Wystawy Wroclove Design 2016

Wystawy Wroclove Design 2016

Jeśli zastanawiacie się czy warto pojawić się na Wroclove Design 2016 to mamy kilka argumentów „za”. Po pierwsze: wystawy! Na tegorocznym festiwalu będziemy mogli zobaczyć:

Austrian Design Explosion

Austriackie wzornictwo stanowi wyjątkowy na skalę światową mariaż fascynacji technologią, kreatywnego podejścia do materiałów i poetyckości. Podczas wystawy zaprezentuje się blisko 90 firm i projektantów. Będzie można podziwiać zarówno ikony designu, jaki i unikatowe produkty rzemieślnicze. To wyjątkowa okazja, by doświadczyć ponad 150-letniej historii austriackiego designu w jednym miejscu.

MUST EAT

Wystawa stworzona przez Instytut Designu Kielce, która ma na celu zaprezentowanie jednej ze sfer konsumpcjonizmu jaką jest nieuzasadnione kupowanie i spożywanie  nadmiernej ilości jedzenia oraz przesadne przywiązywani wagi do jego estetyki.

Polska jest w czołówce Państw Unii Europejskiej pod względem ilości marnowanego jedzenia, jednocześnie kwoty wydawane na jedzenie stanowią 25% naszych zarobków. Zaobserwować możemy wyraźne różnice w zwyczajach żywieniowych warstw społecznych (od przygotowywania potraw pod sztandarem zdrowego żywienia, które estetyką nie odbiegają od tych podawanych w drogich restauracjach, do jedzenia typu fast food, czy instant (junk food).  Oprócz kwestii finansowych, decydującym kryterium  jest tu moda i styl życia promowany przez media oraz magazyny kulinarne.  Jedzenie stało się jednym z obiektów must have. Oferowane są kursy stylizacji jedzenia i fotografii kulinarnej. Powstają kierunki studiów podyplomowych – Food studies, które nie zajmują się poszerzaniem umiejętności kulinarnych, ale przede wszystkim postrzeganiem jedzenia jako elementu kultury.  Książki kulinarne doczekały się własnych targów tematycznych.

Ogromny wpływ na postrzeganie jedzenia mają media społecznościowe oraz blogi.  Internet nie jest już tylko miejscem gdzie o estetykę prezentowanych dań dbają restauratorzy. Przeciętny użytkownik wstawia więcej zdjęć ze swoich posiłków – przygotowywanych w domu oraz konsumowanych w restauracji  – niż przedstawiających jego samego.

Pieniądze a Design

Pieniądze mają swoją wartość, między innymi formalną, finansową, społeczną, historyczną i symboliczną. Wystawa „Pieniądze a Design”, stworzona przez grupę twórczą OKOLO, zaprezentuje ich relację z designem i w oryginalny sposób odkryje rolę pieniędzy w designie oraz znaczenie designu dla pieniędzy. Poszczególne części wystawy całościowo zaprezentują relację pieniędzy z kreatywną twórczością z wielu różnych punktów widzenia. Oprócz samej formy pieniędzy oraz ich designu graficznego przyjrzymy się także fenomenowi wartości pieniędzy w środowisku designerskim, ich przyszłości i przeszłości czy najróżniejszym formom oszczędzania, wydawania, ochrony i oceny wartości pieniędzy.

Proces

Wystawa stworzona przez Grynasz Studio, która na przykładach rożnych polskich wdrożeń (ok. 10 projektantów/pracowni projektowych) pokazuje schemat pracy projektanta z inwestorem,  sposób rozwijania koncepcji, oraz efekt końcowy – gotowy produkt, czyli PROCES. Całość ekspozycji będzie utrzymana w surowym, industrialnym klimacie. Produkty i infografiki będą ustawione na schematycznej „taśmie produkcyjnej” – to ona będzie centrum wystawy i systemem eksponującym produkty.

Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter