Projektanci z Łodzi prezentują polski design

Projektanci z Łodzi prezentują polski design

Koniec roku to czas podsumowań. Również dla nas. Zaangażowaliśmy się w Lodz Creates! Co się działo przez ten rok? Koniecznie przeczytajcie!

Ponad 100 projektantów i artystów, na co dzień tworzących w Łodzi miało okazję zaprezentować swoje prace w specjalnym Katalogu, a ponad piętnastu z nich uczestniczyło w największych i najbardziej prestiżowych wydarzeniach branżowych w Europie. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu Miasta Łódź.

Łódź, od lat kojarzona jest jako rozwijające się centrum polskiego designu i sztuki. To tu młodzi ludzie z całej Polski spotykają się, żeby tworzyć i szukać inspiracji wśród postindustrialnych przestrzeni. Stare fabryki przekształcone są w przestrzeń twórczą dla młodych artystów, co spotyka się z ogromnym poparciem i zainteresowaniem sektora kreatywnego. Te poprzemysłowe wnętrza nie stawiają żadnych granic i zasad tworzenia. Projektanci mogą swobodnie tworzyć, rozwijać się i wzajemnie inspirować. Działania te wspierane są przez Miasto Łódź, które po raz kolejny zaprosiło łódzkich projektantów do wspólnego reprezentowania Łodzi, tym razem podczas targów i festiwali design w całej Europie.

Działania dedykowane sektorowi kreatywnemu Miasto Łódź realizuje konsekwentnie od 2011 roku. Po kampaniach wizerunkowych (np. Łódź Pozdrawia) oraz działaniach informacyjno – edukacyjnych (np. publikacje, newslettery) przyszedł czas na gospodarcze wsparcie młodych talentów. Pierwszym krokiem było opracowanie katalogu firm i produktów łódzkiego sektora kreatywnego. Rekrutacja do tego projekt zebrała ponad 130 twórców z Łodzi.

Projektanci zostali także zaproszeni do udziału w targach i festiwalach design w Sztokholmie, Londynie i Eindhoven, które odbywały się w II połowie 2017. Bez pomocy ze strony Urzędu Miasta Łodzi i funduszy europejskich, młodzi przedsiębiorcy nie byliby w stanie, ze względów finansowych i organizacyjnych, uczestniczyć w największych europejskich targach branżowych w Londynie, Eindhoven i Sztokholmie. Z pośród przesłanych zgłoszeń zaprezentowano ponad 15 projektantów.

W czasie sierpniowych Międzynarodowych Targów Wyposażenia Wnętrz, Tekstyliów, Upominków i Zabawek FORMEX, okazję do zaprezentowania swoich prac mieli młodzi kreatorzy z Wood&Paper (meble z intarsją), Lumio (lniane tekstylia), Mardom Decor (artykuły wnętrzarskie), Hello Pets (artykuły dla zwierząt) oraz zabawki sensoryczne Kokodyl. Sztokholmskie targi to największe tego typu wydarzenie w Skandynawii. Tegoroczna edycja zgromadziła 900 wystawców, ponad 23 000 odwiedzających i 800 przedstawicieli mediów.

We wrześniu z kolei, podczas London Design Fair szerokiej publiczności pokazane zostały minimalistyczne plakaty z Gra-Fika, ręcznie tkane kilimy Tartaruga, fotel Chierkowskiego z 366 Concept, biżuteria Animal Kingdom oraz ozdobne szkło i porcelana VOLA. Prestiżowe 4-dniowe targi w Londynie odwiedziło w tym roku ponad 28 000 osób z całego świata.

Londyn był dla nas  pierwszym zetknięciem z rynkiem brytyjskim, chciałyśmy zobaczyć jaki będzie odbiór naszej biżuterii. Reakcje odwiedzających nas bardzo pozytywnie zaskoczyły i dały ogrom energii do działania. Mimo tego, że profil targów to design, a nie moda, nasza biżuteria wzbudzała duże zainteresowanie. Po Targach zaczęły spływać zamówienia od osób, które odwiedziły nasze stoisko. Pracujemy teraz nad wprowadzeniem naszej biżuterii na australijską mulitbrandową platformę sprzedażową, która zaproponowała nam współpracę w czasie targów – mówi Dorota Kempko z Animal Kingdom, uczestniczka London Design Fair.

Do Eindhoven, na Dutch Design Week pojechali artyści z Un’common ze swoimi niecodziennymi meblami w stylu lat 60., Aleksandra Richert, projektująca dekoracje tekstylne, ilustrator Bartosz Kosowski, LINO, czyli producenci torebek, portfeli i portmonetek z linoleum, meblarskich firm NOM+ADD i Two or Three Things oraz Breka, zajmującej się tekstyliami dekoracyjnymi. Niderlandzki tydzień designu to jedna z największych tego typu imprez na świecie. W całym mieście, w ponad stu lokalizacjach organizowane są różnego rodzaju wystawy, wykłady, debaty i festiwale. W październiku w Eindhoven swoje prace zaprezentowało ponad 2500 twórców, a w wydarzeniach towarzyszących wzięło udział aż 295 000 osób.

W Eindhoven chciałam sprawdzić jaki jest konsument holenderski, czy zwróci uwagę na mój produkt. Po DDW widzę, że zainteresowanie moimi produktami było wśród grupy podobnej jak w Polsce ale średnio o 20 lat starszej. Z pewnością chciałabym kontynuować budowanie świadomości mojej marki na rynku Holenderskim. – Maria Styś, Breka

Wszyscy artyści uczestniczący w wydarzeniach przy wsparciu Urzędu Miasta Łodzi zgodnie podkreślają, że bez niego ich udział byłby niemożliwy. Dzięki wydarzeniom mieli szansę zawrzeć cenne znajomości, nawiązać nowe kontakty biznesowe i zapoznać się z opinią międzynarodowej publiczności na temat swoich prac.

Projekt Łódź Kreuje stworzył także okazję do prezentacji łódzkich marek lokalnie. Podczas Łódź Design Festival zaprezentowano wystawę Łódź Kreuje RETRO OD NOWA, zgromadziła obiekty sztuki użytkowej – meble, grafika, szkło i ceramika, tkaniny oraz inne akcesoria wyposażenia wnętrz – stworzone przez łódzkie marki. Prawie wszystkie przedmioty są realizacjami komercyjnymi, ale wytwarzanymi metodą rzemieślniczą, produkowanymi „na bieżąco”, a nie masowo.

Dzięki kampanii i uczestnictwu w trzech międzynarodowych imprezach polski design stał się rozpoznawalny w całej Europie. Stoiska projektu Łódź Creates cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród odwiedzających targi, a prace łódzkich twórców były szeroko komentowane przez zagranicznych ekspertów i media.

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter