Studio Precht i Bert, czyli piękne domki w lesie

Domy Bert projektu Studio Precht charakteryzują się specyficznym wzornictwem. Dla jednych są futurystyczne, dla innych zabawne. Ich bryła przypomina peryskop – urządzenie służące do obserwacji tego, co jest poza zasięgiem wzroku. Faktycznie w rzeczywistości spełniają poniekąd tę funkcję. Dzięki swojej konstrukcji umożliwiają podglądanie leśnego życia i zjednanie z naturą. Ten nowy projekt jest specyficznym medium między architekturą i naturą. Został stworzony dla małej firmy Baumbau, a jego części zaś wykonane są z prefabrykatów.

Domki Bert projektu Studio Precht

Koncept drewnianych domków projektu Studio Precht zakładał połączenie okrągłych modułów w celu stworzenia struktury przypominającej tubę. Elementy, z których są tworzone domki to prefabrykaty wytwarzane poza siedzibą firmy. Poszczególne elementy mogą być dowolnie łączone w różne formy i układane w oryginalne konfiguracje: od kompaktowych małych domków po większe budynki, które rozgałęziają się pionowo i poziomo. Architekci wyjaśniają, że ten niezwykły projekt Bert powstał w wyniku zobrazowania toku myślenia dziecka, które wyobraża sobie domek na drzewie.

Salon w domku na drzewie projektu Studio Precht

Projektanci potraktowali ten projekt z przymrużeniem oka. Mieli na celu stworzenie niepowtarzalnej bryły, a nie konwencjonalnego budynku. Budynki tworzą nietypową formę, która staje się częścią lasu. Dzięki temu mocniej oddziałuje na nasze uczucia i emocje. Projektanci z Studio Precht uważąją, że to właśnie tych cech brakuje nam obecnie w dziedzinie architektury.

Domek wpisujący się w las projektu Studio Precht

Budynki w kształcie peryskopów

Faktycznie projekt Bert posiada mnóstwo przemyślanych, lecz nietypowych projektowo zabiegów. Fasada budynku jest pokryta drewnianymi gontami, które wyglądają jak liście. Wewnątrz okrągłe moduły mają zakrzywione, ciemne ściany, które tworzą przytulne środowisko, przypominające gniazdo. To kolejny zwrot ku naturze. Całość każdego modułu kończy się dużym oknem lub balkonem. Wszystkie części składowe domku zostały zaprojektowane tak, aby można było w nich mieszkać i dopasowywać do swoich potrzeb. Pozwala to ludziom na uwolnienie kreatywności i poczucie swobody w kreowaniu przestrzeni ze swoich marzeń.

Zobacz również: Tee House – ośrodek wypoczynkowy w czeskich Beskidach | Winiarnia Nešetřil – spełnione marzenia pewnego winiarza

Wnętrze domu w kształcie peryskopu projektu Studio Precht
Szkic przedstawiający domki na drzewie Bert projektu Studio Precht
Domek w kształcie peryskopu projektu pracowni Studio Precht
Domek w kształcie peryskopu projektu Studio Precht
Dom Bert projektu Studio Precht
Bert, czyli dom w lesie projektu Studio Precht
Szkic poglądowy domku Bert projektu Studio Precht
Szkic domu Bert projektu Studio Precht
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter