Polskie wzornictwo na Vienna Design Week

Polskie wzornictwo na Vienna Design Week

Organizatorami wystawy polskiego wzornictwa na Vienna Design Week 2015, który odbędzie się 25.09-4.10.2015.

Historia dizajnu sprowadza się zazwyczaj do osi czasu, na której naniesione są kultowe obiekty stworzone przez znane osoby. Co jednak sprawia, że przedmiot staje się ikoną wzornictwa? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie, kuratorka wystawy POLISH DESIGN STORIES, Klara Czerniewska, dokonała analizy najbardziej rozpoznawalnych polskich projektów mebli i oświetlenia z dwóch najbardziej dynamicznych okresów w historii projektowania: lat 50. i 60. XX wieku, oraz pierwszych dwóch dekad wieku XXI.

Zaprezentowany materiał podzieliła na dwie grupy, zgodnie z obserwacją, iż ikonami stają się zarówno przedmioty projektowane masowo i ogólnodostępne, jak i – a może przede wszystkim – obiekty, których wizerunki upowszechniły się poprzez publikacje i wystawy. Ta druga grupa to często prototypy, które nieraz nigdy nie weszły w fazę wdrożenia, pozostając w sferze marzeń, często jednak budując wizerunek projektantów czy marek.

Wybrane przedmioty wskazują na najważniejsze cechy projektowania (funkcjonalność, piękno, dostępność, ale i przesuwanie granic w zakresie zastosowanych technologii i naszego pojmowania dyscypliny), oraz wielość definicji roli projektanta: od tworzenia wzorów dla masowej produkcji po kreowanie utopijnych koncepcji, które komentują zastaną rzeczywistość i nas jako społeczeństwo. To, co łączy wszystkie eksponaty, to wyjątkowe historie ich powstania, które zestawione razem, stanowią ważną częśd obszernej i wielowątkowej historii polskiego wzornictwa.

Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter