Kto stoi za stworzeniem koncepcji polskiego pawilonu na EXPO 2017?

Kto stoi za stworzeniem koncepcji polskiego pawilonu na EXPO 2017?

Polski pawilon na Międzynarodowej Wystawie Astana EXPO 2017 zbudowany według ich koncepcji został uznany za jeden z 9 najlepszych, z ponad 100. Przygotowaną przez Pattern Recognition ekspozycję można odwiedzać do 10 września w Astanie, stolicy Kazachstanu.

Polska oczami Pattern Recognition. Jak wygląda nasza ekspozycja? 

Polski pawilon ma aż 700 metrów kwadratowych wielkości i jako jeden z nielicznych posiada dwa poziomy. Od samego otwarcia – które przypadło na 10 czerwca – cieszy się wielkim zainteresowaniem odbiorców – obecnie odwiedza go około 3500 osób dziennie.

Głównym przesłaniem polskiej ekspozycji jest przedstawienie Polski jako kraju nowoczesnych technologii i rozwiązań, ale opartego na tradycji i szanującego swoją historię; który umiejętnie i mądrze potrafi wykorzystać dobra naturalne. Twórcom chodzi także o uświadomienie widzom, że nie ma czystych i brudnych energii, paliw tradycyjnych i odnawialnych – liczą się tylko technologie wydobycia surowca i jego obróbki.

Ekspozycja w polskim pawilonie składa się z pięciu stref: Wejście, Technologie, Las, Odpoczynek i Regiony. Dominujący element ekspozycji przywodzi na myśl tematykę cyklu przyrody. Strefa Technologie przypomina kopalnię – to stylizowana, wyłożona czarnym fornirem przestrzeń, w której przez szczelinę podglądamy spektakularną animację 3D, prezentującą proces przekształcania się lasu karbońskiego w węgiel. Idąc antresolą do strefy Las czujemy zmianę klimatu, wkraczamy w zieloną przestrzeń lasu.

 – Praca nad koncepcją trwała wiele miesięcy i zaczęła się od konstruowania treści – kontaktów z instytucjami naukowo-badawczymi, poszukiwania w całej Polsce ciekawych technologii, a później dopiero, na bazie tych merytorycznych treści, budowaliśmy wizualną formę projektu – opisuje Kinga Duda z Pattern Recognition.

Projekt Pattern Recognition został zrealizowany na wzajemnym dopełnianiu się elementów pozornie sprzecznych – zabudowy obłożone tradycyjnymi, szlachetnymi fornirami drewnianymi (czarny dąb oraz złota brzoza) zestawione są z nowoczesnym i minimalistycznym corianem.

Nasz pawilon wśród 9 najlepszych. Czym się wyróżnił?

W ramach wystawy zastosowano kilka znaczących technologii: instalacje świetlne, efekty dźwiękowe i multimedialne: mapowane projekcje, aplikacje, przeglądarki – w większości interaktywne, by móc angażować gości w aktywne zwiedzanie wystawy.

– Zbudowanie atmosfery pawilonu – przyjaznej, relaksującej – było dla nas bardzo ważne – mówi Kinga Duda. Dlatego w obrębie całej ekspozycji rozłożone są pufy, tak, by zwiedzający mogli odpocząć, ponieważ zwiedzanie EXPO to męczący proces. Dzięki temu goście zostają w naszym pawilonie dłużej. Jako jedni z nielicznych działamy na zmysł dotyku – przez miękką wykładzinę/trawę, drewno, a jako jedyni również na zmysł zapachu – poprzez emitery z zapachami lasu. No i muzyka klasyczna w zestawieniu z minimalistycznymi glitchami – światło, dźwięk, doznania są zróżnicowane, tak, żeby skontrastować strefy Technologie i Las – dodaje Duda.

Polsko-kazachska współpraca – czyli co jeszcze warto wiedzieć o zespole autorskim?

Oprócz Polaków z Pattern Recognition (Kinga Duda, Rafał Krzemiński, Dawid Nguyen Ahn, Agnieszka Bianka Szulc, Damian Szulc) w skład autorów projektu polskiego pawilonu na EXPO 2017 weszła też Kazaszka, Sholpan Smailova. Jak przyznaje Kinga Duda – było to bardzo istotne.

Chodziło o dostosowanie projektu do największej grupy odbiorców, tj. mieszkańców Kazachstanu. W efekcie ekspozycja wykorzystuje motywy znane Kazachom – drzewo Bajterek czy symbol szanyrak. Jednak ważna była dla nas także sama koncepcja pokazania lasów, ponieważ w Kazachstanie praktycznie ich nie ma (lasy stanowią tylko 3 procent, podczas gdy w Polsce jest ich prawie 30 procent). Las jest przez Kazachów zupełnie inaczej odbierany niż przez Polaków – jako coś niezwykłego, bajkowego – wyjaśnia Duda.

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter