Wybieramy oświetlenie do ogrodu i na balkon – porady i inspiracje

Przytulne światło na balkonie, tarasie i w ogrodzie pozwala nam cieszyć się po zmroku ciepłymi miesiącami, niezależnie od tego czy przebywamy na zewnątrz, czy obserwujemy naturę z wnętrza domu. Dobrze zaaranżowana iluminacja, odpowiedni kierunek światła i jego właściwa moc, tworzy niepowtarzalny klimat i nadaje przestrzeni zupełnie nowego wyrazu. Lampy skierowane na miejsca naszego wypoczynku, rośliny i alejki, są w stanie stworzyć wieczorem przepiękny pejzaż, w którym światło magicznie podkreśli scenerię i zaprosi, aby pozostać na zewnątrz chwilę dłużej.

Oświetlenie do ogrodu i na balkon

Wraz z początkiem maja posiadacze balkonów, tarasów, ogrodów i popularnych ogródków działkowych zacierają ręce na myśl o częstszym kontakcie z naturą, a dzięki wielu możliwościom nowoczesnego oświetlenia zewnętrznego, przyjemność przebywania na świeżym powietrzu nie kończy się dla nich tuż po zapadnięciu zmroku.

Wybieramy oświetlenie do ogrodu i na balkon – porady i inspiracje - Strap To Go
Strap To Go

„Poza zapewnieniem światła, odpowiednio rozmieszczone lampy pomagają w stworzeniu wyjątkowego nastroju, oświetlają podjazd, wskazują ścieżki komunikacyjne w alejkach, zapewniają bezpieczeństwo, eksponują walory architektoniczne budynku i odciągają uwagę od miejsc, których nie chcemy oglądać. Prawidłowo dobrane, odmieniają otoczenie domu i sprawiają, że chętniej spędzamy wolne chwile na zewnątrz. Większość osób zdaje sobie sprawę z zalet przyjemnego światła, ale części naszych klientów potrzebne są wskazówki, jaki rodzaj oświetlenia wybrać, ponieważ liczba dostępnych opcji potrafi przyprawić o zawrót głowy” – mówi Monika Sumorek ze sklepu oświetleniowego Ardant, w którym znaleźć można wielokrotnie nagradzane propozycje lamp zewnętrznych Nordlux, Design For The People, Paulmann, Markslojd, Steinel, czy Norlys.

Dobrze wymierzone

Zanim wybierzemy rodzaj i model światła, zacznijmy pod początku, czyli pomiarów. Aby dobrze zaplanować oświetlenie warto zacząć od zmierzenia swojego ogrodu lub tarasu. Im większą przestrzenią zewnętrzną dysponujemy, tym uważniej powinniśmy przemyśleć koncepcję rozmieszczenia źródeł światła i elementów, które warto podkreślić ze względu na ich dekoracyjność lub oświetlić z uwagi na bezpieczeństwo.

Spiszmy na kartce wymiary działki i najważniejsze odległości: długość podjazdu, wymiary tarasu, odległość od drzwi wejściowych do bramy wjazdowej, a także umiejscowienie wszystkich ważniejszych roślin, rabat, skalniaków i innych dekoracyjnych elementów.

Wybieramy oświetlenie do ogrodu i na balkon – porady i inspiracje - Sponge Nordlux
Sponge Nordlux – oświetlenie do ogrodu i na balkon

Do wyboru, do koloru

Minęły na szczęście czasy, kiedy proste białe światła podłączone do kontaktu były jedyną opcją na rynku. Na rynku znaleźć można sporo modeli, zarówno bardzo minimalistycznych, jak i stylizowanych na vintage.

Lamp, które nie wymagają wcześniejszej instalacji elektrycznej; solarnych, jak i tych z ładowaniem za pomocą USB, a także reflektorów do oświetlenia dużych drzew, akcentujących dekorację trawnika i stylizujących miejsca, w których wypoczywamy. Warto wiedzieć, że poza lampami z neutralnym światłem, możemy zdecydować się na żarówki z ciepłą barwą, by wydobyć dodatkową przytulność lub stworzyć chłodną tonację, która pięknie podkreśli kolor jasnej elewacji.

Wybieramy oświetlenie do ogrodu i na balkon – porady i inspiracje - Rica Round
Oświetlony taras – Rica Round

Popularne białe lub kolorowe kule posłużą do skupienia uwagi na najjaśniejszych punktach krajobrazu. Reflektory i naświetlacze LED idealnie oświetlą wjazd, bramę garażową, czy ogrodzenie. Zastosowane w nich czujniki ruchu, czujniki na podczerwień, czy czujniki na ultradźwięki, zapalą się nie tylko po wykryciu ruchu, ale także ciepła lub drgań. Pozwolą zwiększyć komfort i oszczędzą energię elektryczną. Wybierając słupki LED z czujnikiem, ustawimy dowolne natężenie światła, decydując jak dużo światła ma się znaleźć w poszczególnych miejscach ogrodu.

Ogrodowe akcenty

Nawet małe światełka, tzw.”spoty” zebrane razem, ukryte w nasadzeniach i przy ścieżce mogą nadać obszarowi głębię lub stanowić dyskretny akcent przy wybranych elementach krajobrazu. W opozycji do małych lampek, modne są również duże, odważne światła funkcyjne. Architekci krajobrazu tworzą za pomocą dostępnych w naszym asortymencie lamp niesamowite stylizacje. Ze względu na stosunkowo niedrogi koszt zapewniają one niesamowicie wyrafinowany wygląd i mogą być bardzo dobrym punktem wyjścia do zagospodarowania całej przestrzeni.

Wybieramy oświetlenie do ogrodu i na balkon – porady i inspiracje - Piana
Wybieramy oświetlenie do ogrodu i na balkon – porady i inspiracje – Piana

Przyjazne dla środowiska

Wielu właścicieli domów szuka na swój balkon, taras czy do ogrodu oświetlenia, które wspiera ekologiczny styl życia. Tu poza wersjami opartymi o energię słoneczną, sprawdzi się także oświetlenie LED. Oprócz energooszczędności ma ono niewiarygodnie długą żywotność działania przez około 100 000 godzin.

Wspomniane wcześniej lampy zasilane energią słoneczną (tzw. wersje solarne) stają się natomiast coraz bardziej popularne wśród właścicieli domów, którzy chcą wykorzystywać zasoby naturalne. Są one nie tylko przyjazne dla środowiska, nie wymagają instalacji elektrycznej, ale także wykorzystują energię odnawialną, wpływając na realne oszczędności w portfelu.

Wybieramy oświetlenie do ogrodu i na balkon – porady i inspiracje - Ara
Oświetleniowe porady i inspiracje – Ara

Warto pamiętać

„Podczas pracy z elementami zewnętrznymi, zawsze dobrze jest skonsultować się z doświadczonym elektrykiem. W przypadku bardziej znaczących, pokazowych projektów, osiągnięcie odpowiednich efektów w oświetleniu zewnętrznym stanowi bowiem nie lada wyzwanie. Jeśli planujecie oświetlenie zewnętrzne podłączone do instalacji 230V, nie zapomnijcie o wcześniejszym wyprowadzeniu kabli, w innym wypadku czeka was przekopanie działki, ponieważ takie kable muszą być wkopane na głębokość około 60cm, oznaczone specjalną folią ostrzegawczą i zabezpieczone warstwą ochronną piasku. Jeśli nie posiadamy 230V przygotowanych pod oświetlenie zewnętrzne, nie stanowi to już na szczęście żadnego problemu. Wystarczy niskonapięciowy system 24V lub oświetlenie solarne. System 24V wymaga jedynie podłączenia do gniazdka na zewnątrz, kable nie muszą być wkopane i mogą być przykryte chociażby korą. W ten sposób łatwo oświetlimy nasze drzewa, kwiaty czy oczko wodne. Aby wydobyć pełnię nastroju, cieni i magii ogrodu, warto skorzystać z doświadczonych firm zajmujących się architekturą krajobrazu lub poprosić o poradę np. w Ardant” – dodaje Monika Sumorek.

Zobacz również: Urok światła z północy | Ekskluzywne oświetlenie od Bert Frank

Wybieramy oświetlenie do ogrodu i na balkon – porady i inspiracje - Matrix
Oświetleniowe porady i inspiracje – Matrix
Wybieramy oświetlenie do ogrodu i na balkon – porady i inspiracje - Matrix
Oświetlenie Matrix
Wybieramy oświetlenie do ogrodu i na balkon – porady i inspiracje - Matrix
Matrix
Wybieramy oświetlenie do ogrodu i na balkon – porady i inspiracje - Matrix
Wybieramy oświetlenie do ogrodu i na balkon
Wybieramy oświetlenie do ogrodu i na balkon – porady i inspiracje - Matrix
Oświetlenie w ogrodzie
Wybieramy oświetlenie do ogrodu i na balkon – porady i inspiracje - Leo Nordlux
Leo Nordlux
Wybieramy oświetlenie do ogrodu i na balkon – porady i inspiracje - Bob Nordlux
Bob Nordlux
Wybieramy oświetlenie do ogrodu i na balkon – porady i inspiracje - Kettle Nordlux
Kettle Nordlux
Wybieramy oświetlenie do ogrodu i na balkon – porady i inspiracje - Cross
Cross
Wybieramy oświetlenie do ogrodu i na balkon – porady i inspiracje - Bob Nordlux
Bob Nordlux
Wybieramy oświetlenie do ogrodu i na balkon – porady i inspiracje - Ara
Ara
Wybieramy oświetlenie do ogrodu i na balkon – porady i inspiracje - Ara
Ara
Wybieramy oświetlenie do ogrodu i na balkon – porady i inspiracje - Ara
Lampa ogrodowa Ara
Wybieramy oświetlenie do ogrodu i na balkon – porady i inspiracje - Aleria
Aleria
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter