Chociaż to dopiero początek czerwca, można już śmiało powiedzieć, że Bulwary Wiślane stały się niekwestionowanym centrum życia towarzyskiego stolicy. W tym sezonie warszawiacy – poza rozmaitymi imprezami i napitkami – znajdą w tej okolicy niepowtarzalne wydarzenia i już 16 czerwca będą mogli wziąć udział w serii warsztatów rzemieślniczych w plenerze pt. Z RĘKI DO RĘKI.
„Po częściowej rewitalizacji Bulwarów, okolica ta zaczęła cieszyć się niesłychanym powodzeniem. Warszawiacy też więcej podróżują i przenoszą wzorce np. kopenhaskie, gdzie tereny nad wodą są na stałe wpisane w codzienne życie towarzyskie miasta. My chcemy iść krok dalej, dlatego proponujemy mieszkańcom niepowtarzalną możliwość udziału w warsztatach rzemieślniczych (w każdym miesiącu o innej tematyce) właśnie tutaj, w nadwiślańskim plenerze” – mówi o pomyśle Ania Kalinowska z serwisu SLOV, pomysłodawczyni działań.
Serię warsztatów Z RĘKI DO RĘKI – rzemiosło powraca! rozpocznie warsztat stolarski, podczas którego uczestnicy stworzą dzieła małej eko-architektury, która na stałe wpisze się w krajobraz nad Wisłą.
Przez całe wakacje serwis SLOV we współpracy z nadwiślańskim Grunt i Woda zapraszają na gościnę i warsztaty z rzemieślnikami i osobami, które porzuciły wielkomiejski zgiełk, odnajdując spełnienie w bliskich i odległych zakątkach całej Polski. Temat migracji poza miasto i ucieczki od korporacyjnych standardów powraca w mediach dość regularnie, ale tworzy kolejnych „nieuchwytnych” bohaterów, których można podziwiać na odległość.
„Celem tych działań jest przekazywanie tradycji rzemieślniczych i dbałość, aby pozostały one w naszym zasięgu” – dodaje przedstawicielka SLOV.
Stolarską odsłonę Z RĘKI DO RĘKI poprowadzi Rękoczyn, czyli twórcy pierwszej w Warszawie stolarskiej społecznej przestrzeni sąsiedzkiej, która zarówno na Ochocie, gdzie się znajduję, jak i w całym mieście zdobyła błyskawiczną popularność w niespełna 2 miesiące od otwarcia. W trakcie 3-godzinnego warsztatu Rękoczyn zapozna uczestników z zasadami BHP, dotyczącymi podstawowej obróbki drewna, opowie o rodzajach drewna, z jakich będą wykonane obiekty, aż w końcu nauczy jak zbudować na przykład… stojak na rowery. Taka okazja szybko się nie powtórzy, a liczba miejsc na tym warsztacie to jedynie 15! Zgłoszenia przyjmowane są na: zagadaj@slov.pl.
Organizatorem i pomysłodawcą działań jest pierwszy w Polsce serwis slow folk SLOV. SLOV to miejsce w sieci, gdzie znajdziesz lokalne rzemiosło, metody budowy i urządzania wnętrz oraz sposoby spędzania i doceniania czasu. Stawiamy na jakość, o której zapomniano. Doceniamy lokalnych twórców. Czerpiemy ze słowiańskich tradycji wykonania.
Gdzie i kiedy?: Grunt i Woda; 16 czerwca (czwartek) godz.17-20
ZAPISY: zagadaj@slov.pl ; pierwsze 5 zgłoszeń 30zł, kolejne 10 zgłoszeń za 40zł
Więcej: https://www.facebook.com/events/935954723183848/
Organizator: SLOV; https://www.facebook.com/SLOVPL