Zmiennokształtny dom od Raum

Studio architektury Raum zaprojektowało dom, który potrafi dostosować się do zmieniających się potrzeb zamieszkującej go rodziny. Jesteście ciekawi jak wygląda?

Architektom z Raum zostało przedstawione główne założenie projektu. Para, która poprosiła ich o zaprojektowanie budynku chciała, aby dom był na tyle elastyczny, aby zmieniał się wraz z dorastaniem dziecka.

„Eorinjip jest jedynym domem, który może dorastać z dzieckiem.” mówi główny projektant Raum.

Projektując dom architekci postawili na czyste i nowoczesne wnętrze. Miejsca, w których spotykają się ściany i sufity, zdobione są abstrakcyjnymi kształtami. Pokoje w domu podzielone są na strefy, nieposiadające wyznaczonych z góry funkcji, w tym na takie, które po uprzedniej rearanżacji służyć będą dojrzewającemu nastolatkowi za prywatny dom. Duża funkcjonalność, swoboda w rozplanowaniu wnętrz, ciekawie rozmieszczone okiennice i stonowany wygląd pozwalają zamieszkującym właścicielom domu na dowolną modyfikację. Zmiana koloru ścian budynku, kilka stref, które w mgnieniu oka przemienić możemy w pełni dopasowaną do naszych potrzeb przestrzeń mieszkalną.

Proste przestrzenie można wykorzystać, jako salon, pokój dzienny, czy gabinet – możliwości jest wiele. Betonowa struktura bloków otoczona jest z dwóch stron białymi żaluzjami, które tworzą profil domu. Pierwszy, który wychodzi na ulice, mieści parterowy garaż, mogący również pełnić rolę warsztatu. Główna sypialnia znajdująca się na piętrze, wyróżnia się od reszty domu betonową powierzchnią, tworząc jedyny element różniący się od reszty budynku. Tylna część bloku otoczona jest niskim murem otaczającym dziedziniec, a składane, szklane drzwi łączą go z kuchnią i jadalnią. Klatka schodowa obok wejścia do jednego z wnętrz, prowadzi do dodatkowej części mieszkalnej zaprojektowanej z myślą o dorastającym dziecku. W odpowiedzi na prośbę właścicieli, architekci oddzielili tę część budynku, co w przyszłości zapewnić ma prywatną przestrzeń dla ich potomka. Wyposażone w kuchnię, łazienkę i sypialnie na poddaszu – wnętrze łączy most przechodzący pomiędzy dwiema głównymi częściami domu.

Projekt Koreańczyków wytycza nowe kierunki w projektowaniu inteligentnych, dostosowanych do naszych potrzeb budynków. Eorinjip to aktualnie jedyny dom na świecie, który „rośnie” wraz z mieszkańcami.

Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter