WNĘTRZA DOMÓW

Skandynawski minimalizm w domu w czeskiej wsi Němčice

Styl skandynawski zagościł zarówno w naszych sercach jak i wielu aranżacjach wnętrz. Jest on połączeniem prostoty, świeżości, jak również funkcjonalności z ponadczasowością. Minimalizm, połączenie naturalnych materiałów, prostych linii, nowoczesnych dekoracji. To słowa, które określają styl uwielbiany m.in. przez rodzinę Lucie Hovorkovy, która na co dzień mieszka na malowniczej, czeskiej wsi Němčice i praktykuje minimalizm i skandynawski styl życia.

Skandynawski minimalizm

Chociaż mowa jest o designie, który swoimi korzeniami sięga dawnych czasów Wikingów i początków produkcji rękodzieła, stylowi skandynawskiemu towarzyszą nie tylko naturalne materiały – drewno, kamień, szkło, len czy bawełna, ale także motywy teraźniejszości, a nawet przyszłości.

Kuchnia w domu w czeskiej wsi Němčice

Styl skandynawski znalazł swoje miejsce w nowym, samodzielnie zbudowanym domu Hovorków. Projektem wnętrza zajęła się sama właścicielka domu, dla której wprowadzenie motywu skandynawskiego było wręcz naturalnym wyborem:

„Inspirację czerpałam z sieci społecznościowych i Pinteresta. Mam również kilka ulubionych sklepów wnętrzarskich, w których często inspirują mnie różne elementy wyposażenia. Nie bez znaczenia są dla mnie również trendy i moda. Styl skandynawski tak bardzo mnie oczarował, że postanowiłam przebudować nasz pierwszy dom. W przypadku drugiego nie miałam wątpliwości, na jaki motyw się zdecydować” – mówi Lucie.

Skandynawski minimalizm w domu w czeskiej wsi Němčice

W jaki sposób Lucie projektowała dom dla swojej rodziny? Kierowała się naturalnym wyczuciem smaku oraz dobierała elementy wyróżniające się ponadczasową elegancją. Owocem jej pracy jest otwarta przestrzeń z widocznymi, drewnianymi belkami, która potęguje poczucie wolności, a także otwiera umysł. Duża przestrzeń uwypukla przestronność pomieszczenia, które jednocześnie pozostaje przytulne i zachęca do chwili relaksu.

Piękno tkwiące w prostocie

Dom Lucie i jej rodziny stanowi potwierdzenie powiedzenia o pięknie tkwiącym w prostocie – jasne kolory, takie jak biel, beże i szarości, a także subtelne dodatki sprawiają, że wnętrze jest bardzo funkcjonalne. Lucie jest kobietą zarówno praktyczną, jak również posiadającą wysokie poczucie estetyki, trudno znaleźć miejsce, które pozostawałoby niezagospodarowane. Jak sama mówi: „Zaletą minimalistycznego wnętrza jest swoboda doboru dekoracji i dodatków. W efekcie ich prostej wymiany, wprowadzisz do swojego domu zupełnie inną atmosferę”.

Drewniany stolik w salonie

W przejrzystym i jasnym wnętrzu zastosowano również wysokiej jakości materiały. Właścicielka domu wyszła z założenia, że kuchnia jest zwykle najdroższym elementem w domu i nie warto oszczędzać na jakości elementów, z których jest zrobiona. Jako wnętrze problematyczne, w przypadku nawet małych remontów, każda przebudowa jest zwykle bardzo kosztowna. Wysokiej jakości materiały pozwalają na zaoszczędzenie w przyszłości.

„Dbam o swojego męża i dwójkę małych dzieci, więc dużo czasu spędzam w kuchni. Zależało mi na tym, aby odpowiadała ona moim wyobrażeniom i jednocześnie wymaganiom jakościowym. Nie potrafię wyobrazić sobie kuchni bez odpowiedniego blatu kuchennego, dlatego wybrałam konglomerat kwarcowy Technistone we wzorze Noble Carrara w wersji polerowanej. Wiem, że mogę na niego zawsze liczyć” – podkreśla Lucie.

Kuchnia w stylu skandynawskim

W całej kuchni Lucie postawiła na proste formy, które zdobi biel uzupełniona czarnymi dodatkami w postaci lamp, hockerów oraz sprzętów AGD. Pomieszczenie jest niesamowicie praktyczne dzięki rozkładowi szafek, które znalazły się nawet w wyspie kuchennej. W ten sposób właścicielka domu zyskała sporo miejsca do przechowywania. W kuchni panuje idealna harmonia – bezuchwytowe fronty tworzą gładką, białą taflę.

Minimalistyczne łazienki

W łazienkach, Luci postawiła na surowe materiały w postaci szarych płyt, które przełamane zostały drewnianymi meblami oraz białymi akcentami. W tych wnętrzach nie znajdziemy niczego, co mogłoby wydawać się zbędne, lustra nie posiadają ram, a blat przyozdabiają jedynie naturalne gałązki bawełny, świeczka oraz niezbędne, minimalistyczne kosmetyki. Blat to konglomerat kwarcowy Crystal Absolute White od Technistone.

Dwie umywalki w łazience

„Jest bardzo łatwy w utrzymaniu czystości. Kamieniarze pozwolili nam wypróbować ten materiał i przekonała mnie odporność na uszkodzenia i łatwość w utrzymaniu czystości” – mówi Lucie.

Skandynawski minimalizm będzie właściwym wyborem dla osób, które są praktyczne, a także lubią by w ich życiu panował porządek. Lucie wypróbowała wiele stylów projektowych, lecz odnalazła się w minimalizmie, jak mówi: „To spokojne miejsce pozwalające na spokojne życie i ucieczkę od wszechobecnego chaosu. Jestem szczęśliwa, że udało mi się stworzyć wnętrze, w którym wszystko ma swoje miejsce”.

Zobacz również: Wnętrza 200-metrowego domu w Krakowie | Dom w stylu modern classic

Skandynawski minimalizm w domu w czeskiej wsi Němčice

Skandynawski minimalizm w domu w czeskiej wsi Němčice

Dekoracyjne lustro w łazience

Jasna kuchnia w domu

Biała wyspa kuchenna

Marcin Kieliszek

Published by
Marcin Kieliszek

Recent Posts

Biuro firmy farmaceutycznej projektu Massive Design

Przeprowadzka do nowego biura często jest pretekstem do podniesienia standardu przestrzeni pracy. Reprezentująca branżę farmaceutyczną…

23 godziny ago

Marka CZAS – proste, lecz niebanalne zegarki

Pojęcie CZAS pozostaje niezmiennie intrygujące i inspirujące, pomimo faktu, że używanie zegarka wyłącznie dla sprawdzenia…

2 dni ago

Dom o powierzchni 130m2 – projekt, który powstał z przyjaźni

Czy wnętrza wpływają na nasze samopoczucie? W obecnych czasach chyba nikt już nie ma wątpliwości,…

2 dni ago

Vieques Outdoor – kolekcja łazienkowa projektu Patricii Urquioli

Patricia Urquiola stworzyła kolekcję łazienkową Vieques Outdoor dla marki Agape w oparciu o swoje projekty…

3 dni ago

Leśne apartamenty przy Hotelu Bjornson

Architekci z belgijskiej pracowni Ark-shelter zaprojektowali leśny zespół wypoczynkowy przy Hotelu Bjornson zbudowany z prefabrykowanych…

3 dni ago

29-metrowa kawalerka w Poznaniu projektu 2form

Kawaler? To słowo brzmi interesująco. Ale już kawalerka kojarzy się z małą powierzchnią i… wielkimi…

4 dni ago