkalne oraz dotychczasowe umiejscowienie drzew.

Nowe oblicze polskich gospodarstw wiejskich według BXBstudio

Podział na strefy

Pierwszy obiekt stanowi wejście do nieruchomości i znajduje się tam garaż wraz z siłownią na górze. Miało to na celu uzyskanie atrakcyjnego efektu – wykorzystanie drewna jako jedynego materiału konstrukcyjnego i wykończeniowego. Wejście drugie otwiera się szklaną fasadą na sąsiedni dziedziniec i jest umieszczone naprzeciwko starego domu. Frontowa ściana posiada ażurową drewnianą półprzezroczystą zasłonę, która nawiązuje do oryginalnego ozdobnego elementu zdobiącego wejście do starego domu.

Nowe oblicze polskich gospodarstw wiejskich według BXBstudio

Kolejna, trzecia strefa charakteryzuje się centralnie położonym holem. Przeznaczona jest również dla dzieci. Położona tuż obok kolejna przestrzeń to kuchnia, która skierowana jest w stronę dziedzińca. Są to także dwie sale do nauki znajdujące się po przeciwnej stronie, zwrócone w stronę gęstej zieleni i stawu.  Dwupoziomowa strefa mieszkalna otwiera się na otaczający krajobraz, dziedziniec i zadaszony taras z kominkiem.

Tutaj znajduje się istotna część każdego domu, czyli salon. Jego fasada jest całkowicie przeszklona i składa się z ażurowej konstrukcji drewnianego, zewnętrznego tarasu wyposażonego w przesuwne zewnętrzne panele ścienne. Jest to celowa replika pierwotnej zdemontowanej drewnianej stodoły, która kiedyś tam stała. Na pierwszym piętrze budynku znajduje się prywatna sypialnia z dołączonym molo, które prowadzi do stawów i drzew. Na poddaszu stworzono małą, intymną, prywatną przestrzeń.

Stary dom zyskał idealne proporcje poprzez wyburzenie wszystkich kolejnych aneksów. Nowy dach nawiązuje do unikalnej drewnianej ornamentyki zabytkowej fasady. We wnętrzach domu odsłoniono oryginalny materiał budowlany – czerwoną cegłę, aby wydobyć jej naturalne piękno. Dom otoczony jest wieloma roślinami i kwiatami charakterystycznymi dla tego typu wiejskich gospodarstw.

Zobacz również: RE: REDWOOD HOUSE – wyjątkowa przebudowa domu | Przestrzeń do integracji społecznej w zabytkowym spichlerzu

Nowe oblicze polskich gospodarstw wiejskich według BXBstudio
Nowe oblicze polskich gospodarstw wiejskich według BXBstudio
Nowe oblicze polskich gospodarstw wiejskich według BXBstudio
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter