Szklarnia domowa – uprawa ziół i warzyw we własnym domu

W ostatnich latach drastycznie zmienił się tryb życia większości z nas. Ciągły pośpiech, stres w pracy, przetworzona żywność, brak ćwiczeń fizycznych i kontaktu z naturą mają ogromny, negatywny wpływ na nasze zdrowie. Warto trochę przystopować, zastanowić się nad swoim trybem życia i znaleźć coś, co pomoże zmienić go na lepsze. Jednym z rozwiązań posiadających wiele zalet może być mini szklarnia, czyli inaczej szklarnia domowa.

Szklarnia domowa – pomysły i inspiracje

Dzięki domowej szklarni będziemy mogli rozpocząć uprawę własnych ziół czy kwiatów, spędzimy więcej czasu na świeżym powietrzu, będziemy mieli częsty kontakt z naturą. Pielęgnacja roślin stanie się formą aktywnego wypoczynku. Nauczymy się wielu nowych rzeczy, staniemy się bardziej systematyczni i odpowiedzialni. Ba, niektórzy z nas będą mogli z powodzeniem samodzielnie zaprojektować i wykonać taką szklarnię.

Szklarnia domowa - uprawa ziół i warzyw we własnym domu
Mini szklarnia domowa

Wyhodowanie i przygotowanie potraw ze zdrowych warzyw z naszego tarasu czy balkonu sprawi nam ogromną satysfakcję. Nie należy też zapominać o walorach estetycznych – szklarnia domowa może być elementem ozdobnym, stanowiącym dekorację każdego pomieszczenia.

Szklarnia przyścienna, ogrodowa, a może szklarnia domowa?

Każdą pracę najlepiej rozpocząć od porządnego planu – kartki i ołówka i… pomysłu. Musimy zastanowić się, gdzie stanie nasza konstrukcja – czy będzie to szklarnia przyścienna, położona w ogrodzie, na tarasie, balkonie, a może po prostu parapecie w mieszkaniu? Jakie rośliny będziemy w niej hodowali? Z czego ma być zrobiona? I wreszcie – czy będzie to tylko miejsce wzrostu roślin, czy może ma mieć też walory dekoracyjne?

Domowa szklarnia - foto Aleksandra Boguslawska - Unsplash
Pomysł na domową szklarnię – foto Aleksandra Boguslawska – Unsplash

Miejsce, w którym stanie nasza nowa szklarnia, będzie mieć decydujący wpływ na jej rozmiar i użyte materiały konstrukcyjne. Mini szklarnie na parapet czy balkon będą wykonane inaczej niż ich większe odpowiedniki na tarasie, czy w ogrodzie. Zacznijmy od przeglądu materiałów do ich budowy.

Szkielet to podstawa

Szkielet nośny konstrukcji ma za zadanie podtrzymać materiał okryciowy. Musi być więc wytrzymały, sztywny i niezawodny. Mamy tu do wyboru materiały takie jak drewno, aluminium, stal, a nawet plastik – zależnie od konstrukcji produktu.

Stal

W największych konstrukcjach ogrodowych pokrytych ciężkim materiałem okrywającym warto zastosować stal. Jest to z pewnością najbardziej wytrzymały i odporny na warunki pogodowe z materiałów. Niestety, stal ma też wady. Jest to materiał ciężki, a przy tym trudno z niego samodzielnie i bez odpowiednich narzędzi wykonać konstrukcję. Jeżeli jednak zależy nam na szklarni, która przetrwa dziesięciolecia, będzie to odpowiedni wybór.

Aluminium

Innym metalem stosowanym w przydomowych szklarniach jest aluminium. Materiał lżejszy, mniej sztywny, dużo łatwiejszy w obróbce i montażu. Stelaż wykonany z aluminium można nawet przenieść w razie konieczności z miejsca na miejsce. A do tego wygląda dużo ładniej od stalowego.

Szklarnia domowa - uprawa ziół i warzyw we własnym domu
Przydomowa szklarnia

Drewno

Drewno jest materiałem nieco zapomnianym. Z całą pewnością jest mniej wytrzymałe i mało odporne na warunki atmosferyczne niż metale. Daje się za to bardzo łatwo obrabiać, jest lekkie i estetyczne. Szklarnie zbudowane na stelażu drewnianym trzeba co jakiś czas konserwować i zabezpieczać przed działaniem przyrody.

Plastik

Ostatnim materiałem, z którego można wykonać podstawę naszej konstrukcji, jest plastik. Tutaj sprawa jest jasna – z plastiku zrobimy raczej niewielkie obiekty – szklarnie balkonowe czy domowe. Materiał jest lekki, odporny na warunki atmosferyczne, a przy tym bardzo łatwy w obróbce. Przy odrobinie wyobraźni można z niego wykonać estetyczne konstrukcje.

Materiały do pokrycia

Stelaż to połowa sukcesu – musimy go jeszcze czymś pokryć. Materiał pokryciowy musi przepuszczać światło, zatrzymywać wilgoć, a do tego być wytrzymały i odporny na warunki zewnętrzne. Przy budowie szklarni najczęściej wybierane są folia, szkło, a od jakiegoś czasu także poliwęglan.

Szkło

Szkło to klasyka, do dzisiaj można spotkać szklane szklarnie, które stoją w ogrodach od wielu lat. Materiał ten jest ciężki, wymaga więc solidnego stelaża. Bardzo duża przezroczystość i spora wytrzymałość na warunki atmosferyczne są jego atutami. Niestety, ten materiał jest bardzo nieodporny na uszkodzenia mechaniczne. W dodatku rozbija się, tworząc bardzo niebezpieczne odłamki, którymi łatwo można się zranić.

Szklarnia domowa - uprawa ziół i warzyw we własnym domu

Folia

Zagrożenia takiego nie stwarza folia. Jest w dodatku bardzo lekka i najtańsza ze wszystkich materiałów. Niestety, na tym kończą się jej zalety. Foliowy tunel to z pewnością rozwiązanie budżetowe. Będzie zwyczajnie brzydki i najmniej odporny mechanicznie. Szklarnia z folii sprawdzi się tam, gdzie estetyka nie będzie miała znaczenia – na przykład w kącie ogrodu, obok szopy na narzędzia.

Poliwęglan

Ostatnio coraz częściej przy konstrukcji szklarni wykorzystuje się poliwęglan. To tworzywo sztuczne łączy w sobie zalety dwóch poprzednich materiałów. Jest bardzo przezroczysty, dużo trwalszy od folii, bezpieczny, ponieważ nie tworzy groźnych odłamków, a do tego lżejszy od szkła.

Z poliwęglanu można wykonać bardzo estetyczne szklarnie, które mogą być elementem dekoracyjnym. Niestety, największą wadą tego materiału jest jego znacznie wyższa cena.

Budowa domowej szklarni

Budowa szklarni ogrodowych to materiał na oddzielny, bardziej specjalistyczny artykuł – my zajmiemy się szklarniami nadającymi się do mieszkania czy na taras. Zrobienie ich nie jest trudne, a na pewno da nam dużo satysfakcji i pozwoli uprawiać rośliny we własnym domu.

Szklarnia domowa - uprawa ziół i warzyw we własnym domu

Materiały i konstrukcja

Czego potrzebujesz, by stworzyć szklarnię domową? Wystarczy duży pojemnik, z którego stworzymy bazę konstrukcji, kilka deseczek lub aluminiowych listewek i oczywiście coś do pokrycia – najlepiej płyty poliwęglanu.

Do pojemnika przykręcamy uprzednio wymierzone listewki, tworząc z nich konstrukcję nośną. W zależności od jej rozmiarów i ciężaru okrycia wzmacniamy ją dodatkowymi elementami.

Do steleża mocujemy płyty wycięte z tworzywa. Należy tu pamiętać o zostawieniu otworów wentylacyjnych – szklarnia ma utrzymywać odpowiednią wilgotność powietrza i ciepło, ale nie może być całkowicie zamknięta. Ważne jest też zrobienie odpowiednio dużych drzwiczek zamykających naszą konstrukcję – będziemy przez nie wyciągać wyhodowane rośliny.

Domowa szklarnia - Victor Lu - Unsplash
Foto Victor Lu – Unsplash

Pojemnik można w całości wypełnić ziemią (pamiętając o warstwie żwiru na spodzie), w której będziemy sadzić rośliny. Można zamiast tego użyć go jako bazy dla kilku doniczek lub małych skrzynek.

Taka mini szklarnia ma jedną, sporą zaletę. W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać pojemniki o różnej wielkości i na ich bazie przygotować miejsce dla różnej liczby roślin. Łatwą ją też przenosić, latem wystawiając na balkon lub taras, a zimą trzymając na parapecie w mieszkaniu.

A może ze sklepu?

Dla osób nie lubiących majsterkować istnieje inne rozwiązanie – obecnie niewielką szklarnie można kupić w sklepie ogrodniczym. Do wyboru mamy wiele rozwiązań o różnej wielkości i przeznaczeniu. Gotowa szklarnia będzie oczywiście kosztowała więcej niż zrobiona własnoręcznie, ale całość będzie prawdopodobnie bardziej estetyczna.

Jakie rośliny hodować w domowej szklarni?

Pozostaje najważniejsza kwestia – jakie rośliny będziemy hodować w naszej domowej szklarni? Wybór jest ogromny i zależy tylko od naszej fantazji.

Domowa szklarnia - foto Jason Leung - Unsplash
Foto Jason Leung – Unsplash

Warzywa i zioła

Najbardziej oczywistym wyborem jest mini szklarnia pełna roślin jadalnych takich jak – zioła, pomidory i inne niewielkie warzywa. Taka pełna uroku konstrukcja będzie nie tylko cieszyć oko, ale również nasz żołądek, dostarczając witamin przez cały rok.

Powiew tropików

Kolejnym pomysłem jest mini oranżeria pełna tropikalnych kwiatów i roślin egzotycznych. Do ich ustawienie najlepsza będzie południowa strona domu – tam gdzie będzie dużo światła słonecznego. Rośliny kwitnące przez cały rok rozjaśnią nasze mieszkanie i będą cieszyć nas przez cały rok.

Kaktusy i sukulenty

Dla bardziej wymagających miłośników ascetycznych rozwiązań dobrym pomysłem jest szklarnia pustynna, w której możemy trzymać kaktusy i inne sukulenty. Do jej wystroju wystarczy trochę piasku i żwiru oraz większe kamienie i uschłe gałązki. Rośliny nie będą wymagały częstej pielęgnacji, za to stworzą prawdziwie egzotyczny klimat.

Domowa szklarnia - Sidny See - Unsplash
Foto Sidny See – Unsplash

Własna łąka

Kolejnym przykładem modnej ostatnio szklarni jest tak zwany las w słoiku. Zamiast w słoiku możemy go zrobić w dowolnym, większym pojemniku. Nasze łąki i lasy pełne są mało wymagających roślin, które z powodzeniem możemy umieścić w naszej szklarni. Nie będzie ona tak efektowna, jak zbiór roślin z tropików, ale na pewno równie ciekawa.

Do dzieła!

Nie musisz mieć własnego ogrodu, by obcować z przyrodą przez cały rok. Mała szklarnia domowa posiada wiele zalet swoich większych odpowiedniczek, a zajmuje zdecydowanie mniej miejsca i jest o wiele łatwiejsza w budowie.

Taka konstrukcja sprawdza się znakomicie nawet na najmniejszym parapecie, ciesząc oczy kolorami roślin przez cały rok, a przy okazji będąc tanim źródłem witamin, które jest na wyciągnięcie ręki. Warto pomyśleć o jej kupnie albo samodzielnej budowie!


Zobacz również: Doniczki do ziół – porady i inspiracje | Jak zrobić wazon inspirowany rysunkami Jeana Cocteau?

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter