Wytwórczo / Makingly – pierwsza w Polsce konferencja o nowym rzemiośle

W dniach 3-6 listopada 2020 r. odbędzie się pierwsza w Polsce konferencja dotycząca nowego rzemiosła. Kim jest nowy rzemieślnik? Czy jest sens odróżniać nowe rzemiosło od tradycyjnego? Rzemiosło to moda czy społeczny trend? Między innymi na te pytania będą starali się odpowiedzieć uczestnicy konferencji „Wytwórczo / Makingly”.

Konferencja Wytwórczo / Makingly

Czy tradycyjne rzemiosło umiera albo zanika w dobie maszynowej produkcji? Czy może ma się coraz lepiej, skutecznie adaptując do nowoczesnych procesów przemysłowych, jednocześnie tworząc nowy i ciekawy społeczny trend? Wraz ze zmianami społecznymi, kulturowymi, technologicznymi zmienia się wymiar działania i pracy rąk. Rzemiosło stało się wartością nie tylko materialną i kulturową, lecz także intelektualną, będąc skarbnicą specyficznej wiedzy zawartej w ludzkich dłoniach, pamiętających przeszłość i projektujących przyszłość.

Wytwórczo / Makingly - pierwsza w Polsce konferencja o nowym rzemiośle
Wytwórczo / Makingly

Nowe rzemiosło to popularny temat w ostatnim czasie – ale mało kto w praktyce wie, czym jest. W jaki sposób nowe rzemiosło różni się od tego tradycyjnego? Czym się charakteryzuje i z jakimi spotyka się problemami we współczesnych warunkach? Na te i wiele innych pytań dotyczących współczesnej kondycji rzemiosła, odpowiedzi szukają pomysłodawczynie konferencji “Wytwórczo / Makingly” – Alicja Patanowska (garncarka, wykładowczyni akademicka) i Agata Nowotny (badaczka dizajnu i kuratorka) wraz z międzynarodową grupą zaproszonych gości – teoretyków i praktyków rzemiosła.

Wytwórczo / Makingly - pierwsza w Polsce konferencja o nowym rzemiośle - Alicja Patanowska
Alicja Patanowska

Cztery osobne bloki tematyczne

Pierwsza w Polsce konferencja poświęcona wyłącznie zjawisku nowego rzemiosła odbędzie się w dniach 3-6 listopada 2020 roku i jest organizowana przez Akademię Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu – czyli jedyną w Polsce uczelnię artystyczną prowadzącą Wydział Ceramiki i Szkła w oparciu o pracę specjalistycznych praktycznych warsztatów. Celem konferencji będzie nie tylko znalezienie odpowiedzi na powyższe pytania, lecz także wymiana doświadczeń rzemieślników specjalizujących się w różnych branżach w Polsce i za granicą, integracja lokalnego środowiska oraz dostarczenie praktycznych zawodowych porad i informacji.

Wytwórczo / Makingly - pierwsza w Polsce konferencja o nowym rzemiośle
Wytwórczo / Makingly

W ciągu czterech dni na konferencji zostaną zaprezentowane cztery osobne bloki tematyczne. NOWE RZEMIOSŁO – to próba odpowiedzi na pytania, czym współcześnie jest rzemiosło, kogo dotyczy i czym się charakteryzuje. WARSZTAT – poruszy temat miejsca i jego znaczenia dla pracy rzemieślnika. NOWE TECHNOLOGIE A MYŚLENIE DŁONIĄ – podejmie problem „wiedzy ucieleśnionej”, będzie próbą odpowiedzi na pytanie, co znaczy „mieć fach w ręku”. Z kolei GENDER W RZEMIOŚLE – skupi się na craftivismie i innych formach społecznych aktywności nowych rzemieślników.

Eksperci i ekspertki konferencji Wytwórczo / Makingly

Wśród gości znajdą się międzynarodowi eksperci i ekspertki, osoby zajmujące się zarówno praktyką rzemieślniczą, jak i nauką, badaniami i nowymi technologiami. Jednym z zapowiedzianych prelegentów jest Glenn Adamson – były dyrektor Muzeum Sztuki i Designu w Nowym Jorku i szef działu badań w Victoria and Albert Museum w Londynie oraz autor publikacji „Thinking Through Craft”. O rzemiośle jako formie oporu opowie Sarah Corbett – działaczka społeczna i artystka. W dyskusji na temat nowych technologii i wiedzy ucieleśnionej udział weźmie filozofka, futurolożka, specjalistka w zakresie sztucznej inteligencji dr Aleksandra Przegalińska.

Wytwórczo / Makingly - pierwsza w Polsce konferencja o nowym rzemiośle - Agata Nawotny
Agata Nawotny

Podsumowaniem konferencji będzie dwujęzyczna publikacja naukowa wydana w wersji papierowej i elektronicznej.

Konferencja będzie w całości dostępna online.

Udział w konferencji jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy internetowe

Start rejestracji: 15 października 2020.

Wytwórczo / Makingly - pierwsza w Polsce konferencja o nowym rzemiośle - Glenn Adamson
Glenn Adamson

WYTWÓRCZO / MAKINGLY

Pierwsza w Polsce konferencja o nowym rzemiośle

Data: 3 – 6 listopada 2020

Miejsce: Online

Udział: bezpłatny, obowiązują na zapisy

Wytwórczo / Makingly - pierwsza w Polsce konferencja o nowym rzemiośle
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter