O tym, jak ważny jest dobry układ mieszkania, nie trzeba nikogo przekonywać. W wielu przypadkach zmiana układu ścian jest jedynym sposobem na dopasowanie istniejących pomieszczeń do własnych potrzeb. Przy tak dużej ingerencji warto jednak poszukać wsparcia u specjalisty. W przypadku tego projektu inwestorka zgłosiła się do Małgorzaty Liebhart i Ady Skwiry z pracowni WZ Studio. Efekt? Zobaczcie sami!
Projekt tego 70-metrowego, warszawskiego mieszkania był sporym wyzwaniem. W pierwotnym układzie tam, gdzie teraz znajduje się sypialnia, była kuchnia. Przestrzeń była zamieszkała przez inwestorów od lat, jednak wraz z chęcią zmiany estetyki przestrzeni pojawiły się także zupełnie nowe potrzeby. Nowa przestrzeń miała spełniać inne funkcje niż wcześniej.
Projekt pracowni WZ Studio
Projektanci z pracowni WZ Studio stanęli przed zadaniem stworzenia projektu dla rodziny 2+2. Do zaaranżowania była kuchnia z salonem, strefa wejściowa, sypialnia oraz łazienki. Pewnym ułatwieniem był fakt, że inwestorka miała jasno sprecyzowane oczekiwania, ponieważ jest to osoba, która uwielbia wnętrza z klimatem. Miało być elegancko, a użyte materiały i kolory miały być ciepłe. Właśnie dlatego znajdziemy tutaj zestawione delikatne beże z ciepłymi szarościami.
W projekcie znajdziemy również połączenie sztukaterii, atrapy kominka i mebli stylizowanych na lata 50. Projektantki z pracowni WZ Studio postanowili także eksperymentować z mocniejszymi kolorami np. w sypialni ciemna zieleń, jest zestawiona z pastelowymi szafami, a przy wejściu mamy grafitową ścianę, które eksponuje białe, stylizowane drzwi.
Ciepłe wnętrze z charakterystycznymi elementami
W tym mieszkaniu wykorzystany jest każdy centymetr. Część kuchenna podzielona na dwie strefy ciągnie się przez część korytarza, dzięki czemu korytarz spełnia nie tylko funkcję komunikacyjną. W dzisiejszych realizacjach jednym z głównych problemów dotyczących przestrzeni w mieszkaniach jest zbyt duża powierzchnia korytarza w stosunku do całości mieszkania.
Wtedy proporcje mieszkania są zaburzone. Pomysł z kuchnią w korytarzu jest dość oryginalny, ale okazało się, że był to strzał w dziesiątkę.
Materiały wykorzystane w projekcie pracowni WZ Studio
W projekcie znajdziemy meble drewniane oraz z MDF’u. We wnętrzu jest również drewniana podłoga. Postawiono na dąb klasyczny w postaci litego, lakierowanego parkietu. Projektanci kierowali się inspiracjami inwestorki, która bardzo lubi drewno i ciepłe odzienie kolorów. Ciekawym rozwiązaniem w projekcie są suwane drzwi do łazienki.
„Chcieliśmy zrobić coś innego, a nie kolejne drzwi takie same jak reszta. Takie drzwi przełamują styl, dodają ciepła i klimatu, ponieważ są drewniane. Suwane drzwi wynikają z małej przestrzeni, po prostu zajmują mniej miejsca. Tego typu drzwi są nietypowe jak na takie wnętrze i właśnie o taki efekt nam chodziło” – mówi właścicielka pracowni WZ Studio.
Wyzwania w projekcie
Zaprojektowanie tego wnętrza było dla architektów nie lada wyzwaniem. Zaistniała konieczność wyburzenia ścian czy położenia nowej instalacji. Jednak największym wyzwaniem było zmniejszenie ogromnego korytarza i zrobienie funkcjonalnej przestrzeni.
„W poprzednim układzie funkcji proporcje wnętrz były absolutnie zaburzone. Tutaj kuchnia jest zarówno w salonie, jak i w korytarzu. To dość nietypowe rozwiązanie, ale jedyne słuszne, które spełniało nasze założenia projektowe. Instalacje zarówno elektryczne, jak i wodno-kanalizacyjne zostały kompletnie zmienione. Wyzwaniem było również zrobienie prysznica ze spadkiem liniowym, tak aby działał sprawnie, ale udało się. Cały układ został zmieniony – ściany wyburzone i stawiane nowe” – mówi Małgorzata Liebhart.
Finalnie udało się rozwiązać wszystkie przeciwności, czego efektem jest wnętrze, które spełnia wszystkie oczekiwania klientów. Jednym słowem jest przytulnie i rodzinnie.
Zdjęcia: Artur Jarosz/Trzykropy
Zobacz również: Modern classic w stylowym apartamencie | 135-metrowy apartament na warszawskiej Woli