Znamy laureatów programu LECHSTARTER

Znamy laureatów programu LECHSTARTER

Zakończyło się głosowanie – najważniejszy etap ogólnopolskiego programu LECHSTARTER, podczas którego wyłoniono 25 zwycięskich projektów. W sumie w głosowaniu oddano ponad pół miliona głosów!

Projekty na pozytywną zmianę miejskiej przestrzeni dotyczyły czterech obszarów tematycznych: estetyzacji przestrzeni, nowych technologii, zazieleniania oraz tworzenia miejsc łączących społeczności lokalne. Walka o głosy, toczyła się w dwóch kategoriach: grant o wartości 100 tysięcy złotych oraz mikrogrant o wartości 25 tysięcy złotych. Autorzy zwycięskich projektów potrafili najlepiej zmobilizować ludzi, którzy na pozytywnej zmianie bezpośrednio skorzystają.

Leszek Chmielewski dzięki LECHSTARTEROWI zainspirował i zmobilizował społeczności lokalne do działania. Mieszkańcy w głosowaniu walczyli o to, aby ich najbliższa okolica stała się ładniejsza, bardziej przyjazna czy ekologiczna. Liczba oddanych głosów pokazuje, jak bardzo zależy im na pozytywnych zmianach. Ogromne zaangażowanie to największy sukces programu LECHSTARTER – mówi Karolina Hasińska, przedstawicielka Lecha Premium.

W głosowaniu online projektodawcy zaktywizowali intenrautów, którzy łącznie oddali ponad pół miliona głosów. Największą ich liczbę – 87 232 głosów zdobył projekt „Sąsiedzki Ogród Kultury“ w Szczecinie. Zaraz za nim z ilością 74 867 głosów plasowały się „Górka spotkań w Sobótce“ oraz „Drzewo solarne“ ze Stalowej Woli z liczbą 66 514 głosów.

Projekty, które trafiły do etapu głosowania, wcześniej oceniało jury. Filip Springer, juror programu LECHSTARTER z obszaru estetyzacji miast, podsumowuje: Wygrane projekty z ocenianego przeze mnie obszaru łączy jedna wspólna cecha – świadomość potencjału,
jaki drzemie w przestrzeni. To najbardziej fascynującym element wszystkich zwycięskich pomysłów. Wiele z nich miało ten gen. „Zmienianie na ładne” rozumiany nie tylko jako estetyzacja przestrzeni zaniedbanych, ale także wprowadzanie do nich szerzej pojmowanego ładu i porządku. Jest w nagrodzonych pracach rozmach, jest fantazja, jest głęboka potrzeba zmieniania przestrzeni wokół siebie. Największym zaskoczeniem była dla mnie skala zaangażowania – tych, którzy projekty zgłosili i tych, którzy na nie głosowali. Najlepszy wynik – ponad 80 tysięcy głosów robi ogromne wrażenie. Czekam na realizację i wierzę, że z ich efektu najbardziej zadowoleni będą mieszkańcy.

Teresa Latuszewska – Syrda, juror z obszaru łączenie ludzi, dodaje: Zwycięskie projekty z obszaru łączenie ludzi z pewnością ułatwią mieszkańcom dostępność do szeroko pojmowanej kultury i sztuki, dając im jednocześnie możliwości realizacji pasji i zainteresowań. Wygrane propozycje moim zdaniem gwarantują realizację celów programu LECHSTARTER – prezentują dużą wrażliwość społeczną
i odpowiedzialność za wspólną przestrzeń.

Grzegorz Młynarski, juror z obszaru zazieleniania, komentuje: Zwycięskie projekty z ocenianej przeze mnie kategorii, które zostały wybrane przez internautów mają dużą szansę przyczynić się do zwiększenia ilości zieleni na terenie polskich miast. Cieszy myśl, że nowe miejsca, które powstaną w ramach programu Lechstarter będą miały pozytywny wpływ na środowisko, stan zdrowia i samopoczucie mieszkańców. Z niecierpliwością czekam na ich realizację.

Z kolei Grzegorz Marczak, juror projektów z obszaru nowych technologii, podsumowuje: Projekty dotyczące nowych technologii, jakie zwyciężyły w LECHSTARTERZE, z pewnością wpłyną na poprawę warunków życia w mieście. Pomogą monitorować zanieczyszczenie powietrza, wpłyną na bezpieczeństwo. Będą także służyć nauce i rozrywce mieszkańców. Cieszy mnie wygrana tych projektów, gdyż to w większości dobrze przemyślane pomysły stworzone na bazie potrzeb lokalnych społeczności.

Pełna lista 25 zwycięskich projektów, które zostaną wdrożone, pozytywnie zmieniając miejską przestrzeń, znajduje się tutaj.

Partnerem programu LECHSTARTER jest Fundacja Urban Forms.

Udostępnij ten artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter