Jak stworzyć wnętrze eklektyczne?

Wnętrze w stylu eklektycznym cechuje dopasowanie do siebie różnych elementów, tak aby powstała harmonijna i jednocześnie niebanalna całość. Jest to doskonała propozycja dla osób, którym podobają się różne stylistyki, lubiących łączyć stare z nowym. Tworzenie wnętrza eklektycznego pozwala wyzwolić własną kreatywność. Jest okazją, by pobawić się w dekoratora wnętrz i stworzyć niepowtarzalną aranżację. Aby tak się stało należy pamiętać, że eklektyzm to „wybór najlepszych rzeczy”. Może pojawić się jednak obawa, że swoboda łączenia tego co najbardziej lubimy da efekt w postaci bałaganu. Jednak nic bardziej mylnego! Jeśli nie przekroczymy cienkiej granicy między kontrastem a chaosem, a we wszystkich łączonych elementach zachowamy umiar, uda się nam stworzyć oryginalne i równocześnie bardzo przyjazne wnętrze domu lub mieszkania.

Pełna dowolność w wybieraniu kolorów

Kreowanie eklektycznego wnętrza zaczynamy od wyboru koloru. Tak naprawdę mamy tu pełną dowolność. Można na przykład zdecydować się na połączenie jednego energetycznego koloru z całą paletą delikatnych pasteli, pomieszać ze sobą wszystkie odcienie jednej barwy. Lub zdecydować się na proste rozwiązanie w postaci połączenia czerni i bieli, które będą stanowić bazą dla elementów w innych kolorach. Warto tylko pamiętać o jednej rzeczy. Chcąc zachować konsekwencję trzeba zwrócić uwagę na nasycenie kolorów – mdłe i nijakie nie sprawdzają się dobrze w stylu eklektycznym.

Faktury nadają charakter

To właśnie faktury nadają wnętrzom eklektycznym charakterystycznej głębi. Szczególnie ważne jest to w przypadku podłogi, która tak naprawdę jest „piątą ścianą”. Idealna w tym przypadku będzie podłoga z naturalnego materiału. Zatem jeśli stawiamy na drewno, wybierzmy takie, które wygląda na poddane renowacji lub pochodzące z odzysku. Ślady używania, drobne niedoskonałości i pęknięcia oraz mieszanka różnych odcieni pomagają stworzyć wrażenie unikatowości. W stylu eklektycznym naturalne materiały mogą być z powodzeniem łączone z bardzo nowoczesnymi. Połączenie postarzanego lub szczotkowanego drewna z polerowanym betonem nie powinno nikogo dziwić i na pewno da spektakularny efekt. To jak dobieramy te materiały zależy tylko od nas, ważnej jest tylko stworzenie interesujących kontrastów.

Odważne meble

Także meble można dobierać na zasadzie przeciwieństw. Korek w połączeniu z pleksi, porcelana zestawiona z metalem lub skóra skontrastowana z jutą – to tylko niektóre z możliwych połączeń. Pamiętajmy tylko, że kontrasty dalą najbardziej spektakularne efekty. Naturalnie, trzeba mieć sporo odwagi, aby nie trzymać się kurczowo jednej estetyki. Jednak mieszając stare z nowym, naturalne ze sztucznym mamy okazję do pokazania całej różnorodności jaką oferuje design. Chodzi tylko o to, by nie bać się ustawić obok siebie komody odziedziczonej po przodkach i jakiegoś awangardowego dzieła sztuki. W jednym miejscu można postawić rodzinne pamiątki, znalezione na pchlim targu bibeloty i zdobyte podczas podróży suweniry. Wszystko po to, aby uzyskać harmonijną a równocześnie intrygującą i niepowtarzalną całość.

W aranżacjach wykorzystano podłogi marki Quick-Step.

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter