Relacja z 8. edycji arena DESIGN

Relacja z 8. edycji arena DESIGN

Jeszcze trwa, a dokładnie do piątku – jednak my już dziś mamy dla Was krótką relację z 8. edycji areny DESIGN. Jest to jedyne w Polsce miejsce spotkań biznesowych producentów i projektantów, a także przestrzeń prezentacji najbardziej aktualnych osiągnięć w dziedzinie designu. „Project–Process–Product” – to temat przewodni tegorocznej edycji areny DESIGN.

Faktycznie jest to wyjątkowe wydarzenie, przestrzeń wystawiennicza nie jest może największa ale uwierzcie nam – jest co oglądać. Program areny DESIGN jest bogaty i każdy znajdzie coś dla siebie, wczoraj zupełnie przypadkiem trafiliśmy np. na wykład pt.„10 prostych kroków jak skutecznie wypromować pracownię architektoniczną w Internecie”, frekwencja dopisała, ale co istotne – było merytorycznie i ciekawie.

Gościem specjalnym ósmej edycji wydarzenia była francuska projektantka Inga Sempé. Współpracuje m.in. z takimi producentami jak Ligne Roset, Alessi, LucePlan, Mutina, Røros, Moustache czy Svenskt Tenn. W Poznaniu Sempé poprowadziła wykład pt. „Making some objects”, w którym pokazywała licznie zgromadzonej widowni niektóre, zaprojektowane przez nią przedmioty użytkowe i meble.  Jak przyznała sama projektanta, projektując myśli o funkcjonalności tego przedmiotu. Nie ukrywamy, że takie podejście bardzo przypadło nam do gustu i za to właśnie cenimy Inge Sempé.

 

 

 

 

 

W tym roku w strefie FORUM wystąpią jeszcze m.in. Daniel Becker – gość specjalny wystawy VIVA LIGHT, Zuzanna Skalska, duet znanych polskich projektantów: Dorota Koziara i Tomasz Augustyniak, którzy opowiedzą o współpracy z podmiotem komercyjnym przy projekcie mebli miejskich, identyfikujących jego inwestycję czy Andrei Zerebecky i Łukasz Kosa z pracowni FOUR O NINE, znani na świecie projektanci obiektów użyteczności publicznej.

Wróćmy jednak do tego co mogliśmy zobaczyć wczoraj. arena DESIGN to 5 stref: Kreatywni, Forum, Edukacja, Innowacje oraz Viva Light 2016.

Zacznijmy od strefy Kreatywni w której spotkaliśmy kilka już dobrze nam znanych marek m.in. MEESH, TAR, FAMFARA, Profim czy też WOOD&PAPER. Jesteśmy ich ogromnymi fanami i mocno im kibicujemy, dlatego tak bardzo ucieszyła nas ich obecność na tym wydarzeniu.

 

W strefie Edukacja swoje projekty zaprezentowali studenci m.in. Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, ASP im. Jana Matejki w Krakowie i oczywiście nie mogło zabraknąć School of Form. To co jest fajne to możliwość prezentacji swoich projektów przez młodych twórców. Naszą uwagę zwróciła między innymi Martyna Feter ze swoim projektem krzesła oraz Agata Picon i jej drewniane regały.

 

Kolejna strefa: Innowacje to ekspozycje nowoczesnych materiałów oraz rozwiązań technologicznych dla projektantów dlatego nie zdziwiła nas tu obecność marki VOX podobnie jak na Łódź Design Festival zrobił na nas wrażenie swoją ekspozycją, nie możemy też pominąć obecności m.in. marki Pfleiderer, Duravit oraz Schattdecor.

 

W tym roku po raz drugi wydarzeniu towarzyszy wystawa VIVA LIGHT, która stanowi prezentację wyjątkowego designu oświetleniowego. Do udziału w tym roku zostały zaproszone marki oświetleniowe takie jak m.in. Aquaform, Barrisol, Chors, Concreate, Emandes, Less-n-More, Linea Light, Lumini, Next, Nyta, Quasar, Slamp. Jak wiecie uwielbiamy lampy, dlatego przy tej wystawie spędziliśmy najwięcej czasu – ciekawa ekspozycja i projekty. Mogliśmy zobaczyć tu  lampy dekoracyjne wykonane z awangardowych materiałów lub do produkcji których zastosowano najnowszą technologię.

 

 

 

 

 

I na koniec wystawa Konkurs TOP DESIGN award, który jest jednym z filarów arena DESIGN. Jego celem jest promocja i upowszechnianie nowych rozwiązań wzorniczych producentów i projektantów oraz wskazanie potrzeby współpracy obu stron, która pozwala osiągnąć wysoką pozycję na rynku międzynarodowym. Do drugiego etapu konkursu jury nominowało 29 produktów, reprezentujących 11 różnych kategorii. Spośród tej grupy ostatecznie wybrano najlepsze, które podczas wieczornej gali zostały nagrodzone tytułem TOP DESIGN award 2016.

 

My już znamy zwycięzców!

Przestrzeń domowa: Regał BALANCE / Producent Meble VOX / Projekt autorstwa Joanna Leciejewska i Wiktoria Lenart

 

 

 

 

 

Kuchnia: BATERIA KUCHENNA KWC ZOE/ Producent: Franke / Projektant: Zespół Projektowy KWC

 

 

 

 

 

Łazienka: Wanna wolnostojąca SILVIA / Producent: Marmite/ Projekt: Marmite Design Team

 

 

 

 

 

Biuro: TULLI/ Producent: NOTI/ Projektant Tomek Rygalik

 

 

 

 

 

Ogród: Wózek ogrodowy HAGSEN /Producent: ZMM MAXPOL ZPChr Andrzej Polak/ Projektant: ERGO

 

 

 

 

 

Przestrzeń publiczna: SoftBox/ Producent: PROFIM Sp. z o.o/ Projektant: Paul Brooks

 

 

 

 

 

Oświetlenie: TINO LB LED/ Producent: LUG LIGHT FACTORY Sp. z o.o. Projektant: LUG Light Factory Research & Development Department

 

 

 

 

 

Elementy wyposażenia i wykończenia wnętrz: Okno do dachów płaskich DEF/ Producent: FAKRO Sp. z o.o. / Projektant: FAKRO Sp. z o.o

 

 

 

 

 

Dziecko: Klocki kolekcjonerskie B-TOMS Magnetic/ Producent: Antek Things/ Projektant: Antoni Olejnicki

 

 

 

 

 

Motoryzacja i transport: Siedziska kolejowe APOLLO/ Producent: Ster sp. z o.o./ Projektant: Krzysztof Kwiatkowski

 

 

 

 

 

Przemysł: Drukarka 3D KREATOR MOTION/ Producent: 3D Kreator Sp. z o.o. Projektant: Piotr Klama i Piotr Kowalski

 

 

 

 

 

W kategorii „Ogród” jury przyznało też wyróżnienie. Otrzymał je producent systemu wodnego ERGO LINE – Cellfast Sp. z o.o. Projektanci: KABO & PYDO. Jury doceniło produkt za znakomite i konsekwentne wpisanie się w hasło tegorocznego wydarzenia arena DESIGN: Project – Process – Product.

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter