Zygzakowata fasada budynku w Berlinie

Studia David Kohn Architects i Nord Studio wygrały konkurs na zaprojektowanie bloku mieszkalnego w Berlinie. Budowlę wyróżnia profilowana, zygzakowata fasada i niezwykle klasyczne, stonowane podejście projektowe. Londyńscy architekci David Kohn Architects i berlińskie studio Nord Studio współpracowali przy projekcie dla Lützowufer Berlin, który czerpie inspirację z powiązań między niemiecką i brytyjską kulturą architektoniczną.

Cechą charakterystyczną jest elewacja kątowych okien, tworzących zygzakowaty profil, wyłożony terakotą i tłoczonymi, metalowymi panelami.

„Projekt pozwolił nam zbadać kwestie, które od dawna nas zajmowały: projektowanie hojnych, eleganckich wnętrz domowych, zapewnienie rozkoszy w dzielonych przestrzeniach, przyczynianie się do rozszerzania bogactwa architektonicznego miasta” – mówi architekt i założyciel David Kohn Architects.

Kamienicę usytuowano w pobliżu budynków przemysłowych z XIX-wiecznej i ponowoczesnej zabudowy. Gmach zaprojektowano tak, aby reagować z wyczuciem na okoliczne bogactwo architektoniczne. Innym odniesieniem, do którego odwołał się zespół projektowy, była publikacja autorstwa architekta Hermana Muthesiusa z 1905 roku Das Englische Haus, która badała typologie charakterystyczne dla angielskich domów, takie jak jako okna wykuszowe, poszczególne sylwetki i wpustki (zagłębione rogi kominów).

„Jesteśmy niesamowicie zainspirowani najbliższym otoczeniem, mamy nadzieję, że projekt podkreśli klimat tak niezwykłej lokalizacji” – zdradza zespół projektowy.

Wiele mieszkań będzie miało otwarty kominek, a wspólny ogród na dachu udekorują wyłożone terakotą kominy i dachowe latarnie. Profil dachu stworzy sylwetkę, która będzie odzwierciedlała zarówno komin pobliskiej fabryki, jak i profil Burghley House, XVI-wiecznego dworku w Anglii, znanego z ostentacyjnego profilu, który architekci wymieniali jako jeden z punktów odniesienia w swoim projektu.

 

Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter