MIESZKANIA

Retro i nowoczesność w 55-metrowym mieszkaniu od pracowni 3XEL

Nowoczesne i z charakterem. Utrzymane w stonowanych barwach, ale jednocześnie kipiące energią. Z duszą, ale praktyczne i dostosowane do potrzeb lokatorów. Tak prezentuje się mieszkanie w Łodzi, w którym historia spotyka się z teraźniejszością. Jakie tajemnice skrywa projekt pracowni 3XEL?

Łódzki projekt pracowni 3XEL

Mieszkanie znajduje się w jednym z łódzkich bloków. Brzmi nudno? Nic bardziej mylnego. Jego projekt został powierzony pracowni 3XEL, która 55-metrową przestrzeń zamieniła w magiczne miejsce, w którym każdy czuje się komfortowo.

55-metrowe mieszkanie od pracowni 3XEL – foto Dariusz Jarząbek

Retro czy future?

Przestrzeń w mieszkaniu utrzymana jest w jasnych barwach – bieli oraz szarości. Akcentem, który przełamuje tę stonowaną kompozycję są szafki kuchenne w odcieniach zieleni. Wzrok przyciąga także nowoczesny stół z krzesłami w ciemnym kolorze. Projektanci na prośbę właścicieli, zachowali także oryginalne meble z okresu PRL, które tworzą domową atmosferę. Elementy retro zostały zestawione z wyposażeniem z IKEI i perłami designu od znanych projektantów.

Mieszkanie w Łodzi projektu pracowni 3XEL – foto Dariusz Jarząbek

W ten sposób tworzą piękną mozaikę, która jest nie tylko elegancka, ale – co równe ważne – funkcjonalna. Całość dopełnia stary parkiet, który został jedynie odświeżony i wycyklinowany, więc idealnie komponuje się z pamiętającymi PRL meblami, a także stanowi bazę do innych elementów wystroju wnętrza.

Razem albo osobno

Właściciele od początku planowali zaaranżowanie przestrzeni na wynajem. W związku z tym, jej układ został rozplanowany w taki sposób, aby odnalazły się tutaj zarówno rodzina, jak i dwie niezależne osoby, które mogą chcieć zachować autonomię i prywatność. W centrum mieszkania znajduje się przestrzeń wspólna wraz z kuchnią, dzięki czemu każdy może mieć do niej dostęp.

Mieszkanie w stylu retro projektu pracowni 3XEL – foto Dariusz Jarząbek

Z kuchni natomiast można przejść do dwóch pozostałych pomieszczeń, z których jedno zostało zaaranżowane na minimalistyczną sypialnię, a drugie – na salon, którego wnętrze nie przytłacza dużą ilością mebli. Mimo to w każdym z nich pomyślano o miejsca do pracy, dzięki czemu home office czy nauka zdalna będą tu przebiegać w komfortowych warunkach.

Łazienka? Jasna sprawa

Na szczególną uwagę zasługuje łazienka. Jej utrzymane w stonowanych, chłodnych barwach ściany zostały przełamane czernią szafki pod umywalką. Całość tworzy harmonijną paletę kolorów, która nie męczy, ale pozwala się zrelaksować. Wyposażenie łazienki zostało dobrane tak, by nie przytłaczać wnętrza i tworzyć spójną całość.

Stylowa łazienka w łódzkim mieszkaniu – foto Dariusz Jarząbek

Elegancka toaleta o opływowym kształcie oraz owalna umywalka KOŁO Variform nie dominują, ale wprowadzają ład do przestrzeni wokół. Prysznic, mimo dużych rozmiarów, nie dominuje w pomieszczeniu. W całości został pokryty glazurą w kolorze ścian, a do jego wykończenia użyto m.in. odpływu liniowego Geberit, który nie tylko jest elegancki i uniwersalny, ale także wytrzymały, bo wykonany ze stali nierdzewnej. Wzrok przykuwa także czarna listwa dookoła prysznica, która kolorystyką nawiązuję do szafki pod umywalką, tworząc spójną całość. Wytrzymałość wyposażenia pozwoli na wiele lat użytkowania, a forma nie przytłacza i stanowi ponadczasowy element wyposażenia.

Pracownia 3XEL

Pracownia 3XEL Architekci istnieje od 2015 roku. Głównym obszarem jej działalności są projekty aranżacji wnętrz dla klientów prywatnych oraz biznesowych, a także indywidualne projekty architektoniczno-budowlane. Uważają, że architektura powinna być szyta na miarę, powinna łączyć funkcjonalność z estetyką przy zachowaniu jak największej indywidualności.

Foto: Dariusz Jarząbek

Zobacz również: Nowoczesne mieszkanie w dawnej fabryce | Apartament z widokiem na centrum Łodzi

Kuchnia z zielonymi meblami w łódzkim mieszkaniu – foto Dariusz Jarząbek

Salon w stylu retro – foto Dariusz Jarząbek

Wnętrze salonu w łódzkim mieszkaniu – foto Dariusz Jarząbek

Retro w mieszkaniu w Łodzi – foto Dariusz Jarząbek

Szara sofa w łódzkim mieszkaniu – foto Dariusz Jarząbek

Wnętrze w stylu retro – foto Dariusz Jarząbek

Duże łóżko w sypialni – foto Dariusz Jarząbek

Kącik biurowy w sypialni – foto Dariusz Jarząbek

Jasna zabudowa w sypialni – foto Dariusz Jarząbek

Zielone meble w kuchni – foto Dariusz Jarząbek

Sypialnia w stylu retro – foto Dariusz Jarząbek

Kabina prysznicowa w łazience – foto Dariusz Jarząbek

Szara łazienka w łódzkim mieszkaniu – foto Dariusz Jarząbek

Jasna łazienka – foto Dariusz Jarząbek

Biała i zielona zabudowa w kuchni – foto Dariusz Jarząbek

Stylowe mieszkanie w stylu retro – foto Dariusz Jarząbek

Nowoczesność w 55-metrowym mieszkaniu – foto Dariusz Jarząbek

Lustro w przedpokoju – foto Dariusz Jarząbek

Retro i nowoczesność w mieszkaniu – foto Dariusz Jarząbek

Połączenie retro i nowoczesności – foto Dariusz Jarząbek

Marcin Kieliszek

Published by
Marcin Kieliszek

Recent Posts

Wystawa Osieki. Plener 70 w NCK w Warszawie

W Kordegardzie, Galerii Narodowego Centrum Kultury (NCK) można oglądać wystawę prezentującą  wybrane prace wybitnych twórców konceptualnych  oraz fragment…

26 minut ago

Biuro firmy farmaceutycznej projektu Massive Design

Przeprowadzka do nowego biura często jest pretekstem do podniesienia standardu przestrzeni pracy. Reprezentująca branżę farmaceutyczną…

1 dzień ago

Marka CZAS – proste, lecz niebanalne zegarki

Pojęcie CZAS pozostaje niezmiennie intrygujące i inspirujące, pomimo faktu, że używanie zegarka wyłącznie dla sprawdzenia…

2 dni ago

Dom o powierzchni 130m2 – projekt, który powstał z przyjaźni

Czy wnętrza wpływają na nasze samopoczucie? W obecnych czasach chyba nikt już nie ma wątpliwości,…

2 dni ago

Vieques Outdoor – kolekcja łazienkowa projektu Patricii Urquioli

Patricia Urquiola stworzyła kolekcję łazienkową Vieques Outdoor dla marki Agape w oparciu o swoje projekty…

3 dni ago

Leśne apartamenty przy Hotelu Bjornson

Architekci z belgijskiej pracowni Ark-shelter zaprojektowali leśny zespół wypoczynkowy przy Hotelu Bjornson zbudowany z prefabrykowanych…

3 dni ago