Samarth i dywany utkane z natury

Ekologia nie jest już dziś tylko modą, a obowiązującym trendem, a nawet koniecznością. Dotyczy bowiem jakości naszego życia na Ziemi. Zrozumieliśmy w końcu, że każdy z nas jest częścią ekosystemu i każdy z nas ma wpływ na środowisko naturalne. Staliśmy się świadomi i świadomie wybieramy nie tylko żywność, ale też materiały, z których wykonane są ubrania czy też inne przedmioty codziennego użytku. Staramy się wyeliminować plastik na rzecz naturalnych tworzyw. Chcemy otaczać się rzeczami przyjaznymi dla środowiska. Doskonale w ten trend wpisują się ręcznie tkane indyjskie dywany premium – dywany utkane z natury.

Dywany utkane z natury

Zeszłoroczny lockdown pozwolił nam uważniej niż zwykle przyjrzeć się zarówno własnym czterem kątom, jak i kondycji ziemskiego globu. Po tych doświadczeniach zamiast masowej produkcji chętniej wybieramy wyroby rzemieślnicze, emanujące ciepłem pracowitych ludzkich rąk. Każdy z nich z natury rzeczy jest niepowtarzalny, co czyni go przedmiotem autentycznie ekskluzywnym.

Samarth i dywany utkane z natury
Samarth i dywany utkane z natury

Znakomitym przykładem tego rodzaju przedmiotów są nowocześnie eleganckie dywany premium marki Samarth – zwłaszcza te z kolekcji Abstract, o delikatnych abstrakcyjnych wzorach i starannie opracowanej kolorystyce. To dywany ręcznie tkane, a więc z natury rzeczy unikaty. Dlatego nie tylko nadają wnętrzu klasę, ale też autentycznie je wzbogacają. I co ważne, czynią to w sposób przyjazny na równi ludziom oraz środowisku.

Tradycyjna ręczna robota

Orientalne kobierce powstają w ojczyźnie indyjskich dywanów – stanie Uttar Pradesh. Wykonywane ręcznie według tradycyjnych technik przez lokalnych mistrzów tkactwa są prawdziwymi dziełami sztuki. Do ich produkcji wykorzystywane są tylko naturalne włókna, barwione naturalnymi barwnikami według przekazywanych z pokolenia na pokolenie metod. Dzięki temu są one bezpieczne i dla indyjskiej przyrody, i dla stosujących je rzemieślników, jak i dla odbiorców dywanów w Polsce.

Samarth i dywany utkane z natury
Samarth i dywany utkane z natury

Wełna doskonała

Wykwalifikowani indyjscy tkacze wiedzą, że chcąc uzyskać dywan naprawdę wysokiej klasy, piękny i trwały, trzeba sięgnąć po znakomitej jakości włókno. Jakie? W tym doborze nie ma przypadku. Najpierw napinają osnowę. Wykorzystują do tego nici bawełniane, a więc przędzone z włókna roślinnego, elastycznego, trwałego, łatwo dostępnego w Indiach.

Samarth i dywany utkane z natury
Dywan marki Samarth

Kiedy natomiast przystępować mają do wprowadzania wątku, najchętniej sięgają po wełnę. To najbardziej tradycyjne włókno wykorzystywane do wyrobu kobierców – niezwykle trwałe, a za sprawą naturalnej lanoliny także łatwe do utrzymania w czystości. Z wełny powstają znakomite dywany m.in. do salonu i do sypialni.

Najbardziej plastyczna i najwyżej ceniona zarówno przez rzemieślników, jak i odbiorców jest nowozelandzka wełna owcza merino. Jej bardzo delikatne, cienkie i wyjątkowo miękkie włókna pozwalają wykonywać misterne, precyzyjne wzory. A ponieważ włosie merynosów nie uczula, okazuje się idealna dla alergików.

Samarth i dywany utkane z natury
Dywan marki Samarth

Co ważne, oba rodzaje wełny pozyskiwane są od owiec hodowanych w sposób zgodny z ich potrzebami – co znajduje odzwierciedlenie we włóknie o cenionych parametrach. W efekcie ekskluzywne dywany z wełny wśród licznych zalet mają także zalety ekologiczne.

Szlachetne jedwabie

Sama wełna to nie wszystko. By dywany były bardziej lśniące i delikatne, indyjscy tkacze sięgają także po ręcznie przędzone włókna syntetyczne, to znaczy powstałe z przetworzenia naturalnych surowców, głównie celulozy. Są to głównie jedwab bambusowy i jedwab Kela (rayon).

Samarth i dywany utkane z natury
Samarth i dywany utkane z natury

Pierwszy z nich – stosowany przede wszystkim w modelach ze wspomnianej kolekcji Abstract – jest miękki i przyjemny w dotyku, a przy tym niezwykle wytrzymały. Drugi natomiast – często spotykany w ubraniach – okazuje się w dotyku śliski, przez co produkcja jedwabnego dywanu zajmuje więcej czasu i wymaga prawdziwie mistrzowskiej techniki. Jego walory Samarth wykorzystuje zarówno w nowoczesnych dywanach abstrakcyjnych, jak i we wzorach klasycznych.

Zarówno jeden jak i drugi jedwab łączą w sobie trwałość z wyrazistym połyskiem, jakiego nie dostarczyłby ich naturalny odpowiednik. Są jednocześnie dostępniejsze cenowo, a znacznie odporniejsze m.in. na zabrudzenia. Co z kolei z naszej perspektywy najistotniejsze, synteza tych włókien to proces, w którym nie ginie żaden jedwabnik. Można wręcz powiedzieć, że jedwab bambusowy i rayon to włókna wegańskie.

Samarth i dywany utkane z natury
Samarth i dywany utkane z natury

Ekologiczne do końca

Patrząc na cały proces ich powstawania możemy śmiało powiedzieć, że dywany Samarth nie stanowią obciążenia dla środowiska naturalnego ani teraz, w czasie produkcji – ani nie będą szkodzić przyrodzie w przyszłości, kiedy wyeksploatowane przez lata użytkowania trafią do utylizacji. I bawełna, i wszystkie rodzaje wełny, i jedwabie syntetyczne – oparte na naturalnej celulozie – są w stu procentach biodegradowalne. Kiedy więc czas życia danego dywanu dobiegnie końca, wyrób ten, poddany odpowiednim procesom, rozłoży się do prostych związków nieorganicznych.

Samarth i dywany utkane z natury
Dywan marki Samarth

Marka Samarth

Smarth to młoda, ale ambitna marka na rynku polskim. Jest ona dystrybutorem ręcznie tkanych dywanów, wykonywanych przez indyjskich artystów z wysokiej jakości wełny i jedwabiu. Oryginalne trójwymiarowe wzory czy delikatne desenie w stonowanych barwach stanowić będą szlachetne wykończenie każdego wnętrza premium. Właścicielom zależy, by dywany wyróżniały wnętrza, dlatego istnieje również możliwość indywidualnego projektu dostosowanego do potrzeb klientów.

Zobacz również: 5 sposobów na optyczne powiększenie małego pokoju dziennego | Cottagecore we wnętrzach – natura w pięknym stylu

Samarth i dywany utkane z natury
Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter