„Zacznij kochać dizajn” z nową książką Beaty Bochińskiej

„Zacznij kochać dizajn” z nową książką Beaty Bochińskiej

Beata Bochińska to jedna z czołowych, polskich ekspertek w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. Teraz stworzyła poradnik po fascynującym świecie sztuki użytkowej. „Zacznij kochać dizajn” to książka wydana we współpracy z Patyna.pl, showroomem oferującym meble i dekoracje vintage. Książka ma pomóc miłośnikom przedmiotów z minionej epoki zrozumieć ich rynkową wartość i rozpocząć przygodę z tworzeniem własnych kolekcji.

Beata Bochińska jest historykiem designu i specjalistką rozwoju nowego produktu. Na co dzień prognozuje trendy stylistyczne na najbliższe sezony dla sieci handlowych wyposażenia wnętrz i producentów produktów codziennego użytku. Doradza firmom w tworzeniu nowych, stylowych kolekcji rynkowych produktów. W przeszłości przez wiele lat była prezesem Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Jej najnowsza publikacja to kompendium wiedzy na temat polskiej sztuki użytkowej. Autorka dzieli się swoim doświadczeniem, które nabywała przez lata w roli kuratora międzynarodowych wystaw, jurora konkursów projektowych, wykładowcy krytyki designu oraz doradcy firm, tworząc kolekcje produktów. „Zacznij kochać dizajn”, jak na dobry poradnik przystało, napisana jest w lekki i przystępny sposób. Książka zawiera informacje nie tylko dla tych, którzy od lat polują na rynkach staroci i osób stawiających pierwsze kroki w kolekcjonowaniu dobrze zaprojektowanych przedmiotów użytkowych, ale także dla wytrawnych kolekcjonerów, szukających zwrotu z inwestycji z klasyki designu. Dowiemy się z niej np. jak zarobić na starym serwisie “po ciotce”, jak właściwie wyceniać i jak nie przepłacać, jak rozpoznać i zrozumieć, co to znaczy dobry design i jak ważne jest nazwisko projektanta w długofalowej strategii rozwoju kolekcji.

„Młode, cyfrowe pokolenie miejskich nomadów zatęskniło za przedmiotami zaprojektowanymi przez twórców wykształconych na akademiach sztuk pięknych. Slow life, za którym tęsknimy w kuchni i życiu codziennym, potrzebuje scenografii. Niewielu jednak wie, że te pospolite rzeczy używane w epoce masowej produkcji różnią się między sobą nie tylko jakością użytego materiału czy precyzją wykonania, ale przede wszystkim projektem. To one są wiecznie młode” – pisze Bochińska.

Jej zdaniem, moda na vintage design nie przemija. Natomiast jedynie rzetelna wiedza o przeszłości może pomóc zrozumieć wartość współczesnego designu i nadchodzących trendów we wzornictwie. W „Zacznij kochać dizajn” znajdziemy wiele praktycznych porad, wskazówek i przede wszystkim zrozumiemy kontekst w jakim design musi powstawać by stał się ponadczasowy. Książka ukaże się nakładem „Wydawnictwa Marginesy”, którego partnerem wydawniczym, odpowiedzialnym m.in. za materiały fotograficzne, jest Patyna.pl, największy polski showroom, mający w swej ofercie szeroką gamę dawnych mebli, akcesoriów i klasyków designu.

„Działalność Patyny ma charakter interdyscyplinarny. Poza sprzedażą zajmujemy się profesjonalną ekspertyzą i wyceną przedmiotów vintage. Realizujemy również naszą misję, jaką jest edukacja w zakresie wzornictwa przemysłowego oraz popularyzacja dobrego designu. Ponadto produkujemy przedmioty we współpracy z polskimi projektantami, co sprawia, że jesteśmy nie tylko online, ale również offline. Współpraca z „Wydawnictwem Marginesy” wokół książki Beaty Bochińskiej idealnie wpisuje się w naszą filozofię działania” – przekonuje Emilia Obrzut, założycielka serwisu Patyna.pl.

Do ilustracji „Zacznij kochać dizajn” wykorzystano między innymi niepublikowane wcześniej fotografie kolekcji autorki sfotografowane we wnętrzach jej domu. Na potrzeby projektu powstały również specjalne sesje zdjęciowe autorstwa duetu utalentowanych fotografików Maxa Zielińskiego i Elizy Dunajskiej. Praca nad ilustrowaniem książki miała również charakter społecznościowy. Fani Patyny oraz współpracujący z nią sprzedawcy udostępnili zdjęcia z własnych zasobów. Część z nich znalazła się w ostatecznej publikacji, czyniąc z niej wspólne dzieło miłośników wzornictwa.

Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter