Szkielet brył – Apartament pod Wawelem w Krakowie

Charakter wnętrza stworzył szkielet brył lewitujących w przestrzeni. Czarne ramy porządkują program funkcjonalny akcentując jego elementy składowe.

Celem interwencji projektowej jest mieszkanie, mieszczące się w odrestaurowanej starej kamienicy położonej w doskonałej lokalizacji (pod Wawelem) w Krakowie. Lokal jest nieduży ma powierzchnię 46m2, ale wysokość 330cm w świetle pomieszczenia pozwoliła myśleć o lokalnym nawarstwieniu funkcji użytkowych i wytworzeniu antresoli. Analizując wymagania i tryb życia klienta projektanci z MUS ARCHITECTS uznali za celowe maksymalizowanie otwartej przestrzeni dziennej (salon) i wytworzeniu ponad pasem wejściowym mieszkania sypialni na antresoli. W przestrzeni mieszkania wydzielono zatem strefy wejściową z holem i szafą, otwartą kuchnią z jadalnią i po drugiej stronie łazienką, Salon, wydzielony pokój dzieci oraz strefę sypialni powyżej (nad wejściem do mieszkania, kuchnią i łazienką) na antresoli podzielonej na sypialnię główna (wydzieloną z przestrzeni salonu) i sypialnię dzieci (dostępną z pokoju dzieci). Warto zaznaczyć, iż z uwagi na tryb życia rodziny klienta mieszkanie nie jest użytkowane na co dzień a jest głównie „własną przystanią”, punktem spotkań, jednym z miejsc w przestrzeni życiowej klienta i jego rodziny.

Dzięki przyjętej aranżacji przestrzeni można było na małej powierzchni wypełnić pożądany plan funkcjonalny klienta i jednocześnie zachować otwartość przestrzeni dziennej otwierając się na niewątpliwe atuty miejsca – wysokie wnętrze, atrakcyjny balkon i duże okna oraz to, co znajduje się na zewnątrz domu.

Mieszkanie zostało zaprojektowane funkcjonalnie i nowocześnie. Język artykulacji estetycznej jest zwarty i minimalistyczny, a układ przestrzeni czytelny i dopasowany do potrzeb zleceniodawcy.

We wnętrzu dominuje biel uzupełniona drewnem jesionowym i czarnym szkieletem brył lewitujących w przestrzeni, które porządkują i akcentują elementy kompozycji. Całość kompozycji dopełniają wolnostojące meble znanych i cenionych producentów.

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter