Wabi Sabi czyli filozofia designu prosto z Japonii

Moda na sterylnie urządzone wnętrza, wyglądające jak laboratoria już dawno przeszła do lamusa. W 2016/17 białe i minimalistyczne wnętrza zostały wyparte przez hygge, nową duńską stylistykę, dzięki której wnętrza stały się bardziej przytulne i miłe. IKEA poszła dalej  – stworzyła kolekcje odnoszące się do maksymalizmu roślinnego. Wiele innych designerskich marek poszło w ślad za tym. Powstało mnóstwo ciekawych kolekcji wyposażenia wnętrz i dekoracji. Motywy roślinne opanowały nie tylko branżę wyposażenia wnętrz, ale również branżę odzieżową, co można było zaobserwować w kolekcjach znanych projektantów,  marek odzieżowych i domach mody. W 2017 roku maksymalizm roślinny był dominującym trendem w designie.

A jakie trendy będą najważniejsze w designie w tym roku?

O tym już wiedzą wszyscy styliści i projektanci wnętrz. O tym już wiedzą najważniejsze pisma modowe i portale branżowe. O tym też już wiedzą markowi wystawcy na międzynarodowych targach związanych z designem i modą. W 2018 roku najważniejszym trendem w designie jest Wabi – Sabi.

Czym jest Wabi Sabi?

Wabi Sabi to filozofia designu wywodząca się z Japonii. Wnętrza zaaranżowane zgodnie z tą filozofią są proste i funkcjonalne. Meble i wyposażenie noszą znamiona upływającego czasu, są przyniszczone, poprzecierane, rustykalne. Meble i dekoracje mają widoczne naprawy i ręczne reperacje. Wnętrza są nieprzedekorowane. We wnętrzach wykorzystywane są tylko naturalne materiały takie jak drewno, płótno, kamień..

Wnętrza urządzone w tej stylistyce dają wrażenie spokojnej melancholii i miłej nostalgii. Wnętrza mają przywoływać wspomnienia i przypominać o upływającym czasie. Zgodnie z japońska filozofią, starość, naturalność i przemijanie są piękne. Zgodnie z tą filozofią przetarcia, rysy, pęknięcia, ślady upływającego czasu i naturalne anomalia są cechami charakterystycznymi wystroju w stylu Wabi Sabi.

Filozofia Wabi Sabi w Europie i na Zachodzie nie jest jeszcze popularna  Wnętrza w tym stylu będą dopiero projektowane i tworzone,  a japońska filozofia skromności i szacunku do natury dopiero zacznie znajdować swoich zwolenników.

W Polsce, takie wnętrza można już zobaczyć w Wyszkowie k. Warszawy. Właśnie tam, powstała pierwsza w Polsce kawiarenka urządzona zgodnie z filozofią Wabi Sabi. Projektanci, styliści i dekoratorzy wnętrz, którzy chcieliby zaczerpnąć inspiracji i poznać najmodniejszy trend w designie na 2018 rok mogą wybrać się do designerskiej kawiarenki  Rubel Cafe i zobaczyć dekoratorskie dzieło.

Wabi kojarzy się z rustykalną prostotą, świeżością lub ciszą i może być stosowana zarówno do obiektów naturalnych, jak i stworzonych przez człowieka, lub do stonowanej elegancji. Może również odnosić się do dziwactw i anomalii wynikających z procesu budowy, które dodają obiektowi wyjątkowości i elegancji. Sabi jest pięknem lub pogodą ducha, która przychodzi wraz z wiekiem, kiedy życie obiektu i jego nietrwałość jest udowodniona patyną i zużyciem lub wszelkimi widocznymi naprawami.

Foto: Rubel Cafe

Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter