Poznań Design Days

Poznań Design Days

Poznań Design Days 2016 to trzecia edycja festiwalu designu odbywająca się w Poznaniu. W tym roku, tematem przewodnim projektu stanie się ,,Przestrzeń Publiczna”, natomiast siecią wymiany wiedzy, doświadczeń i pomysłów będzie centrum miasta. Festiwal odbędzie się w dniach 6 – 14 maja.

Obierając za cel centrum Poznania, będziemy zgłębiać różnorodne aspekty przestrzeni miejskiej: jej sferę społeczną, kulturową, estetyczną i strukturę funkcjonalno-przestrzenną. Spróbujemy znaleźć odpowiedzi na pytania o to jak kształtować współczesne przestrzenie publiczne, by były one egalitarne oraz stanowiły odpowiedź na potrzeby mieszkańców. Zbadamy różne formy zagospodarowania i funkcjonowania przestrzeni publicznej oraz mobilności w miastach i przepływu ludzi. Będziemy dyskutować o formach miejskiego aktywizmu, rewolucyjnych ideach i fascynujących eksperymentach miejskich, które sprostały karkołomnym wyzwaniom. Skupimy się na charakteryzowaniu i projektowaniu infrastruktury miasta (zieleni, małej architektury, miejsc użyteczności publicznej), będziemy rozmawiać o miastach przyszłości i miastach szczęśliwych.

Pomogą nam w tym zarówno mieszkańcy miasta, jak i twórcy – projektanci, architekci, urbaniści. W ramach licznych wystaw, spotkań, dyskusji, warsztatów będziemy komunikować ze sobą wieloletnich praktyków i ekspertów (z Polski i z zagranicy) oraz twórców młodego pokolenia.

Wśród panelistów i wykładowców pojawią się m.in: Carlo Venegoni – współzałożyciel platformy NEW GENERATION, a także Simone De Iacobis oraz Małgorzata Kuciewicz z grupy projektowej CENTRALA, którzy będą dyskutować o wyzwaniach w projektowaniu miast przyszłości.

LET’S PRINT to z kolei otwarte warsztaty w technice sitodruku, prowadzone przez studentów wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej na UAP. Nie zabraknie także projektów czasowych typu site specific o charakterze interwencyjnym, dedykowanych określonym miejscom: Placowi Wolności czy ulicy Św. Marcin. Wokół tej ostatniej skupiony będzie projekt polskich i fińskich artystów pt. URBAN stories, który obejmie między innymi działania z mieszkańcami. W ramach akcji artystycznej Frame it (projekt artystki Susan Brijandez), uczestnicy będą kadrować / wycinać z otoczenia miejsca i sytuacje. Z kolei podczas dwudniowych warsztatów Miastografia, twórczo zinterpretują występującą w mieście typografię i grafikę.

Ważnym elementem festiwalu jest prezentacja i promocja kreatywnego projektowania, a także edukacja w zakresie wzornictwa przemysłowego. Nie zabraknie Poznań Design Talks czyli otwartych, mentorskich spotkań z utalentowanymi projektantami, grafikami, dydaktykami i aktywistami designu. Z kolei we współpracy z firmą YES został ogłoszony konkurs stypendialny dla młodych projektantów. Zwycięskie projekty zostaną zaprezentowane podczas wystawy w ramach Poznań Design Days.

Na czas trwania festiwalu, na Placu Wolności pojawi się także znana z ubiegłego roku wydzielona przestrzeń rekreacyjno-warsztatowa LABAdesign oraz nowa strefa Poczytalnia, w której będą odbywać się m.in.: spotkania grupy ,,samoczytającej” oraz targi wymiany książek. Wzorem ubiegłego roku o najmłodszych zadbają animatorzy z Młodego Uniwersytetu Artystycznego. Dorośli będą mogli w tym czasie wzmacniać potencjał rozwojowy bliskich im miejsc i rzeczy, uczestnicząc w cyklu warsztatów WORK OUT ZONE. Wieczorami będziemy spotykać się w strefie Cinema Design, gdzie obejrzymy m.in.: Bogotę Change (reż. Andreas Dalsgaard).

Poznań Design Days to nie tylko tworzenie platformy do dyskusji na temat życia w centrum miasta, ale także prezentowanie i wspieranie wartościowych realizacji i dobrych praktyk poznańskich instytucji kultury. To również prezentacja dorobku oraz działań studentów i wykładowców uczelni projektowych w ramach projektowanych przez nich wystaw i warsztatów. Część z nich zostanie zaprezentowana jako element projektu CENTRUM DESIGNU w wolnych lokalach w mieście oraz przestrzeniach Centrum Kultury Zamek.

Efektywną wymianę doświadczeń i umiejętności wśród studentów i młodych twórców zagwarantuje zaangażowanie licznych instytucji miejskich (m.in. Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Urzędu Miasta Poznania, Estrady Poznańskiej, Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział w Poznaniu). Festiwalowi Poznań Design Days ,,Przestrzeń Publiczna” towarzyszy ,,Forum Przestrzeni Publicznej”.

Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter