Stodoła w nowoczesnym stylu od 3XB Architekci

Każdy dom powinien być wyjątkowy. Na jego funkcję i formę mają wpływ oczekiwania klientów, wielkość działki i jej unikatowe usytuowanie względem otoczenia. Tak też jest w przypadku domu jednorodzinnego, który został zaprojektowany przez 3XB Architekci.

Stodoła projektu 3XB Architekci

Działka na której ma stanąć dom jest stosunkowo duża, jednak przecięta linią niskiego napięcia. W znaczny sposób ograniczyło to możliwość zabudowy działki i zmusiło architektów do zlokalizowania domu w jej północnej części. Ponadto samo otoczenie działki jest nietypowe. Od południa mamy drogę krajową a od wschodu i zachodu działka graniczy z drogami wewnętrznymi prowadzącymi do sąsiednich posesji. Od północy natomiast przylega do sąsiada, który w odległości 4 m od wspólnej granicy buduje już swój dom. Oznacza to brak  strefy całkowicie prywatnej.

Stodoła w nowoczesnym stylu od 3XB Architekci

Klientom bardzo zależało na tym, aby zlokalizować część dzienną oraz swoją sypialnię wraz z prywatną łazienką i garderobą na parterze. Dodatkowo blisko przy strefie rodziców ma powstać pokój, który mógłby posłużyć dzieciom w pierwszych latach życia. Później  pokój stanie się pokojem gościnnym/gabinetem.

Stodoła w nowoczesnym stylu od 3XB Architekci

Sypialnia przylegająca do salonu

Konsekwencją wytycznych było zlokalizowanie salonu i jadalni otwartych na południe oraz na zachód tak, aby popołudniowe i wieczorne słońce mogło penetrować w kontrolowany sposób wnętrza. Przylegająca do salonu sypialnia rodziców również skierowana na ogród, pozwala cieszyć się widokiem zielonej przestrzeni już od samego rana. Jeśli zapragniemy możemy w kilka sekund wyjść na trawnik lub na taras.

Stodoła w nowoczesnym stylu od 3XB Architekci

Okno do łazienki rodziców jest w taki sposób ukryte za drewnianymi lamelami, że kąpiąc się w wannie możemy podziwiać widok na duży ogród przy jednoczesnym poczuciu intymności i braku obaw o to, że ktoś z ulicy nas zobaczy.

Zlokalizowanie tylu funkcji na parterze sprawiło, że pokoje dzieci, łazienka i pomieszczenie gospodarcze zlokalizowane na piętrze zajmują tylko część powierzchni domu. Pozwoliło to na zaprojektowanie wysokich wnętrz w salonie i jadalni i spełnić tym kolejne z marzeń inwestorów.

Stodoła w nowoczesnym stylu od 3XB Architekci

Efektywny wygląd budynku

Klientom zależało na efektownym wyglądzie przy zachowaniu jak najmniejszej ilości środków wyrazu. Z tego względu architekci z 3XB zdecydowali się na prostą formę budynku uzupełnioną jedynie o konstrukcje zadaszenia wejścia do budynku oraz dla samochodów. Dodatkowo jako akcent właśnie w tej strefie zostanie zastosowany inny materiał elewacji – modrzew syberyjski. Wprowadzone drewniane pionowe lamele w pozostałych częściach budynku nie są tam przypadkowo. Wprowadzenie ich przed oknami łazienki oraz kuchni pozwala na uzyskanie większej intymności we wnętrzu oraz kontrolę nasłonecznienia.

Stodoła w nowoczesnym stylu od 3XB Architekci

Dla dodatkowego doświetlenia strefy wejściowej w zadaszeniu przewidziany jest sporych rozmiarów otwór, który pozwoli na umieszczenie tam niewielkiego drzewka ozdobnego. Naturalna żywa rzeźba w postaci małego drzewa będzie upiększać przestrzeń wejściową i dodawać wyjątkowego charakteru budynkowi.

Pracownia 3XB Architekci

Pracownia 3XB Architekci została założona w październiku 2016 roku. Ich misją jest tworzenie architektury i wnętrz mających pozytywne oddziaływanie na życie swoich klientów. Takich przestrzeni, które są jak najbardziej przyjaznym tłem dla rozgrywającego się życia. Pracownia ma na swoim koncie takie projekty, jak dom jednorodzinny na działce mierzącej jedynie 9 metrów szerokości!

Zespół projektowy: Filip Banach, Paula Banach, Jakub Szeszycki.

Udostępnij ten artykuł

Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter