Warsaw Home 2019 – znamy gościa specjalnego

Targi Warsaw Home w ciągu trzech lat stały się przestrzenią spotkań dla branży oraz klientów indywidualnych – czyli wszystkich miłośników designu, których przybywa z roku na rok. IV edycja wydarzenia odbędzie się 3-6 października 2019 r. w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie pod Warszawą.

Wśród zaproszonych gości znajdą się wielkie nazwiska ze świata designu, m.in. Gert Wingårdh, Luca Nichetto, Stefan Diez, Matteo Cibic, Michael Young, Christophe Pillet, Nelson Ruiz-Acal, Cate Högdahl, Matti Klenell, Marcus Fairs, oraz reprezentanci polskich i międzynarodowych firm wnętrzarskich. Nie zabraknie też projektantów stawiających swoje pierwsze kroki w branży, którzy będą mieli okazję zaprezentować zarówno swoje prototypy, jak i produkty w zupełnie nowej przestrzeni – IDEAS.

Gość specjalny Job Smeets i Studio Job

Job Smeets urodził się w 1969 r. w Belgii. Ten projektant i rzeźbiarz ukończył z wyróżnieniem studia na Design Academy Eindhoven. O designie pisze dla brytyjskiego „Financial Times” i holenderskiego „WOTH”, popełnił także sześć książek.

W 1998 roku założył Studio Job – miejsce łączące tradycyjne i nowoczesne techniki, które prowadzi wraz z graficzką Nynke Tynagel. Pracują w nim rzemieślnicy, rzeźbiarze, specjaliści od witraży i druku 3D, których łączy zamiłowanie do detalu i wolność ekspresji. Ich prace są osobiste, ekstrawaganckie, najlepiej określa je słowo „maksymalizm”. Tworzą dla świata sztuki, mody, architektury i wyposażenia wnętrz. Cały zespół został uznany przez „Financial Times” za najbardziej wpływowy w świecie designu.

Do ikonicznych dzieł atelier należą przywodzące na myśl świat kreskówek rzeźby, które gromadzą kolekcjonerzy z całego świata. W studiu zaprojektowano także znaczek z królem Holandii – Willemem-Alexandrem, który wyprodukowano w liczbie 40 milionów sztuk.

Prace zespołu Smeetsa można znaleźć m.in. w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, licznych galeriach takich jak Moss Gallery i Chamber w Nowym Jorku czy Dilmos w Mediolanie, a nawet na plaży w Miami. Łącznie były pokazywane w aż czterystu miejscach.

Do klientów studia należą Swarovski, Land Lover, Swatch, Pepsi, Alessi, Victor & Rolf, Disaronno czy Barneys New York. Studio Job łącznie na swoim koncie ma około pięćdziesięciu nagród, m.in. Elle Decor International Design Awards, Wallpaper Design Awards i produkt roku według portalu yatzer.com.

„Jestem” – hasło przewodnie i motyw graficzny targów Warsaw Home 2019

Idea targów bierze się z łączenia ludzi – to oni znajdują się w centrum zainteresowania. Tę właśnie myśl oddał Tomek Kuczma, projektując przewodni motyw graficzny Warsaw Home 2019 – „Jestem”, o którym mówi:

Warsaw Home to przede wszystkim łączenie. Łączenie ludzi, biznesów i pokoleń. To również miejsce wymiany doświadczeń, pomysłów, wiedzy i kontaktów.

Przewodni motyw graficzny tegorocznych targów oparłem na koncepcie jednej linii, łączącej ludzi skupionych wokół tworzenia pięknych, wartościowych i nowoczesnych przedmiotów, które wzbogacają wnętrza naszych domów i przestrzeni wspólnych. Od początku czułem, że muszę nadać mu formę obiektu, a nie tylko dwuwymiarowej grafiki. Motyw twarzy, zasugerowany przez zespół Warsaw Home, rozwinąłem w formie obrazu przedstawiającego tłum gości odwiedzających targi, narysowany jedną kreską. Obraz stał się punktem wyjścia dla stworzenia motywów graficznych dla Warsaw Home, Poland Design Festival oraz Design Forum.

Podobnie jak w przypadku samych targów obraz „czyta się” różnie w zależności od perspektywy.

Z daleka widzimy całość jako energetyczną plamę, buzującą kolorami i kształtami. Z bliska dostrzegamy poszczególne twarze, orientujemy się, kto z kim rozmawia i zaczynamy zwracać uwagę na detale.

Tytuł „Jestem” – hasło przewodnie tegorocznej edycji targów – w kontekście obrazu podkreśla moje przekonanie, że lepiej jest być razem niż osobno”.

W tym roku spodziewamy się około 800 wystawców, łączna powierzchnia targów zajmie 120 tys. metrów kwadratowych – to tyle co dwa Luwry.

Udostępnij ten artykuł

Zapisz się do newslettera

Wpisz szukane słowo i kliknij enter