W Krakowie powstaje najbardziej ekologiczny budynek Europy Środkowo-Wschodniej

Słyszeliście o walce ze smogiem przy udziale architektury? Okazuje się, że odpowiednio dobrane i skrupulatnie zaplanowane rozwiązania projektowe mogą znacznie ograniczyć emisję szkodliwych związków do atmosfery, zoptymalizować zużycie wody i energii w budynkach oraz sprawić, że przebywanie w nich będzie po prostu lepsze dla naszego zdrowia i samopoczucia. W Krakowie powstaje właśnie obiekt, który 6 marca ogłoszony został mianem najbardziej ekologicznego budynku w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

 Biurowiec V.Offices w swojej kategorii pokonał 5 rywali i otrzymał prestiżową nagrodę dla najbardziej zrównoważonego budynku w naszym regionie. Nagrody przyznaje BRE Global, prestiżowa organizacja zajmująca się certyfikacją inwestycji pod kątem ich proekologiczności. To ogromne osiągnięcie – szczególnie ze względu na fakt, że obiekt został zaprojektowany przez polską pracownię architektoniczną i powstaje w mieście, które od lat zmaga się z trudnym problemem smogu.

Projekt krakowskiej pracowni Iliard Architecture & Project Management dla inwestora AFI Europe Polska, jako jeden z sześciu na całym świecie, walczył o nagrodę w kategorii „Projekt Komercyjny (Design)”. Znalazł się również wśród 6 kandydatów pretendujących do Nagrody Regionalnej – miana najlepszego budynku Europy Środkowo-Wschodniej. Triumfował właśnie w tej drugiej kategorii, pokonując konkurentów m.in. z Czech i Turcji. Wręczenie nagród odbyło się podczas uroczystej gali w Londynie, 6 marca 2018 roku.

Nie jest to przypadek. Budynek już na etapie projektowym otrzymał certyfikację BREEAM na poziomie „Outstanding” (dokładnie 90,57%). To najwyższy wynik w historii certyfikacji w Polsce, ale też całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Otrzymanie tej nagrody to ogromne wyróżnienie dla całej inwestycji – komentuje Wojciech Witek, współzałożyciel pracowni architektonicznej Iliard. – Gratulacje należą się wszystkim osobom, których praca przyczyniła się do tej nagrody. W szczególności chciałbym podziękować całemu zespołowi projektowemu. Ciężka praca, polegająca na uzyskaniu najbardziej optymalnych rozwiązań, owocuje i oto mamy jeden z najbardziej zrównoważonych budynków na świecie! Mamy nadzieje, że ta nagroda przyczyni się do jeszcze większego zainteresowania inwestycją i utwierdzi w przekonaniu, ze warto stawiać na rozwiązania ekologiczne – szczególnie w Krakowie – dodaje.

Globalne ocieplenie, problem smogu, który dotyka coraz więcej miast na całym świecie, niedobory wody, czy w końcu chęć ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko. To powody, dla których dbałość o ekologię wkracza na coraz szersze pola. Również do architektury. Budynki użyteczności publicznej, biurowe czy mieszkalne projektuje się dzisiaj z użyciem technologii i rozwiązań, których celem jest oszczędzanie zarówno portfela właściciela, jak i przyrody. Nisko- lub wręcz zeroemisyjność biurowców czy domów jest obecnie coraz silniejszym trendem. Oceną jak największej wydajności proekologicznej budynków zajmuje się właśnie międzynarodowy asesor BRE Global. Przyznanie przez organizację wysokiej noty – jeszcze na etapie projektu i później, po oddaniu budynku do użytku – jest powodem do chluby dla każdego świadomego inwestora.

Sądzę, że wysoka ocena uzyskana podczas certyfikacji BREEAM była kluczowa dla naszej wygranej. W budynku stawiamy na eko-rozwiązania, między innymi poprzez doskonałą optymalizację instalacji grzewczej, klimatyzacji i wentylacji w budynku. Ważne było też pogodzenie uwarunkowań wynikających z lokalizacji inwestycji, która jest świetna, ale jednocześnie pociąga za sobą konieczność podejmowania odważnych decyzji. Na to wszystko nakładały się m.in. wymogi wynikające choćby z zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Był to dla nas zdecydowanie wymagający projekt, tym bardziej radość z wygranej jest ogromna – mówi Andrzej Gacek, architekt prowadzący projekt z ramienia pracowni Iliard o przyznaniu nagrody.

Nazwa V.Offices to nawiązanie do bryły budynku, przypominającej kształtem literę „V”. Ale również do głównego założenia inwestycji, która od początku stawia na bycie „very” pod każdym względem: ekologii, elastyczności powierzchni czy estetyki.

Już sama lokalizacja budynku była wystarczającym powodem, aby w sposób szczególnie odpowiedzialny podejść do kwestii jego oddziaływania na środowisko. V.Offices powstaje w Krakowie przy al. 29 Listopada, w samym centrum jednego z najbardziej dotkniętych smogiem miast w Polsce. Aby zminimalizować negatywne oddziaływanie budynku na środowisko, projektanci Iliard zastosowali wiele innowacyjnych rozwiązań. Jakich?

Między innymi kotłownię na paliwo gazowe, uznawane za możliwie najczystsze, wspomaganą przez zeroemisyjne systemy dachowe kolektorów słonecznych. Wprowadzono również do budynku doskonałą infrastrukturę dla rowerzystów oraz miejsca dedykowane do ładowania samochodów elektrycznych. Na etapie projektowania skupiono się również na jakości powietrza wewnątrz budynku. Zastosowano m.in. wydajny system wentylacji, skuteczne filtry powietrza oraz wykończenia powierzchni biur o małej zawartości formaldehydu i lotnych związków organicznych – wylicza dr inż. Dominik Włodarczyk, assessor BREEAM ze Sweco Consulting.

 

Udostępnij ten artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter