Zaha Hadid Architects podbijają niebo!

Podoba Wam się SkyTower we Wrocławiu? Mamy dla Was coś WIĘKSZEGO! W błyskawicznie rozwijającej się dzielnicy Vauxhall w Londynie powstaną dwa drapacze chmur projektu brytyjskiej pracowni Zaha Hadid Architects. Prostoliniowe, karbonowe wieżowce stworzą warunki do otwarcia ponad 2000 nowych miejsc pracy.

 Nowy miejski plac, hotel Hilton, centra handlowe, powierzchnie restauracyjne i biura o lącznej powierzchni ponad 200 tys. mkw., to zaledwie zapowiedź nadchodzącej inwestycji. Projekt pomysłu Zaha Hadid Architects tworzyć mają dwa 151 i 181-piętrowe wieżowce, wznoszące się nad brzegiem Tamizy. Podstawą projektu są oszklone sciany, ażurowe fasady i 10-piętrowy łącznik scalający oba budynki. Całość odzwierciedlać będzie bardzo szybki rozwój dzielnicy Vauxhall.

Plan zakłada stworzenie interdyscyplinarnej przestrzeni przedsiębiorczo-publicznej łączącej biurowce, publiczny plac i apartamenty mieszkalne ulokowane w jednym z budynków. Główną jego koncepcją jest ujednolicenie centralnej części dzielnicy Londynu, jak również skupienie w niej codziennego życia kulturowego.

Architektom bardzo zależało na tym, aby nowy plac miejski stał się najpopularniejszym miejscem publicznym na mapie nie tylko Wielkiej Brytanii, ale i całej Europy. Miejsce w którym znaleźć mają się małe galerie sztuki, ośrodki kulturalne i patio, aktualnie znajduje się stacja metra dzielnicy Vauxhall. Projekt konsultowany jest z operatorem komunikacji miejskiej TFL (Transport for London).  ZHA zwrócili uwagę na możliwe konflikty krajobrazowe i komunikacyjne, mogące wynikać z miejsca w którym powstaną drapacze chmur.

„Kiedy projektowaliśmy wieżowce, mieliśmy na uwadze ich wysokość. Rozwinęliśmy plan, skupiony na utworzeniu i zaadaptowaniu większego placu miejskiego. Nasz projekt będzie zajmował mniej miejsca na ziemi, lecz będzie wyższy. Zagęszczenie ruchu w strefie inwestycji idealnie wpisuje się w główny plan operatora komunikacji miejskiej, Transport for London” Jim Heverin, dyrektor Zaha Hadid Architects tłumacząc założenia inwestycji.

Jesteśmy pod wrażeniem skali kampanii ZHA i VCI Property Holding Limited, tak duży projekt może drastycznie wpłynąć na dalszy rozwój serca miasta. Jak myślicie, czy ultranowoczesne olbrzymy zdobędą uznanie londyńczyków? My za cel postawiliśmy sobie pokazać Wam ten projekt na żywo, oczywiście jak tylko powstanie!

 

Udostępnij ten artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter