Podczas jednych z największych targów meblarskich w Europie, IMM w Kolonii w styczniu, odbyła się premiera krzesła H106 autorstwa prof. Edmunda Homy, w ramach wystawy zorganizowanej przez markę POLITURA. Największe dzieło profesora, krzesło H106 z 1967 roku zostało odrzucone przez system i nigdy nie trafiło do seryjnej produkcji. Musiało upłynąć pół wieku, aby mebel został odnaleziony i pokazany światu.

Profesor Edmund Homa (1927 – 2017), jeden z największych polskich projektantów XX wieku był autorem licznych krzeseł i foteli, z których wiele do dziś można znaleźć w polskich mieszkaniach i instytucjach publicznych.

Urodził się w 1927 roku w Chojnicach. Po ukończeniu studiów na wydziale Architektury Wnętrz PWSSP w Gdańsku rozpoczął pracę na własną rękę jako grafik, projektant wnętrz oraz mebli, co w tamtych czasach nie było oczywiste. Przeprowadził się wtedy do modernistycznej Gdyni, gdzie zaprojektował wiele neonów, wystaw i ekspozycji.

W roku 1962 zatrudnił się w przemyśle meblowym i pracował równolegle dla Fabryki Mebli w Gościcinie oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Projektant stworzył wówczas ogromną ilość nowych wzorów mebli siedziskowych, w tym najbardziej rozpoznawalne modele o numerach 64 oraz 142, które do dziś można znaleźć w wielu polskich mieszkaniach. Znaczna ilość wzorów nie została jednak dopuszczona do seryjnej produkcji, ze względu na ograniczenia i normy centralnie sterowanej gospodarki PRL-u. Podobny los spotkał wybitne krzesło H106 – najdoskonalsze dzieło Edmunda Homy z 1967 roku.

Edmund Homa został wyróżniony przez swoją uczelnię stypendium na Duńskiej Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze, gdzie pracował pod okiem Ole Wanschera. W roku 1990 otrzymał w Polsce tytuł profesora, a jego praca została nagrodzona najwyższymi odznaczeniami państwowymi. Projektant do dziś mieszka w Gdyni.

Przed śmiercią profesora POLITURA miała szansę porozmawiać z wybitnym, ale jednocześnie niezwykle skromnym człowiekiem. Owocem spotkania jest powyższy film.

 

Udostępnij ten artykuł

Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter